Nejvyšší hora Ukrajiny patřila Československu, u nás ale nejvyšší nebyla

1.3.2022
Jaroslav Svoboda

Nejvyšší horou Ukrajiny je s nadmořskou výškou 2061 nad mořem vrch Hoverla. Hora se nachází v pohoří Černohora v ukrajinských Karpatech na hranici Zakarpatské a Ivano-frankovské oblasti. V období první republiky patřila k ČSR, v našem státě ale rozhodně nejvyšší horou nebyla. Jak je to možné?

Nejen Karpaty, ale celá ukrajinská příroda skýtá řadu kouzelných i tajemných míst současně, které stojí za to vidět. Hora Hoverla je jednou z nich. I když samotní Ukrajinci nejsou přílišnými milovníky horských túr, na svou nejvyšší horu vyráží pravidelně i ve větších skupinách. Dokonce zde existuje i turistická stezka, což je na ukrajinské poměry doslova unikum.

Nejvyšší na Ukrajině, na Československo to nestačí

Přestože je Hoverla nejvyšší horou Ukrajiny, když v období první republiky náležela Československu, tímto prvenstvím se pyšnit nemohla. Nejvyšší horou Československé republiky byl totiž Gerlachovský štít, který je vyšší o téměř šest set metrů, měří 2654,4 metry. Zároveň je nejvyšší horou Vysokých Tater, Slovenska a celých Karpat.

Svůj název hora získala podle Gerlachova, nad kterým se vypíná a do jehož území patří. Pro svou výšku a současně dostupnost a krásnou horskou scenérii je jedním z nejnavštěvovanějších vrcholů vůbec.

Výlet na Ukrajinu

Stejně tak, jako Gerlachovský štít na Slovensku, je i Hoverla na Ukrajině hojně navštěvovaným místem. Přístup na ni je ale komplikovaný, od konce srpna do počátku června je totiž vrchol hory pokryt sněhem a vzhledem k lavinovému nebezpečí se výstup od listopadu do května doporučuje jen po západním hřebenu.

Nejvyhledávanější a doporučovaná cesta na vrchol hory začíná v městečku Vorochta. Odsud je to na vrchol zhruba 5 hodin chůze kolem zimního střediska Zarosľak, kde se nachází kemp a hotel a je tak možné se zde i ubytovat. Další cesta vede přes les plný stříbrných jedlí a bříz. Na vrcholu se nachází kovový kříž s vlajkou. Věřme, že se brzy situace na Ukrajině uklidní a že tato krásná země bude moci opět přivítat zástupy turistů.Nepřehlédněte