-2℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Největší mořští zabijáci. Co jste o žralocích možná nevěděli?

Další fotky

Vysloví-li se jen slovo žralok, nejednomu z nás naskočí husí kůže z představy hrůzu nahánějícího mořského zabijáka. Nemalý vliv na to má jeho atypické vzezření, které minimálně budí respekt, ale i propagace v médiích, zvláště ve filmech, kde se stal prototypem nejnebezpečnějšího zvířete. Za všechny jmenujme slavný thriller Stevena Spielberga Čelisti (1975). Jedná se nepochybně o predátora, často obrovských rozměrů, ale opravdu je pro člověka tak nebezpečný?

Reklama

Není žralok jako žralok

Žralok je především živočich patřící do třídy paryb a v současnosti má asi 250 druhů. Většinu druhů snadno poznáme podle charakteristických znaků – srpovitého ocasu, výrazné hřbetní ploutve, špičatého nosu a vysunuté horní čelisti. Tyto rysy však nejsou společné všem žralokům. Jiné znaky mají naopak univerzálnější, jako například nekostěnou, ale spíše chrupavčitou kostru, několik žaberních otvorů a mnoho ostrých zubů, tak jako další paryby – rejnoci. I když je tvar jejich těla úplně jiný, jsou to blízcí příbuzní žraloků.

15 neuvěřitelných faktů o žralocích. Víte, že se navzájem požírají ještě před narozením?

Kteří žraloci jsou nebezpeční?

Z uvedeného počtu 250 druhů žraloků jen asi 25 odborníci považují za nebezpečné pro člověka. Co do velikosti, síly a agresivity je nejhorší žralok lidožravý, který dostal hlavní roli v již zmíněném filmovém trháku Čelisti. Největší ulovený exemplář měřil přes 11 metrů. Člověku jsou nebezpeční i žraloci čeledi Carcharhinidae. Z nich má nejhorší pověst útočníka na koupající se lidi žralok tygří, který jinak loví všechno možné – také mořské ptáky a dokonce krokodýly žijící ve slané vodě.

Který žralok je největší?

I když má žralok lidožravý neboli bílý hrůznou pověst coby vůbec největší dravá „ryba“ na světě, největším žralokem rozhodně není. Žralok obrovský totiž může dorůst i více než 12 metrů a vážit až 25 tun. Je největší ze všech ryb a paryb na světě. Tak jako velryby se i žralok obrovský živí drobnými mořskými organismy, které z vody cedí přes žábry. Druhým největším druhem je žralok veliký, který se živí podobně.

Tuleň nebo lachtan. Víte, který je který? Ukážeme vám, jak je rozeznat

Co se stane, když žralok přijde o zub?

Na žralokovi jsou asi nejznámější a nejvíce hrůzu nahánějící jeho zuby – zejména jako žiletky ostré zuby agresivních druhů, již zmiňovaného žraloka lidožravého, ale i modravého nebo ostronosého. Žraloci mají více než jedny zuby (někteří mají zuby dokonce patery), které vypadávají postupně podle toho, jak se opotřebovávají. Nahrazují je nové zuby rostoucí za těmi původními. Zuby odpovídají tomu, jak žralok roste – nové zuby jsou o něco větší než ty, které nahradily.

Ve srovnání s člověkem, který má za život pouze zuby mléčné a pak druhé definitivní, je tempo obměny žraločích zubů nepředstavitelné. Žraloku tygřímu za 10 let může vypadnout celkem až 20 tisíc zubů.

5 nejlepších zoologických zahrad v Praze, které ještě neznáte. Kam vyrazit za zvířátky?

Přestávají žraloci někdy plavat?

V dokumentárních filmech bývají žraloci zachyceni coby neklidní tvorové, věčně připlouvající a zase mizející ze zorného pole kamery. Na rozdíl od většiny pravých ryb nemají žraloci vzduchový měchýř, jenž usnadňuje udržení rovnováhy. Žralok udržuje rovnováhu díky bočním ploutvím a také ohromným tučným játrům. Kdyby přestal plavat, klesl by na dno.

Některé druhy žraloků na mořském dně však odpočívají. Potápěči pozorovali žraloky čeledi Orectolobidae, jak leží na dně a mají ocas stočený jako spící kočka. Žraloci bělaví a citronoví vplouvají do podmořských jeskyní, kde pak odpočívají na římsách nebo se vklíní mezi skalní převis a písčité dno.

Víte, proč mají ptáci peří? Vybrali jsme několik zajímavostí z ptačí anatomie

Žijí všichni žraloci v moři?

Žraloky si spojujeme s oceánem, zejména v teplých oblastech. Pravdou je, že třeba žralok límcový žije v hlubokých vodách, nicméně většina druhů dává přednost mělčím oblastem. Čas od času jsou žraloci dokonce spatřeni vysoko proti proudu velkých řek – jako žralok bělavý nebo žralok říční, který své druhové jméno získal právě podle místa výskytu.

FOTO: Paryby

Paryby - P8112320Paryby - white_sharkParyby - Tigershark3Paryby - Scarface-tigersharkParyby - zralok_veliky
Další fotky
Paryby - Carcharhinus_melanopterus_mirihiParyby - Manta_birostris

Kam za žraloky v ČR?

Přestože tito vodní živočichové v mnohých z nás vzbuzují strach, zaslouží si obdiv jako každý živý tvor pro svou jedinečnost a krásu. Spatřit žraloka na vlastní oči není u nás běžné, což může být pro někoho o to lákavější. Naštěstí existuje i v tuzemsku řada míst, kde se s dravou parybou setkat, a navíc s bonusem, který vám garantuje, že si vás zubatý exhibicionista nezařadí do svého jídelníčku.

12 zajímavostí o „králi zvířat“. Věděli jste, že lví řev uslyšíte na vzdálenost až 8 kilometrů?

V České republice funguje několik zařízení, kde lze žraloky vizuálně studovat. V Praze můžete navštívit ZOO Mořský svět, která chová hned sedm druhů žraloků. Další možností je vypravit se do některé ze zoologických zahrad na Moravě. V olomoucké zoo na Svatém Kopečku uvidíte žraloka černoploutvého a lagunového, hodonínská zoo chová dokonce pár žraloka černoploutvého, a Zoo Ostrava se pyšní chovem žralůčka okatého.

Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Včera, 11:30
Je sice teprve únor, přesto se už nyní vyplatí rozhodnout, u kterého moře strávíte letní...
Vila Bertramka
Včera, 10:00
Klasicistní vila z 18. století se nachází na Smíchově a dnes již slouží jen jako...
Včera, 08:00
Jistě se pousmějete. A přece se točí!! Co jiného by řekl, to určitě ví každý,...
14.2.2019
Následujte instinkt. Pokud cítíte, že dnes je ten den, kdybyste měli projevit své láskyplné city...
14.2.2019
Tedy jen částečně, ale stejně. Dnes jsou někteří Havajci na tento čin svých předků hrdí....
14.2.2019
Oslavy jara a plodnosti patří nejspíš mezi nejstarší rituály lidské civilizace vůbec. Mohou však mít...
14.2.2019
Již šestý díl komediálního seriálu Most! odvysílala v pondělí Česká televize. K obrazovkám přilákal 1,68...
Reklama