Česká, resp. československá kinematografie byla vždy velmi bohatá na kvalitní tvorbu. Dnes jsme se zaměřili na seriály ze socialistické i raně porevoluční éry a představme si desítku těch nejlepších podle hodnocení Česko-slovenské filmové databáze. Byli jsme nejlepší především v tvorbě pohádek.
10. místo – Na návštěvě u Spejbla a Hurvínka
Příběhy Spejbla a Hurvínka znají děti skoro na celém světě. Veselé příběhy taťuldy, který všechno zná a umí, ale nikdy jeho počínání nekončí úplně šťastně nebo jeho „vzorného“ synka Hurvínka, kamarádky Máničky a její bábinky – paní Kateřiny a chlupatého psa Žeryka se umístily jako seriál na desátém místě.
9. místo – Hříšní lidé města pražského
Třináctidílný seriál kriminálních případů ze třicátých let 20. století podle povídek Jiřího Marka. Pražská „mordparta“ policejního rady Vacátka bojuje s podsvětím. Vynikající detektivové v podání Františka Filipovského, Josefa Bláhy, Josefa Vinkláře či Jaroslava Marvana se stali devátým nejoblíbenějším československým seriálem.
8. místo – Maxipes Fík
Opět animovaný seriál, tentokrát o maxipsovi a jeho kamarádce Áje.
7. místo – Pohádky z mechu a kapradí
Půvabná animovaná pohádka o dvou malých skřítcích Křemílkovi a Vochomůrkovi z pařezové chaloupky v mechu a kapradí. Česká animovaná tvorba byla skutečně špičková.
6. místo – Zahrada
Tento nezapomenutelný loutkový film o zahradě, partě kluků a zlém kocourovi, od tvůců úspěšných animovaných příběhů o dvou medvědech, kteří se potkali u Kolína, připomíná více než pohádku spíše dětský horor.
5. místo – Bob a Bobek – králíci z klobouku
Poprvé se na televizních obrazovkách animovaný seriál objevil v roce 1979. Podobu oběma králíkům dal kreslíř Vladimír Jiránek, hlas jim pak propůjčil nezapomenutelný Pepa Dvořák.
Na seriálu spolupracoval i spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana Jiří Šebánek.
4. místo – Krkonošské pohádky
Trautenberk, Anče, Kuba, hajný a Krakonoš – oblíbené pohádkové příběhy. Jediný hraný večerníček, který se objevil na obrazovkách Československé televize.
3. místo – Pat a Mat
Hlavní inspirací pro jejich příběhy je manuální nešikovnost. Důležitá však není jen legrace, ale i optimistický postoj Pata a Mata k životu. I když je vše ztracené, nikdy neskládají ruce do klína a nakonec jsou vždy se svým řešením spokojeni. Sláva hvězd rostla až do roku 1995.
2. místo – Znovu u Spejbla a Hurvínka
Další série příběhů o povedené rodince taťuldy Spejbla, jeho syna Hurvínka, paní Kateřiny či Máničky je u tuzemských diváků tak populární, že se stala druhým nejoblíbenějším seriálem Československa.
1. místo – Krtkova dobrodružství
Od dob, kdy „krtek ke kalhotkám přišel“, uplynula už pěkná řádka let. Přesto tenhle nestárnoucí hrdina dál baví nové a nové generace dětí. Nedávno se podíval dokonce do vesmíru nebo se spřátelil s pandou z daleké Číny. Krtek se stal nejoblíbenější pohádkou československé tvorby.