25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Nejvíc platí lidé za MHD v Mladé Boleslavi. Jak jsou na tom další města?

Roční jízdné vyjde v Mladé Boleslavi na téměř šest a půl tisíce korun. S přehledem se jedná o nejdražší městskou dopravu ze sledovaných měst. Druhou příčku obsadil Chomutov, kde roční jízdné vyjde lehce pod šest tisíc. Oproti tomu jiná města, včetně Prahy, v minulosti snižovala cenu ročního jízdného na cenu kolem 3650 korun.

Reklama

Města s ročním tarifem kolem 3650 korun se snaží motivovat cestující, resp. občany měst, k používání městské dopravy. Často v kampaních využívají heslo, že MHD vyjde cestujícího na pouhou desetikorunu za den. Podobně jako v Praze stojí roční kupón v Českých Budějovicích, Liberci, Jablonci nad Nisou, Jihlavě a Opavě.

Lidé v Mladé Boleslavi a v Chomutově nemají ani možnost koupit si celoroční kupón a musejí si zakoupit dva půlroční kupóny, resp. čtyři čtvrtletní. Celkem zaplatí ročně za městskou dopravu v Mladé Boleslavi 6400 Kč a v Chomutově 5880 Kč. Tato poměrně astronomická částka v Chomutově při pohledu na intervaly autobusů a trolejbusů v tomto severočeském městě může znatelně odrazovat od cestování městskou dopravou.

V Kladně a Mladé Boleslavi spouští službu taxi pro seniory

Podobně jsou na tom obyvatelé Děčína, kteří musí za rok vytáhnout z peněženky 4x 1290 korun (celkem 5160 Kč). Čtvrtá příčka zůstává také v na severu Čech, konkrétně v Teplicích, kde lidé za roční využívání autobusů a trolejbusů zaplatí 5040 Kč.

Mezi města, kde roční cestování MHD vyjde nejlevněji, pod 3500 korun, patří Mariánské Lázně s cenou 2200 korun, Olomouc (3200 Kč) a Zlín (3620 Kč).

Jízdné v tramvajích pražské MHD půjde zaplatit kartou od dubna

Na kolik vyjde roční předplatné v jednotlivých městech se můžete podívat v následující tabulce. V případě, že město nenabízí roční kupóny, je uvedena cena za čtyři čtvrtletní kupóny. Sběr dat probíhal v únoru 2019 a zdrojem jsou webové stránky jednotlivých dopravních podniků.

Kromě ceny je třeba vnímat i nabízenou kvalitu a rozsah služeb městské dopravy v jednotlivých městech. Proto lze konstatovat, že MHD v Praze patří mezi nejlevnější.

 

Tento článek pochází z webu MHD86.cz.
Před 1 hodinou
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Reklama