Nejpodivnější český fotograf. Miroslav Tichý portrétoval tajně ženy v plavkách

Jeden z nejpodivuhodnějších českých umělců dvacátého století téměř nevytáhl paty z Kyjova. Ale svět si ho našel a dnes patří jeho fotografie k nejoriginálnějším výpovědím uměleckých outsiderů. Tichý byl vlastně voyeur, podivínský samotář, který po celý svůj život šmíroval dívky a ženy. A nejen to – také je fotil, byť používal ty nejpodivnější fotoaparáty, jaké si můžeme představit. A když zrovna nefotil, trávil čas v psychiatrické léčebně, kam ho komunistický režim opakovaně zavíral.

Umělec z Kyjova

Miroslav Tichý se narodil v roce 1926 v moravské vesničce, ale od čtyř let až do své smrti žil v Kyjově. Stále ve stejném domě, kde s rodiči vyrůstal a kde se rozhodl studovat umění. Po válce nastoupil do Prahy na Akademii, ale dlouho zde nevydržel. Únorový komunistický převrat a následující události u něj vyvolaly psychickou krizi – Tichý se zhroutil, opustil školu a skončil v psychiatrické léčebně v Opavě.

Otec fotografie. Louis Daguerre vyvinul první praktický způsob fotografování

Když ho lékaři dali dohromady, vrátil se k rodičům do Kyjova. Ještě zkoušel chvíli malovat, ale brzy pro něj obrazy ztratily význam, stejně jako spousta dalších věcí. Nedbal na hygienu, chodil stále v jednom oblečení a jediné, co ho dokázalo rozptýlit, byl alkohol. Jinak žil skromně, aby vyšel ze svého invalidního důchodu. A pak, jaksi mimochodem, objevil své životní téma, které ho proslavilo – ženy a jejich tajné portrétování.

Černobílé svědectví fotografa Jiřího Hankeho. Z Kladna do Ameriky a zase zpátky

Fotografie, co oslovily celý svět

Tichý si začal sestavovat primitivní fotoaparáty. Často byly ze dřeva, za objektivy mu sloužily čočky z umělé hmoty. A těmito podivnými přístroji fotil v 70. a 80. letech kyjovské ženy a dívky na ulicích či plovárně. V plavkách, ležící u vody, opalující se na louce. A poté si doma ze svých záběrů zvětšoval nejrůznější výřezy. Technicky nedokonalé snímky však mají obrovskou atmosféru a také silný erotický náboj. Protože se o ně příliš nestaral, jsou často špinavé, polité či okousané od myší, čímž se ale zvyšuje jejich autentická výpověď.

Český fotograf, který prošel 1. světovou válkou. Proč jeho negativy zničili komunisté?

Když Tichého dílo objevil na konci 90. let Roman Buxbaum, který ho zprostředkoval uměleckému světu, začaly žít unikátní fotografie svým vlastním životem. Tvorba neznámého fotografa se stala námětem mnoha odborných diskusí, jeho vernisáže navštěvovaly celebrity a samotné fotografie se prodávaly za tisíce dolarů. A přitom Tichý žil izolován mimo veškerou tuto slávu, stále ve svém malém, podivínském světě, v chudobě a bez vědomí svého uměleckého úspěchu.

Fotograf a renesanční člověk Karel Plicka. Díky němu vidíme Slovensko, jaké už nikdo nikdy nespatří

Malý velký fotograf

Čím vlastně svět ohromil? Především svou jinakostí. Jeho dílo nejde zařadit, tak je unikátní a působivé. V křehkosti a naivitě se skrývá tajné kouzlo fotografií, které oslovily celý svět a díky šikovnému marketingu, založenému na příběhu tichého blázna, jejich popularita i cena vylétla na počátku 21. století do závratných výšin. Některé fotografie se prodaly až za 15 tisíc dolarů. Ale Tichý žil dál ve svém polorozpadlém domě jako poustevník, až do své smrti v 84 letech.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Dnes, 17:30
Podobnou situaci by stěží vymyslel i ten nejlepší filmový scenárista. Zkušenému pilotovi, který měl za...
Dnes, 16:00
Slyšeli jste někdy slovo gaslighting? Není to název nové diety ani nový módní trend. Možná...
Dnes, 14:00
Četly a milovaly jej miliony lidí... a stále je tomu tak. Knihy psal skromný, nenápadný...
Dnes, 12:11
Vinou narkolepsie měl třiatřicetiletý Martin z Ostravy autonehodu. Toto vzácné nervové onemocnění se projevuje nadměrnou...
Dnes, 11:30
Hamburgery máme dneska spojené s Amerikou. Ovšem je to trochu mylná záležitost. Opravdovým rodištěm tohoto dneska...
Dnes, 10:00
Život i dílo Leonarda da Vinciho (15. dubna 1452 – 2. května 1519) jsou až...
Dnes, 08:00
Minule jsme se podívali na skvrny, špínu a mastnotu, a hlavně jak s nimi zatočit, lépe...
Včera, 17:30
Po revoluci zazářil na pražském divadelním nebi jako hvězda nejvyšší velikosti. Diváci jeho hry milovali,...
Včera, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Včera, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Reklama