Nejvyšší hora protektorátu skrývá řadu zajímavostí

Lysá hora měřící 1324 m n. m. je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd a Těšínska. Přestože leží ve Slezsku, byla v letech 1939 až 1945 též nejvyšším bodem Protektorátu Čechy a Morava. S horou souvisí celá řada zajímavostí.

Lysá hora leží na rozhraní obcí Ostravice, Staré Hamry, Krásná a Malenovice a mimo jiné se na jejím vrcholu nachází telekomunikační vysílač, meteorologická stanice a horské chaty. Kromě toho v celém masívu hory vzniklo několik přírodních rezervací a památek, jako například Mazák a Mazácký Grúnik, Malenovický kotel, Koryto řeky Ostravice a další.

Sněhové prvenství

Lysá hora je jedním z nejchladnějších, největrnějších a nejdeštivějších míst v celé České republice. Průměrná roční teplota zde činí pouhých 2,6 °C a v lednu dokonce -6,2 °C. Není proto divu, že je velmi bohatá na sníh. Sněhové pokrývky je zde nejvíce v březnu, obvykle přesahuje 2 m. V roce 1911 zde byla dokonce zaznamenána nejvyšší sněhová pokrývka v Česku, tehdy naměřili 491 cm. Sníh je na Lysé hoře pravidelně a hora je jím pokryta nejčastěji od října do května, ovšem ani červencové nebo srpnové sněžení není výjimkou.

Hořické trubičky se pečou v Podkrkonoší přes 200 let. Legenda praví, že jejich recepturu přinesli napoleonští vojáci

Hora Petra Bezruče

V roce 1880 vznikla na Lysé hoře útulna Albrechta Habsburského, kterou však část českých turistů v národnostně napjaté době ignorovala. Určitým paradoxem je, že „česká“ chata vznikla až v roce 1935 a nechal ji vystavět Klub českých turistů a nazvaná byla podle Petra Bezruče jako Bezručova chata. Tento významný český básník však navštívil pouze tu „německou“. Co se týče nové české chaty, dokonce se odmítl účastnit i jejího otevření.

Obě chaty byly v roce 1948 znárodněny a chata Albrechta Habsburského byla následně přejmenována na Slezskou. Chaty byly po nějaké době sjednoceny, aby v letech 1972 a 1978 vyhořely.

Ovšem, Petra Bezruče hora a kraj Beskyd inspirovaly k sepsání básnických sbírek. Je po něm pojmenován i nejstarší turistický výšlap v Evropě, tzv. Bezručův výplaz, který se koná už více než šedesát let. Ve vesnici Pražmo nedaleko hory je dokonce pochována Maryčka Magdónová, známá z několika jeho básní.

karpatský kostel Praha

Karpatský kostelík. Kinského zahrada ukrývá nejedno překvapení

Smutný osud hory

Lysá hora se ale stala i svědkem tragické události. V rámci cvičného letu 21. května 1964 okolo ní prolétala dvě vojenská letadla MIG-19S. Jedno z nich v mlze narazilo do bočního hřebene hory, což se stalo osudným pro třiatřicetiletého pilota, mjr. Vlastimila Zaydlara, který se ani nestačil katapultovat a na místě zahynul.

Tato tragédie však není jedinou smutnou připomínkou, na hřebeni hory se také nachází mohyla Ivančena na památku popravených skautů.

Hora k sobě váže i několik pověstí. Jedna z nich říká, že se zde slétaly čarodějnice z celého Slezska, které prý k smrti utancovaly každého, kdo sem zabloudil a připletl se k jejich rejům.

Dnes, 15:48
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo...
Dnes, 15:40
Vyjma Juditina mostu, který tu před ním stál a který se nedochoval (až na jeden...
Dnes, 13:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 13:40
Když v obci Ústí nedaleko Vsetína odbočíte do údolí Vsetínské Bečvy, po pár stovkách metrů...
Dnes, 13:14
Vláda kvůli šíření koronaviru od čtvrtečních 6. hodin ráno do 3. listopadu nařídila omezení pohybu...
Dnes, 11:39
Svatý František zahání lidi do chýšek, praví pranostika. Teplo tedy postupně střídá zima a je...
Dnes, 10:20
Jíst zdravěji, a přitom všechno co máte rádi? Ano, jde to a je to docela...
Dnes, 08:59
Sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe, jak mohou firmy implementovat opatření ke zvládnutí pandemie covid-19,...
Dnes, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
Včera, 15:40
V uplynulém měsíci září jsme si státním svátkem připomněli významné výročí naší české státnosti. Kníže...
Včera, 13:56
Vláda Andreje Babiše věděla od půlky srpna o druhé vlně covid-19. Měla k dispozici matematické...
Reklama