Pomalu se blíží období zimy, kdy býváme častěji nachlazení, a tak léčivé byliny jistě přijdou vhod. Pokud jste si tentokrát žádné vlastní nenasbírali a nenasušili, lze samozřejmě bez problémů navštívit lékárnu. A možná vás tento příspěvek inspiruje pro příští rok…
Sbíráme-li rostliny ve volné přírodě, je nutné si uvědomit, že některé léčivky mohou být i chráněné. Sběr je zakázán v rezervacích a chráněných krajinných oblastech. Všeobecně pak při sběru v přírodě platí, že je potřeba sbírané rostliny na jejich nalezištích zachovávat, takže vždy musíme na stanovišti zanechat dostatečné množství exemplářů, aby se byliny mohly vysemenit a dále rozmnožit.
Z nadzemních částí se nejčastěji sbírá nať, lodyha, vrcholová část rostliny, pupen, kůra, list, dřevo, květ a plod. Z podzemních částí rostlin sbíráme kořen, oddenek, hlízu nebo cibuli. Při sběru je důležité vystihnout nejvhodnější roční období pro sběr té které léčivky. Léčivé byliny sbíráme za suchého počasí a také nikoliv hned zrána, kdy je na rostlinách stále ještě ranní rosa.
Dále je potřeba zachovávat správnou technologii během sušení. Sušení léčivých rostlin je nejdůležitější činností hned po jejich sběru. Pro sušení je potřeba mít k dispozici dostatečný a rovněž i vhodný, suchý prostor, s příznivým prouděním vzduchu. Léčivé byliny nikdy nesušíme na přímém slunci, ztrácely by tak své léčivé látky. Vhodným prostředím pro sušení jsou například půdy, ovšem pozor na prach. Prašné prostředí není k sušení vhodné, neboť je nehygienické. Každý prostor, který nakonec zvolíme, musí být důkladně vyčištěn. Jako podložku pak můžeme využít například dřevěnou desku nebo papír.
V letním období se rostliny suší poměrně dobře. Problém by mohl nastat při dlouhotrvajících deštivých dnech nebo během sychravého podzimu, kdy často již dosušené léčivky vlhnou vlivem zvýšené vlhkosti v ovzduší. Jako prevence se například doporučuje přikrytí dosoušeného rostlinného materiálu papírem. Usušené části rostlin, tzv. rostlinné drogy, nakonec uchováváme na suchém místě v suchých místnostech, nejlépe v látkových pytlích nebo kupříkladu v žocích.