Nekorunovaný král Albrecht Jan Smiřický

17.12.2020
Karel Dudek

Letos uplynula čtyři staletí od bitvy na Bílé hoře. Není snad rozporuplnější události než je tato, a jen naprostý profesionál dokáže tyto historické události vysvětlit tak, aby nedával červenou kartu jen jedné straně. Historie zná většinou jen ty, kteří stojí v popředí a hlasitě křičí. I zde je to stejné. Albrechta z Valdštejna, či Fridricha Falckého, nebo Ferdinanda II. zná každý. A co třeba Albrecht Jan Smiřický? Určitě ho znáte. Znalci televizních seriálů si na něj jistě vzpomenou. Je to ten nešťastný mladík, který krvácí z nosu a úst, a umírá pod rukama doktora Jesenia. Tuto postavu ztvárnil Václav Vydra nejmladší.

Bitva, která ovlivnila historii naší země. Bílá hora byla ostudou

Albrecht Jan Smiřický, kandidát na trůn českého krále, nesmírně bohatý a vzdělaný muž. Muž s autoritou, která ho pro podobný úděl přímo předurčovala. Narodil se 17. 12. 1594, na zámku Hrubá Skála. Studoval na gymnáziu ve Zhořelci a potom i na univerzitě v Heidelbergu. Když v roce 1614 zemřel poslední dědic náchodské větve rodu, Albrecht Václav, spadlo osmnáctiletému mladíkovi do klína i toto panství a rázem se stal nejbohatším mezi českými pány. Na svém panství neseděl. Poznal již kus světa a rozhodl se v cestování pokračovat. Během svého ročního pobytu v Itálii neztrácel čas a podařilo se mu i najít dámu svého srdce. Příbuzenské vztahy by otevíraly cestu k nevyšším protestantským kruhům Evropy, což by opět posílilo nejistou situaci českého povstání. Bohužel, ke sňatku nikdy nedošlo.

Bílá Hora ho vyhnala do ciziny. Skvělý český rytec se tam ale neztratil

Albrecht Jan se aktivně účastnil povstání českých stavů, v jeho pražském paláci byl přijat 22. 5. 1618 plán třetí pražské defenestrace, které se také o den později osobně účastnil. Byl snad jediným, kdo nelitoval osobních prostředků, na rozdíl od jiných, a za vlastní peníze postavil regiment o tisíci mužích. Je velmi pravděpodobné, že by nejen svoji autoritou, ale i osobním příkladem finanční oběti, inspiroval i ostatní vzbouřené stavy a výsledek by se projevil na kvalitě i počtu žoldáků a tím i na výsledku bitvy, kterého se naštěstí pro něho nedožil. Zemřel půl roku po defenestraci, 18. 11. 1618, a je pohřben v Kostelci nad Černými lesy. Jeho nezměrné panství se později stalo konfiskátem pro nenasytného Albrechta z Valdštejna.

 

 Nepřehlédněte