Největší kočkovitá šelma Evropy. Na území tří států včetně Česka se pohybuje přes stovku rysů

Podobně jako rozděluje názorově společnost návrat vlků na naše území, jsou rozporuplné reakce na výskyt rysů v Česku. Tato největší kočkovitá šelma Evropy ale na našem území oproti vlkům žije relativně dlouhodobě a v některých oblastech jsou už delší dobu stálé populace, které se rozmnožují a mladí jedinci migrují a hledají nová teritoria.

Stálá rysí populace je například na Šumavě, odkud se rys dostal i do jiných míst v naší zemi. Šelma žije i v sousedním Rakousku a Německu a někteří jedinci migrují v podstatě mezi těmito státy. Potvrdil to rozsáhlý mezinárodní průzkum rysí populace, který zveřejnil tým odborníků z projektu 3Lynx. Pomáhala mu k tomu rozsáhlá síť fotopastí.

Rys se pohybuje i na území tří států

Podle monitoringu žije na rozloze 13 000 km2 107 samostatných rysů. Průzkum prozradil, že přibližně třetinu z tohoto počtu tvoří matky doprovázené koťaty a výsledky rovněž odhalily stav šumavské rysí populace.

Rys ostrovid je v České republice, Německu a Rakousku přísně chráněným, ohroženým druhem a česko-bavorsko-rakouská rysí populace se pohybuje na rozmezí těchto tří států a obývá rozsáhlé území od Dunaje na jihu až po Brdy, Český les na severu a část Vysočiny.

Vědci sledují rysy od 80. let

Ochránci přírody se zaměřují na tuto populaci od 80. let minulého století. Každý z těchto tří států se rysům věnoval samostatně, ale tento nový průzkum odhalil, že většina rysů jsou mezinárodní zvířata. Jejich teritorium o velikosti stovek km2 se tak rozkládají na území dvou nebo i tří sousedních států.

Vlci u nás. Hospodářská zvířata tvoří jen jedno procento jejich potravy

„Pilotní systém monitoringu rysa, spuštěný při projektu 3Lynx, se snaží zmapovat celou česko-bavorsko-rakouskou rysí populaci. Území 13 000 km2 jsme proto pokryli sítí fotopastí, které zaznamenávají výskyt rysa ostrovida,“ přiblížila koordinátorka projektu 3Lynx, Simona Poláková z Ministerstva životního prostředí. Monitoring rysa provádí celkem devět institucí z České republiky, Německa a Rakouska.

Výsledky prvního roku mezinárodního monitoringu obsahují výsledky za tzv. rysí rok. Ten přesněji odpovídá období, kdy mají rysi říji a kdy se rodí mláďata. Rysí rok odpovídá období od 1. 5. 2017 do 30. 4. 2018. V něm je zaznamenán pohyb 107 samostatných rysů, tedy jedinců, kteří byli minimálně rok staří.

Podle zooložky Elisy Belotti ze Správy Národního parku Šumava byl dlouholetým monitoringem rysa ostrovida v národních parcích Šumava a Bavorský les zaznamenán nárůst hustoty samostatných jedinců rysa. „To by mohlo naznačovat mírně pozitivní trend v celé populaci. Přitom situace rysích rodin v národních parcích se nezměnila, znamená to tedy, že spíš přibyla mladá zvířata narozená mimo území národních parků, která si hledají teritorium,“ uvedla zooložka.

Těšíte se na jaro? Přinášíme snímky typických poslů jara

Některými oblastmi šelmy jen projdou

Podle monitoringu posiluje populace na bavorské straně Šumavy. Bohužel mnohá místa na našem území jako například sever Českého lesa, Slavkovský les, Brdy nebo Vysočina, nejsou rysem trvale obsazené, přestože je tam pro tuto šelmu vhodné prostředí i dostatek potravy. To vede odborníky k poznatku, že nárůst rysí populace je jen mírný.

Rys z Brd se vrátil na Šumavu

V CHKO Brdy byl třeba rys zaznamenán na fotopasti na podzim roku 2018. „Díky moderním metodám výzkumu víme, že rys, kterého zachytila fotopast v Brdech, se v roce 2017 narodil rysici zvané Majka ve střední části Národního parku Šumava. Tady byl naposledy zaznamenán ještě jako kotě závislé na matce v lednu 2018. Odtud se vydal do Brd, což je vzdušnou čarou nejméně sedmdesát kilometrů,“ vysvětlil tehdy Luděk Bufka, zoolog Národního parku Šumava. Rys z Brd se nakonec opět vrátil na Šumavu, což potvrdil záznam ve fotopasti. Každý jedinec rysa má specifické znaky ve zbarvení, takže se dají jedinci dobře identifikovat.

Smrt pod koly aut. Velké přesuny obojživelníků

Dnes, 16:38
Zbyly nám oči pro pláč a smysl pro humor. Vybrali jsme pro vás ukázku z...
Dnes, 16:00
Dovolená v zahraničí letos zřejmě vyjde málokomu. To není škodolibost, nýbrž konstatování holého faktu. Netřeba...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:00
Aby příloha k řízku či sekané nechyběla, oloupeme a uvaříme brambor více. Zbudou a je...
Dnes, 13:11
Krásný, zdravý a zářivý úsměv je zřejmě snem nejednoho z nás. Prvním krokem k jeho...
Dnes, 10:00
Otázka pogromů a honů na Židy se proplétá historií jako červená nit. Největší zásah do...
Dnes, 09:03
Od pondělí 25. května se uvolnila další z řady protikoronavirových opatření. Mezi to patří také...
bezinky
Včera, 14:00
Před lípou smekni, před bezem klekni, říká stará pověra. Bezinky nám teď pokvetou, zpracovávat se...
Včera, 12:22
Hrady a zámky otevřely své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
Včera, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Včera, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Reklama