• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nejzajímavější zločiny plzeňské kriminálky vychází knižně

  19.9.2023
  Simona Knotková

  Nejzajímavější kriminální případy posledních let, vyprávěné kapitánem plzeňské kriminálky Františkem Müllerem, vycházejí tento týden jako kniha s názvem Skutečné zločiny na Plzeňsku.

  Besedy Müllera a jeho kolegyně, policejní vyšetřovatelky Michaely Noskové, letos nabídla svým návštěvníkům plzeňská Studijní a vědecká knihovna a staly se návštěvnickým hitem. Přednášky o zločinech, které na Plzeňsku otřásly veřejností, jsou pravidelně vyprodané. Novou knihu Müller premiérově uvede na literárním festivalu Svět knihy Plzeň 23. září v sále pro 200 lidí a následný křest bude doprovodnou akcí filmového festivalu Finále 26. září ve Studijní a vědecké knihovně, řekl mluvčí knihovny Milan Říský.

  Jednotlivé případy líčí kriminalista v knize tak, jak se skutečně odehrály a jak je vnímal v době, kdy se na jejich objasňování s kolegy podílel. Kauzy popisuje od chvíle, kdy policie přijala oznámení nebo přijela na místo činu. Zmiňuje jednotlivé fáze vyšetřování až po dopadení pachatele a jeho odsouzení. „Aby text byl co možná nejvíce autentický a čtenář si dokázal udělat jakousi představu o prožitcích a duševním rozpoložení jednotlivých aktérů, včlenil jsem do něj výpovědi zainteresovaných osob tak, jak skutečně zazněly. Bez úprav a příkras jsou zde použity úryvky z výpovědí, které podezřelí učinili v době, kdy ze sebe shodili břímě, které je tížilo, aby ulehčili svému svědomí,“ popsal knihu Müller.

  V knize jsou například případy brutálních vražd, kterých se zhruba s ročním odstupem dopustili dva bratři z obce Tymákov na Plzeňsku, případ vraždy seniora, k níž pachatel neměl motiv, nebo případ rozčtvrceného muže, jehož tělo vydala řeka. Dílo začal kriminalista psát loni na podzim jako vzpomínku na svého zesnulého kolegu. O několik měsíců později se na kriminalisty obrátila Studijní a vědecká knihovna s žádostí o uspořádání série přednášek na téma vražd v kraji.

  „Dlouho jsme s vyšetřovatelkou Michaelou Noskovou neváhali. Spatřovali jsme příležitost seznámit posluchače s tím, jak práce na objasňování vražd v reálných podmínkách vypadá a co obnáší. Zkrátka představit široké veřejnosti skutečné postupy, které jsou mnohdy na hony vzdálené od toho, co občas vídáme v nejrůznějších detektivních seriálech,“ uvedl Müller. „Rovněž se dalo očekávat, že vyprávění o vybraných případech vzbudí v části posluchačů zájem o práci u policie,“ dodal.

  V knihovně od února zazněly kromě zmíněných kauz ještě například přednášky o útoku kyselinou či o matce odsouzené za hrubé násilí na jejím novorozeném dítěti, odloženém v babyboxu. Na podzim jsou na řadě například ještě přednášky o čtyřech případech vražd, jejichž pachatelé byli nepříčetní, a místo ve vězení tak skončili v péči psychiatrů v přísně střežené zabezpečovací detenci.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte