29℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Nemá smysl, aby dívka šla studovat. Stejně se vdá a k ničemu jí to nebude. České ženy v bílém plášti

Další fotky

Jistě si nyní řeknete, no a co má být? Lékařky jsou přeci něčím naprosto samozřejmým. Dnes ano. A co třeba na začátku dvacátého století? Teorie relativity, letadlo těžší vzduchu, přistání na Měsíci? Když se trochu zamyslíme, tak za těch sto let učinilo lidstvo neskutečný skok. V technice, ve vědách všech oborů. Dvě války tento vývoj ještě více popohnaly. V době, kdy Einstein formuloval svoje převratné objevy ve fyzice, byly ženy v bílých pláštích něčím naprosto nezvyklým. Monarchie, se stařičkým mocnářem v čele, stála rozkročena jednou nohou ve dvacátém století a druhou nohou ve středověku. Na jedné straně rozvoj průmyslu, na druhé straně společenské poměry, které se dnes vydávají za křesťanské hodnoty.

Reklama

Koneckonců, těch sto let nazpět ani nemusíme chodit. Ještě před několika desetiletími by bylo nemyslitelné, aby se muž ocitl na ulici s dětským kočárkem. Stal by se okamžitě terčem posměchu nejen mužů, ale i žen. Koukněte na podpantofláka. Rvačka v hospodě by na sebe jistě nenechala dlouho čekat. Mýt nádobí, vařit, nebo chodit nakupovat? Naprosto vyloučeno. Jistě dobře znáte film Vzbouření na vsi. Nemá smysl, aby dívka šla studovat. Stejně se vdá a k ničemu jí to nebude, když zůstane doma. Bůhví, co tam pochytí. Fůra mladých mužů, to je Sodoma Gomora. Ženská smí vytáhnout ruce z dřezu, jen když ji přivezou uhlí. Cítíte se pohoršeni, pánové? Já vím, že vy takoví nejste, pouze jsem se snažil vystihnout dobu, která je nepochybně již dávnou minulostí.

Jak často by měli chodit muži a děti na prohlídky, a s čím? Odpověděla nám lékařka

Na konci devatenáctého století neumožňovaly křesťanské hodnoty, sdílené řadou evropských zemí, ženám nejen volit, ale i studovat. Nejen univerzitu, ale i gymnázium. Příčinou byla obyčejný strach pánů v cylindrech a ve fracích. Podvědomě cítili ohrožení a odpírání vzdělání ženám zahalovali do spousty vznešených slov o mravnosti, s náboženským nátěrem. Existovaly čestné výjimky, například Švýcarsko, ale výjimka potvrzuje pravidlo.

Přeje si český stát moderně vzdělané a hlavně dobře vychované mladé lékaře?

Bohuslava Kecková, Anna Bayerová, Anna Honzáková. Tak se jmenovaly první tři české lékařky. Anna Honzáková byla první ženou, která byla promována na Karlo-Ferdinandově univerzitě, v Praze. Její dvě, o generaci starší kolegyně, získaly lékařský diplom v Bernu, v roce 1880, resp. 1881. Cesta k diplomu vůbec nebyla snadná. Kecková musela k vystudování na gymnáziu v Praze, získat zvláštní ministerské povolení, Bayerová navštěvovala Vyšší dívčí školu, a v kvintě odešla do Švýcarska. Zde byla přijata na univerzitu s podmínkou, že maturitu složí později.

FOTO: české lékařky

české lékařky - Bayerováčeské lékařky - Anna Honzákováčeské lékařky - pamětní tabule 1české lékařky - panorama Curychučeské lékařky - univerzita v Curychu
Další fotky
české lékařky - Bayerová ilustracečeské lékařky - Vyšší dívčí škola v Praze

Anna Bayerová pak pracovala v mnoha zemích Evropy. Lékařskou praxi uplatňovala ve Švýcarsku a také na Balkáně. Hlavně v Mostaru a Sarajevu. Zde pečovala hlavně o muslimské ženy. Po anexi Bosny a Hercegoviny patřilo sice toto území Rakousko Uhersku, ale tam to zřejmě vídeňským úřadům nevadilo. Krátce před vypuknutím války, v roce 1913 se vrátila do Prahy. Bylo ji šedesát let, měla za sebou téměř třicetiletou lékařskou praxi, ale rakouský úřední šiml nezklamal. Upřímně řečeno, tupý c.k. úředník měl pravdu. Bayerová přeci ještě nesložila maturitu. Takže její diplom nebyl opět uznán. Až do své smrti, v roce 1924, pracovala jako profesorka hygieny na městských průmyslových školách.

 

Před 1 hodinou
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Včera, 11:30
Proslavily ho kočky. Stovky koček, které Louis Wain kreslil a maloval v nejrůznějších lidských pozicích....
Včera, 10:00
Zdálo by se, že nám nemůže být nic vzdálenějšího, přesto lidé ve starém Egyptě uvažovali...
Včera, 09:33
Středočeské nemocnice by měly dostat 38 milionů korun na investiční akce. Rozhodli o tom krajští...
Včera, 08:00
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
18.6.2019
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Reklama