25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Nejslavnější období husitů. Konečně postavili vojsko hodné toho jména a pokračovali v řeži

Další fotky

Podařilo se jim to díky tomu, že v bitvě u Mladé Vožice, která se odehrála 5. – 6. dubna 1420, opět vyhráli nad královskými rytíři a obrali je o množství kořisti, koně výzbroj i výstroj. Díky každodennímu výcviku se potom husité mohli postavit i početně podstatně silnějšímu nepříteli.

Reklama

Po vyhrané bitvě u Sudoměře 25. března 1420 Jan Žižka hledal nedobytné útočiště v krajině nedaleko Mladé Vožice, a to se mu podařilo. Nejdříve se zmocnil města Ústí a pak zpustlé, poměrně velké osady i hradu Hradiště, které pro svou výbornou polohu a nově vybudované opevnění bylo pojmenováno v únoru 1420 „Hradiště hory Tábor“ podle hory „Thabor“ u Nazaretu, v dnešním Izraeli.

10 omylů o mistru Janu Husovi. Nezemřel pro pravdu a nemusel zemřít vůbec!

Královské vojsko se ale nevzdávalo naděje, že si s husity poradí. Jeho asi 2000 jezdců pod velením Mikeše neboli Mikuláše Divůčka z Jemniště, nejvyššího mincmistra v Kutné Hoře. Divůček z Jemniště vstoupil přímo do služeb Zikmunda Lucemburského již dříve a zprvu působil jako jeho zmocněnec v severoitalských městech Belluno a Feltre (1413). Byl dobrým přítelem Jana Husa a varoval ho, aby nejezdil do Kostnice. Poté, co jeho vojsko ujelo z bojiště u Sudoměře, obsadilo Vožici, tehdy obehnanou plaňkami, a od toho pocházelo i jméno „Vožice Plaňková“. Nebyly to však takové plaňky, jaké známé dnes z plotů, ale velké, zašpičatělé kůly, tedy palisáda.

Zapomenutá druhá pražská defenestrace se odehrála před 535 lety. Byla krvavá stejně jako první

Když se táborští husité dozvěděli, že Mikeš Divůček prahne po pomstě a za tím účelem se i s vojskem přesunul do Mladé Vožice, rozhodli se preventivním útokem předejít jeho výpadu. Po dvacetikilometrovém pochodu, 5. dubna na Velký pátek ráno před úsvitem, přepadli ve Vožici rozespalé nepřátelské vojsko. Pobořili tiše plaňky (nebyly zdaleka tak pevné jako zděné hradby) a udeřili na „železné pány“. Většinu z nich zabili nebo zajali. Ušetřeni zůstali jen ti, co se spasili rychlým útěkem na hrad. Husité hrad i městečko zapálili, což byla ostatně jedna z husitských oblíbených bojových taktik. To stačilo. Takže hlavní stavení ve Vožici nebyla pobořena, ale jen poškozena ohněm.

Porážka křižáků u Sudoměře. Žádné pleny, postačilo bahno a nadšení husitů

Zajatce z Vožice vyměnil Žižka za své bojovníky zajaté v bitvě u Sudoměře, kteří mezitím byli přepravení do Kutné Hory. Největší cenu ale pro něj měla kořist – koně, výzbroj a výstroj panských vojáků. Vytvořil si tak podmínky pro vybudování skutečného vojska. Teprve od této chvíle měl vojsko, které sice nebylo početné, ale co do druhu zbraní úplné. Každodenním cvičením bylo navíc v bojovém umění tak vyspělé, že se mohlo postavit každému sebe většímu vojsku nepřátel.

FOTO: Bitva u Sudoměře

Bitva u Sudoměře - Adolf Liebscher – Nájezd železných pánů na vozovou hradbu u Sudoměře – wikipediaBitva u Sudoměře - Ferdinand Hetteš – Porážka železných pánů u Sudoměře – wikipediaBitva u Sudoměře - Erb Jana Žižky z Trocnova. – wikipedieBitva u Sudoměře - Na památku vítězství byl na bojišti v roce 1925 postaven 16 m vysoký pomník Jana Žižky, jehož autorem je sochař Emanuel J. Kodet – wikipedieBitva u Sudoměře - Hráz mezi rybníky Markovec a Škaredý od Žižkova pomníku – wikipedie
Další fotky
Bitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 1 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 2 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 3 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 4 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 5 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 6 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 7 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 8 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 9 – youtubeBitva u Sudoměře - Korouhev Českého království – wikipediaBitva u Sudoměře - husitská korouhev – wikipediaBitva u Sudoměře - Korouhev táborů v hypotetických barvách – wikipedia

Potřetí se s Mikešem Divůčkem Žižka střetl 1. listopadu 1420 v bitvě pod Vyšehradem. Když ho v ní husité opět porazili, již potřetí, Divůček upadl u Zikmunda v nemilost a zemřel roku 1423 nejspíš na Moravě. Až do bitvy u Lipan v roce 1434 svedli husité ještě dalších 37 bitev, ne vždy vítězných. Celkem se mezi tzv. husitské bitvy počítá 53 střetů, k nimž došlo od listopadu 1419 do září 1437, tj. během cca 18 let.

 

Před 1 hodinou
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Reklama