Nelítostný souboj žahavců pod mořskou hladinou. Koráli proti medúzám. Kdo vyhrává

Další fotky

Koráli i medúzy patří do skupiny žahavců. Na rozdíl od přisedle žijících korálů se však medúzy pohybují a najdeme zde ještě i jeden významný rozdíl.

Žahavé buňky korálů nejsou pro člověka nikterak nebezpečné, žihadla některých druhů medúz však naopak mohou lidem způsobit až smrtelná zranění. I když všechny medúzy nejsou takto vysoce nebezpečné, popálení některých z nich nám ale může i tak způsobit obtíže v podobě bolestivých a dlouhodobě se hojících puchýřků. Masivnější požahání některých druhů pak může člověku způsobit skutečné zdravotní potíže v podobě bolestí hlavy, nevolnosti a zvracení. Jaké je pak skóre ve vzájemných zápasech medúz a korálů? Který druh je v tomto případě úspěšnější?

Smrtící nebezpečí za sklem. V Arkádách Pankrác otevřelo největší medúzárium v Evropě

Podobné korálové útesy, jaké se vyskytují ve vzdálenějších tropických oblastech, v nám bližších mořích, jakým je kupříkladu Středozemní moře, sice nenajdeme, přesto i zde mořští koráli žijí a i když pravděpodobně nepatří k nejchytřejším a nejbystřejším zástupcům živočišné říše, pokud jim jde o získání většího množství potravy, dokážou spolu i vzájemně spolupracovat. Z tohoto pohledu společně vedeného útoku paradoxně nemá ani z hlediska korálů poměrně velká a na rozdíl od nich také pohybující se medúza s možností úniku příliš velkou šanci na úspěch…

superzoo2

Super zoo otevřelo na Zličíně svou největší prodejnu. Sledovat tu můžete i medúzy

V případě, že je kořistí korálů pouze jen drobný plankton, loví každý korál sám za sebe. Avšak při lovu většího sousta v podobě pohyblivého žahavce začnou koráli účinně spolupracovat. Jakmile se medúza ocitne pod útesem, na kterém koráli číhají na svoji kořist, ti se jako na povel promění zdánlivě v jediného živočicha, avšak s mnoha ústy. Všichni koráli se okamžitě zkoordinují a společně medúzu uloví a sežerou tak, že nepozornou medúzu přidrží za zvon a ihned začnou polykat její chapadla.

FOTO: Koráli a medůzy

Koráli a medůzy - Medůzy IV.Koráli a medůzy - Medůzy III.Koráli a medůzy - Medůzy II.Koráli a medůzy - Medůzy I.Koráli a medůzy - Korály III.
Další fotky
Koráli a medůzy - Korály II.Koráli a medůzy - Korály I.

V některých případech se však medúzám podaří i uniknout, což dokládají nálezy mrtvých medúz na mořském dně. Vykousané či vytrhané otvory v horní části jejich zvonu jsou bezesporu stopami po útocích predátorů – skupin korálů. Vědci však ještě v současné době nedisponují dostatečným množstvím informací vedoucích k vyhodnocení situace v populaci medúz. Nebyla tedy prozatím prokázána žádná souvislost mezi útoky korálů na medúzy v rámci potravního řetězce a případným výrazným snižováním počtu žijících medúz.

Dnes, 11:30
Lákavé pronikání do tajemného podzemí i touha stát se objevitelem dosud neznámých a nevídaných prostor...
Dnes, 10:00
Vysoké Tatry svědčí romantikům i absolutním realistům. A je tu báječně, a pokud se nám...
Dnes, 08:00
Brokolici spousta lidí vyloženě nenávidí. Přitom jde o velmi zdravou a chutnou zeleninu, kterou lze...
Včera, 17:30
Dnes už málokomu něco řeknou jména Patrice Lumumba, Mobido Nkrumah či Ben Bella. V 60. letech...
Včera, 16:00
Měl se stát novou nadějí pro upadající říši, měl se stát vůdcem, který promění zastaralou...
Včera, 15:01
První místo v devátém ročníku ankety Alej roku zamířila do Středočeského kraje a to památné...
Včera, 14:00
Doprovází nás od nepaměti. V jeho světle tančí víly, běhají vlkodlaci a Bílá paní chodí...
Včera, 11:30
Asi všichni se shodnou na tom, že pražská defenestrace v roce 1618 odstartovala jedno z...
Včera, 10:00
Původně se jmenovala Eliza Rosanna Gilbertová (17. 2. 1821 – 17. 1. 1861), známější je...
Včera, 08:00
Leden je nejlepším obdobím, jak jít fakt opravdu do sebe. Možností je několik. Začtěte se...
Reklama