Nejmenší z prstenců Sluneční soustavy byl objeven u asteroidu

V dřívějších dobách jsme znali pouze pět těles v naší Sluneční soustavě, která obklopují prstence. Jednalo se o obří planety, plynové obry Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Před nějakou dobou k nim však překvapivě přibyl ještě i poměrně malý asteroid.

Mezi dráhami velkých planet křižují asteroidy, planetky, kterým se říká Kentauři. Stejně jako bájní tvorové, původem z řecké mytologie, kříženci lidí a koní, rovněž i vesmírní Kentauři jsou jakýmisi „kříženci“ asteroidů a komet. Mají totiž přinejmenším vlastnosti z obou. Největším z nich je Chariklo o průměru dvě stě padesát až tři sta kilometrů, který se nachází mezi Saturnem a Uranem.

Napočítáme v naší Sluneční soustavě opět již brzy devět planet?

V roce 2014 byl okolo Charikla objeven planetární prstenec, tedy přírodní útvar složený z úlomků a prachu, jež obepíná planetku. Nejznámějším příkladem je soustava takových prstenců kolem planety Saturn, nicméně, jak již bylo uvedeno, z pozorování je patrné, že podobné prstence mají rovněž i ostatní obrovské plynné planety ve Sluneční soustavě, tedy Jupiter, Uran a Neptun.

K nečekanému objevu prstenců u tohoto asteroidu došlo tak, že Chariklo přecházel před vzdálenou hvězdou. Úkaz, kterému astronomové říkají zákryt, byl pozorovatelný z oblasti Jižní Ameriky, kde mají Evropa i Spojené státy americké poměrně velké množství dalekohledů. Díky tomu tak vědci mohli upřesnit tvar i velikost tohoto asteroidu.

Navštívila nás v době neandrtálců. Dvojhvězda, která byla objevena teprve nedávno

Během pozorování však došlo k neočekávanému průběhu. Jasnost hvězdy poklesla několik sekund předtím a následně rovněž i několik sekund potom, co ji asteroid Chariklo zakryl. Kolem asteroidu se v tom případě musí nacházet něco, co zablokovalo světlo. Získaná data směřují k tomu, že se jedná o dvojici prstenců, a to vůbec prvních známých prstenců, které obklopují i jiné těleso než jen plynového obra.

Prstence Charikla pravděpodobně nejsou nikterak velké, mají šířku zřejmě jen tři a sedm kilometrů a je mezi nimi přibližně devět kilometrů široká mezera. Stejně jako u obřích plynových planet se nejedná o jednolité útvary, nýbrž jsou tvořeny horninami a kusy ledu. Zřejmě se jedná o pozůstatky dávné nehody, při níž se Chariklo srazil s jiným vesmírným tělesem.

FOTO: Prstence

Prstence - Chariklo(asteroid)Prstence - Neptun – prstencePrstence - Prstence JupiteruPrstence - Uranovy prstencePrstence - Saturnův prstenec
Další fotky
Prstence - Chariklo
Dnes, 15:40
Je to kapka v moři. Ale bez těch kapek by ani to moře neexistovalo. Malá,...
Dnes, 13:40
Jako básník, který získal Nobelovu cenu, je Pablo Neruda v Chile uctíván dokonce i těmi, kterým se zprotivil...
Dnes, 11:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 11:40
Slon je souhrnný český a slovenský název pro dva rody chobotnatců. V současnosti známe tři...
Dnes, 10:20
Škrábe vás v krku? Nemůžete se zbavit posledních zbytků nachlazení? Místo do lékárny zamiřte na...
Dnes, 09:40
Nedoslýchavý penzista Vladimír Švec ze Sušice byl v roce 2018 odsouzen k 27 letům v...
Dnes, 08:11
Filmů zabývajících se tématem druhé světové války je v současnosti nepřeberné množství, jedním z prvních...
Včera, 17:20
Vládě se boj proti onemocnění covid-19 vymkl z rukou. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl,...
Včera, 15:40
S končícím létem začínají klesat teploty, a tak je opravdu ideální čas konečně opravdu začít...
Včera, 13:40
Na začátku příběhu usedlosti Ladronka byla záliba Karla IV. ve vinné révě. Na svazích rostly...
Včera, 11:40
Lidské tělo je bezesporu nesmírně složité. Troufáme si i říci, že je nejsložitějším živým organismem,...
Reklama