• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nejteplejší místo na Zemi: teplota zemského povrchu zde vyšplhala na 93,8 stupňů! Jak dostalo svůj zlověstný název?

  20.11.2022
  Doris Drienová

  Nejteplejší místo světa drží hned několik prvenství: 10. července 1913 zde byla naměřena historicky nejvyšší teplota vzduchu ve stínu na Zemi, ta tenkrát dosáhla 56,7 °C. Další rekord drží díky nejvyšší teplotě naměřené na zemském povrchu, která se 15. července 1972 vyšplhala na neuvěřitelných 93,8 °C! I v takhle žhavých podmínkách ale žijí lidé, toto vyprahlé údolí má dokonce 576 obyvatel. Už víte, o jakém místě je řeč?

  Nejjedovatější houba Evropy roste i u nás, jediná plodnice zabije několik lidí. Víte, jak ji poznat?

   

  Nejteplejší místo na světě se nachází v Mohavské poušti na východě amerického státu Kalifornie a nazývá se Údolí smrti. Je to zároveň i nejteplejší, nejsušší a nejníže položené místo celé Severní Ameriky. Svůj strašidelný název si ale paradoxně nevysloužilo proto, že by zdejší podmínky připravily o život spoustu lidí, stála za tím příhoda skupiny zlatokopů, z nichž přišel o život jediný muž.

  Když v Kalifornii vrcholila zlatá horečka (přibližně kolem roku 1885), rozšířila se zpráva, že právě v oblasti Údolí smrti je spousta zlata. Ve svých povozech se tam tak vydaly celé zástupy lidí. Zlatokopové už tenkrát zjistili, že je nebezpečné vypravit se do údolí během zimy, protože v horách Sierra Nevada, které cestou museli nějak překonat, v zimě zuří smrtící sněhové vánice.

  Nejvražednější zvíře světa žije i v Česku: překvapivý seznam 10 živočichů, kteří jsou největšími zabijáky lidí!

   

  107 povozů tenkrát dorazilo do Salt Lake City, které mělo být jejich poslední zastávkou na doplnění zásob před nebezpečným úsekem cesty – skrz poušť a přes hory. Jenže když sem konečně dorazili, sezóna zuřivých vánic právě začínala. Skupina dobrodruhů se tedy rozhodla jít jinou cestou, která se nevyužívala tak často, ale během zimních měsíců měla být mnohem bezpečnější. Mířila směrem k dnešnímu Las Vegas a smrtící hory obcházela z jihu.

  Jenže tato dobrodružná výprava neměla štěstí, zlatokopové během svého putování sešli z cesty a zratili se. Vyčerpané a žízní umírající poutníky zachránili až dva průzkumníci, William Lewis Manly a John Rogers, kteří skupinu našli a odvedli do bezpečí. Zlatokopové, kteří jen o vlásek unikli smrti v horoucích podmínkách, pak onomu pro ně navýsost děsivému místu dali přezdívku Údolí smrti, která mu od těch dob už zůstala. Název Údolí smrti ale vypovídá spíše o pocitu, který v lidech vyvolávají podmínky na tomto místě, než o vysokém počtu skutečných obětí – ze zmiňované skupiny dobrodruhů totiž při jejich horkém pochodu za zlatem zahynul jediný muž.

  Co až pšenka nepokvete? 5 rostlin, které uživí celou planetu a jsou stravou budoucnosti!

   

  V dnešních dobách obývá toto místo neuvěřitelných 576 lidí, a to navzdory faktu, že zde byla naměřená nejvyšší teplota vzduchu ve stínu v historii celé Země (56,7 °C roku 1913). I v průběhu obvyklého léta zde teploty vzduchu běžně stoupají nad 45 °C ve stínu. Že místní podmínky nijak nepřipomínají rajskou zahradu můžeme usuzovat i z toho, že Údolí smrti je také nejsušším místem Severní Ameriky – roční průměrné srážky jsou tu pouhých 50 mm. Zaslouží si Údolí smrti svůj hrozivý název?

  Zdroj: National Park Service (USA), New York Times, Wikipedia  Nepřehlédněte