• nezarazene
  • Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • Nejdražší malíř české poválečné moderny Mikuláš Medek. Syna generála nenechali komunisté ani dostudovat

    23.8.2019
    Fefík
    Další fotky

    Unikátní obraz Akce I (Vajíčko) Mikuláše Medka, zachycující ženu v modré barvě, rozbíjející vejce, se letos 6. června na zahradní aukci u Hejtmánků vydražil za 57 milionů korun. Vajíčko z přelomu let 1955-56 je prvním ze dvou obrazů, na nichž Medek namaloval figuru v modré barvě – jinak jsou postavy na jeho obrazech červené. Druhé ze dvou modrých pláten, Akce II (Vlna), bylo před časem na aukci na Floridě prodáno za 25 milionů.

    Vnuk impresionisty Antonína Slavíčka, syn generála a spisovatele Rudolfa Medka (1890 v Hradci Králové – 1940 v Praze) a bratr novináře Ivana Medka zaujímá díky originalitě projevu, hloubce významu a nevšední spiritualitě svého díla v našich poválečných dějinách umění jedno z nejpřednějších míst. Je tomu tak i proto, že osvědčil svou uměleckou nezávislost a duchovní rozměry i v době vlády komunistického režimu, tedy v době svobodnému myšlení nepřátelské.

    Mikuláš Medek, narozený 3. listopadu 1926 v Praze, studoval v letech 1942–44 Státní grafickou školu v Praze, 1945-6 byl na pražské akademii žákem Vlastimila Rady, v letech 1946-49 byl studoval u Františka Muziky a Františka Tichého na VŠUP. Studia nedokončil, když po komunistickém převratu jako syn legionáře a generála prvorepublikové armády roku 1949 ze školy vyhozen.

    Obdivoval Francii, ta ho zavřela do lágru. Jedna z kapitol života českého sochaře Otty Gutfreunda

    Několik měsíců pracoval jako pomocný dělník na revolverovém soustruhu ve smíchovské Škodovce, aniž by však přestal malovat. Poté, v době drtivých represí počátků padesátých let, nemohl svou výtvarnou profesí uplatnit a živil se příležitostnými zakázkami (drobné grafiky nebo restaurátorské práce), ale spolupracoval na ineditních „pracovních sbornících“ skupiny výtvarníků a básníků, soustředěných kolem Karla Teigeho.

    V roce 1951 se oženil s uměleckou fotografkou Emilou Tláskalovou (1928 v Ústí nad Orlicí – 1985 v Praze), která mu byla po celý život velkou oporou.
    Mikuláš Medek pracoval důsledně na svém díle. Až díky uvolnění politické atmosféry v šedesátých letech byl přijat do Svazu výtvarných umělců. Jeho první větší výstava proběhla až v roce 1963, nejcelistvější se konala v galerii Rudolfinum v roce 2002.

    Koncem šedesátých let pracoval a vystavoval též mimo naši zemi, v době nastupující normalizace však už malíře výrazně sužovala dlouhotrvající těžká cukrovka. Na její komplikace (včetně psychických – nepochybně i v důsledku normalizovaných politických poměrů) 23. srpna 1974 zemřel, sedmačtyřicetiletý.

    Kubišta, kubista už od narození, bavil se slovní hříčkou básník Apollinaire

    Medkovo dílo se zpočátku opírá o tradici surrealismu, přinášeje přitom ovšem nové prvky duchovního rozměru. V roce 1952 vstoupil do existenciálního období s ústředním tématem lidské postavy v prostoru a na přelomu 50. a 60. let minulého století dospěl k abstraktní malbě.
    V posledním období svého života rozvíjel imaginativní malbu a věnoval se též knižní ilustraci (Otokar Březina, Vladimír Holan, Franz Werfel).

    Po roce 1960 bylo Medkovi umožněno realizovat některé veřejné monumentální zakázky, z nichž nutno uvést v první řadě oltářní obraz děkanského kostela sv. Petra a Pavla v Jedovnicích (1963), Křížová cesta pro kostel sv. Josefa v Senetářově (1971), dále pak kompozice pro interiéry kanceláří Čs. aerolinií v Damašku, Košicích, v Paříži, v nové odbovací hale ruzyňského letiště (Signály, 1969, umístěno ve vyhlídkové restauraci) a New Yorku.

    Zdroje: Wikipedie; Josef Tomeš a kol.: Český biografický slovník XX. století, 1999

    FOTO: Mikuláš Medek

    Mikuláš Medek - 1 galerie rudolfinMikuláš Medek - 2 pinteMikuláš Medek - 3_Obraz Akce I neboli Vajíčko od Mikuláše Medka z _foto Arthouse Hejtmánek_repro zdarmaMikuláš Medek - 7 rudoMikuláš Medek - 6 rudo+
    Další fotky
    Mikuláš Medek - 9 medekMikuláš Medek - 99 wi


    Nepřehlédněte