Nejoblíbenější záporák J. R. Ewing jako životní role Larryho Hagmana. A televizní fenomén 80. let

Další fotky

Tak jsme ho znali a milovali, jak s potutelným úsměvem promýšlí další a další svoje intriky, podrazy a úklady. Zápornou roli texaského olejáře si Larry Hagman užíval možná právě proto, že ve skutečnosti takový vůbec nebyl.

Když 23. listopadu 2012 tento americký herec zemřel v nemocnici Medical City Dallas Hospital v Dallasu na komplikace akutní myeloidní leukémie (dříve preleukémie), herečka Linda Grayová, která hrála v „Dallasu“ Sue Ellen Ewingovou, ho označila za „svého nejlepšího přítele během celých 35 let“ a dodala: „Přinášel radost všem, s kým se znal. Byl kreativní, velkorysý, zábavný, milující a talentovaný a nesmírně mi bude chybět.“

Podobně jeho dlouholetá přítelkyně, herečka Barbara Edenová, prohlásila: „Larry byl jeden z nejinteligentnějších herců, se kterými jsem kdy pracovala.“ A herec Patrick Duffy, který hrál v „Dallasu“ Bobbyho Ewinga, k jeho osobě řekl: „V pátek jsem ztratil jednoho z mých největších přátel.“

RETRO: Star Trek? Tak o ten nás komunisti také okradli

Jak se z Larryho Hagmana (nar. 21. září 1931) vlastně stal J. R.? Dá se říct, že díky jeho matce, herečce Mary Martinové, po níž zdědil lásku k divadlu a s níž také v roce 1951 vystupoval v New Yorku v muzikálu „South Pacific“. V roce 1964 přijal nabídku na vystupování ve fantastickém seriálu „I dream of Jeannie“ (Sním o Jeannie, 1965 – 1970), kde Jeannie ztvárněná Barbarou Edenovou je džin starý 2000 let a Larry Hagman hraje astronauta, kapitána a později majora letectva Spojených států, Anthony „Tonyho“ Nelsona, který Jeannie vysvobodí z lahve a stává se jejím pánem. Posléze se do ní zamiluje a vezme si ji za ženu.

Seriál Most! skončil. Bude další řada? A co po něm zůstalo?

O sedm let později přišla jeho životní role J. R. Ewinga v seriálu Dallas, první záporná postava, kterou kdy hrál. „Dallas“ vysílala americká televize CBS od 2. dubna 1978 do 3. května 1991 jako rodinnou kroniku bohaté texaské rodině Ewingů, která vlastní nezávislou ropnou společnost „Ewing Oil“ a ranč „Southfork“, na kterém chová hovězí dobytek.

Dějová linie seriálu se ze začátku zaměřila na manželství Bobbyho Ewinga a Pamely Barnesové, mezi jejichž rodinami odedávna panuje nepřátelský vztah. Jak děj dál pokračoval, Bobbyho starší bratr, ropný magnát J. R. Ewing, se stal kultovní postavou, jehož špinavé plány a podnikání se stalo „ochrannou známkou“ seriálu. J. R. byla také jediná postava, která se objevila v každé epizodě. A těch bylo nakonec 357. Důvodem ukončení seriálu byl v závěru klesající počet diváků a zhoršení kvality scénářů.

Nejlepší současné české TV seriály

Známe nejlepší české televizní seriály současnosti. Už jste je viděli?

Svůj největší úspěch seriál zaznamenal v osmdesátých letech a největší sledovanost pak měla 55. epizoda, v níž vyšlo najevo, kdo postřelil J. R. v předchozím, 54. díle, který se vysílal v březnu 1980 jako poslední díl této sezony. Na rozluštění hádanky ale diváci museli čekat po celou letní přestávku. Režisér totiž nechal natočit několik různých konců epizody a nikdo nevěděl, kterou pak vybere do dalšího pokračování. Když se konečně 21. listopadu 1980 klíčový 55. díl seriálu vysílal, nenechalo si ho ujít 53 % domácností v USA, což je podíl na sledovanosti 76 %. Toto číslo překonal až poslední díl seriálu MASH, vysílaný 28. února 1983.

My všichni školou povinní. Víte, kde se seriál natáčel a proč v něm nakonec nehrál Tomáš Holý?

U nás byl „Dallas“ odvysílán celý, ale třeba diváci v Německu byli ochuzeni o 7 epizod, neboť podle vyjádření tamní německé televize ARD obsahovaly poslední díly příliš sexu, násilí a byly nudné, až zmatené. Vůbec nebylo jasné, proč se Jock objevil na invalidním vozíku nebo J. R. chodil o berlích. V Německu k takové cenzuře nedošlo jen v tomto případě. Ze seriálu „Star Trek“ se nevysílala 21. epizoda 2. řady, a to údajně kvůli německým uniformám a nacistickým odznakům, spíše však asi kvůli prohlášení, které tam zaznělo, a to že nacistické Německo bylo nejefektivnější výkonnou společností, jaká kdy byla vytvořena.

Seriál Sanitka je pro českého diváka stále kultovním dílem ze života těch, co zachraňují lidské životy. Souhlasíte?

Po skončení seriálu byly natočeny s původními herci ještě dva filmy: „Dallas: J. R. se vrací“ (1996) a „Dallas: Válka Ewingových“ (1998). V letech 2012 – 2014 seriál „Dallas“ (3 řady, celkem 40 epizod) pokračoval dějem, kdy v rozepřích svých otců JR a Bobbyho pokračují jejich synové. Seriál Dallas rovněž inspiroval vznik dalších úspěšných seriálů s podobnou tématikou, jako je např. „Dynastie“ (1981 – 1989) o naftařské rodině Carringtonových u coloradského Denveru.

FOTO: Larry Hagman

Larry Hagman - 18 – Larry Hagman (J. R. Ewing) a Linda Grey (Sue Ellen) ve filomové síni slávy v Texasu 2009 – –Larry Hagman - 13 – Z úvodních titulků seriálu Dallas – wikipediaLarry Hagman - DN-SC-88-03283Larry Hagman - 16 – Seriál Dallas – setkání po 30 letech -wikimedia commons –Larry Hagman - 1 – Americká herečka Mary Martin, matka Larryho Hagmana (1939) – wikipedia
Další fotky
Larry Hagman - 2 – Fotografie Barbary Eden jako Jeannie z televizního seriálu I Dream of Jeannie – –Larry Hagman - 3 – Barbara Eden a Larry Hagman (1969) – wikipediaLarry Hagman - 4 – §Jeannie, osvobozená ze své láhve, je nadšená, že se setká s astronautemTonym – wikipediaLarry Hagman - 5 – Larry Hagman a Barbara Edenová na létajícím koberci v seriálu I dream of Jeannie – wikipedieLarry Hagman - 6 – Reklamní fotografie Barbary Edenové z I Dream of Jeannie –Larry Hagman - 7 – Lahev ze seriálu I dream of Jeannie – –Larry Hagman - 9 – Barabra Eden a Bill Clinton – 2013Larry Hagman - 10 – Barbara Eden and Sir Elton John (2013) – –Larry Hagman - 10 – Barbara Eden v roce 2013 – –Larry Hagman - 12 – Barbara Eden v kostýmu Jeannie (2013) – –Larry Hagman - 14 – The Southfork Ranch, domov Ewingovy rodiny – wikipediaLarry Hagman - 15 – Rodina Ewingů. Zleva doprva – Ray Krebbs, Bobby, Pamela, Miss Ellie, Jock, Lucy, J.R. and Sue Ellen – wikipediaLarry Hagman - 17 – Kdo zastřelil JR – 54. epizoda s otevřeným koncem (cliffhanger) –Larry Hagman - 19 – Dallas – Larry Hagman ve stylu j. R. Ewinga (2010)Larry Hagman - 20 – Linda Grey (Sue Ellen Ewingovou ) – 2011 – wikipediaLarry Hagman - 21 – Patrick Duffy (Bobby Ewing) v roce 2013 – wikipediaLarry Hagman - 22 – Larry Hafman (1983) – –Larry Hagman - 23 – Parry Hagnab (1972) – třetí seshora – –Larry Hagman - 24 – Larry Hagman (2006) – wikipediaLarry Hagman - 25 – Larry Hagman (2011) – –Larry Hagman - 26 – Larry Hagman v srpnu 2011 – wikipediaLarry Hagman - 27 – Larry Hagman se svou ženou Maj Axelsson v roce 1983 – wikipediaLarry Hagman - 30 – Kapitán Kirk v nacistické uniformě s Darasem, členkou Ekosijského odporu v seriálu Star Trek (2 – 21) – wikipedia

V roce 1995 stihl Larryho Hagmana první závažný zdravotní problém, musel podstoupit transplantaci jater. Později se úspěšně vyléčil z rakoviny hrtanu a nádoru na jazyku, tzv. preleukémii už ale překonat nedokázal. Po smrti se vrátil na místa, kde zřejmě zažíval ty nejšťastnější chvíle – jeho popel byl rozptýlen na ranči Southfork v Texasu.

Dnes, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Dnes, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Dnes, 08:25
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 08:25
Dnes by to asi sotva kdo řekl, že rybniční hospodaření může být životu nebezpečné až...
Včera, 11:59
Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahajují s téměř dvouměsíčním zpožděním...
Včera, 11:15
Dějiny televizní zábavy byly různé, k těm lepším pořadům, které Česká televize vysílala patří bezpochyby...
avokádo
Včera, 10:00
Přestože se avokádo nejčastěji používá v kombinaci se zeleninou, řadíme ho mezi ovoce. Strom, který...
23.5.2020
Téma bezpečnosti motocyklistů opět vzrůstá na významu. V minulém roce byl přibližně každý sedmý usmrcený...
23.5.2020
Poslední střípek původní slovanské víry, chrám boha Svantovíta na Rujáně, zničila křesťanská vojska roku 1168....
23.5.2020
Zákusky všeho druhu Češi milují. Řada z nich se pouští i do jejich přípravy. Na...
23.5.2020
Podle slov zpěvačky a odbornice na školskou sociální práci Evy Hurychové by si měl člověk...
Reklama