-2℃
Dnes je 23. leden , svátek má Zdeněk

Kam na koupačku? Známe 5 nejlepších vodních přehrad ve středních Čechách

Přehrady původně sloužily výhradně k uchování a udržování vody na období sucha, což je v dnešní době aktuální téma. Na většině území Česka je vody nedostatek a v budoucnu bude ještě hůř. Jenže na tuto původní funkci si dnes již málokdo vzpomene. Dnes se přehrady využívají hlavně ke koupání. Máme pro vás pět tipů, kam můžete v horkých dnech vyrazit.

Reklama

Kamýk

Jde o přehradní nádrž na řece Vltavě u obce Kamýk nad Vltavou. Byla vybudována v letech 1957 až 1962 pro vyrovnání kolísavého odtoku z elektrárny Orlík. Přehrada dále slouží k ochraně před povodní, vyrovnání průtoku, energetiky a také cestovnímu ruchu a turistice. Rekreovat se můžete v některém z hotelů v blízkém okolí této vodní nádrže.

Jedinečné přírodní koupaliště ze Skalního pramene. Víme, kde ho najdete

Vrané

Tato vodní nádrž má na levém břehu má k dispozici plavební komoru. Přehrada byla postavena vůbec jako první, a to v letech 1930 až 1936. Jejím hlavní úkolem je regulace vody z odtoku Vltavské kaskády. Součástí je i vodní elektrárna u Štěchovic. Zde již není tolik turistů, takže budete mít určitě více klidu ke koupání. I zde si můžete vybrat z kempů, hotelů, pláží i restaurací.

Můžete vyrazit na koupačku. Kvalita vody ve středočeských koupalištích je výborná

Orlík

Další vodní nádrž na „Vltavské kaskádě“ se nachází v Solenicích u Příbrami. Má největší objem zadržované vody, konkrétně 76 milionů kubíků a je také nejhlubší, až 74 metrů, což je opravdu obdivuhodné číslo. Má nejmohutnější hráz. Hlavní turistickou atrakcí je zámek Orlík a hrad Zvíkov, který se nachází jen několik metrů nad hladinou. I tady najdete mnoho hotelů. Můžete se svézt třeba parníkem, který pluje od hradu Zvíkova až k zámku Orlík.

Slapy

Tato vodní přehrada je u obce Slapy. Nabízí mnoho skvělých míst ke koupání i s dětmi. Je tu větší klid než na Orlíku. I tady je možné se ubytovat a můžete se rozhodnout, jestli půjdete na placenou nebo neplacenou pláž. S rodinou si můžete udělat procházku třeba na vyhlídku Homolka nebo na zámek Jablonná nad Vltavou. Na Slapech se rozhodně nudit nebudete.

Švihov

Tuto vodní nádrž lidé znají spíše pod názvem Želivka. Přehrada Švihov je vodárenskou nádrží na řece Želivce, která slouží jako zdroj pitné vody pro střední Čechy i Prahu a jde o největší vodárenskou nádrž nejen v Česku, ale i ve střední Evropě. I tuto oblast navštěvuje řada turistů. V okolí najdete mnoho hotelů a kempů.

FOTO: 5 nejlepších vodních přehrad pro letní koupačku ve středních Čechách

5 nejlepších vodních přehrad pro letní koupačku ve středních Čechách - 5 nejlepších vodních přehrad pro letní koupačku ve středních Čechách5 nejlepších vodních přehrad pro letní koupačku ve středních Čechách - 5 nejlepších vodních přehrad pro letní koupačku ve středních Čechách5 nejlepších vodních přehrad pro letní koupačku ve středních Čechách - Vrané5 nejlepších vodních přehrad pro letní koupačku ve středních Čechách - Slapy5 nejlepších vodních přehrad pro letní koupačku ve středních Čechách - Želivka
Před 37 minutami
Hlavní roli v tomto incidentu sehrála loď amerického námořnictva Pueblo. Do domovského přístavu se nevrátila...
Včera, 18:33
Dvě státní instituce připravují nákladné rekonstrukce bývalých vojenských objektů v centru Prahy. Jde o nevyužívané...
Včera, 17:30
Nechtěl se vzdát křesťanské víry a přetrpěl neskutečné mučení. Jeho mrtvé tělo potom před supy...
Včera, 16:00
Jsou filmy, co zaujmou a stanou se nezapomenutelnými, ať už v pozitivním nebo negativním smyslu,...
Včera, 14:00
Už je skoro konec ledna a jestli jste ještě nezačali shazovat vánoční kila, je ten...
Pražský magistrát ve vánočním osvětlení.
Včera, 13:26
Opilce a hlučné turisty bude usměrňovat noční starosta. Pražští radní jím jmenovali Jana Šterna. Pomáhat...
Včera, 12:24
Podpora manželství pro všechny, tedy včetně stejnopohlavních párů, u české veřejnosti roste, loni byla většina...
Včera, 11:30
Kimči – tohle zelí z Korejského poloostrova je učiněný všelék, který se právem řadí mezi pět...
Včera, 11:00
Středočeská policie bude využívat bezpilotní letouny také při dohlížení na silniční provoz. Drony by měly...
Včera, 10:27
Kriminalita ve Středočeském kraji klesla, objasněnost trestných činů stoupá. Loni policisté v regionu vyšetřovali 19.210...
Reklama