25℃
Dnes je 17. červen , svátek má Adolf

Nemá vaše dítě vysvědčení třídního šprta? Zvolněte. I tak si zaslouží pěkné prázdniny

Tak už je to zase tady. Vysvědčení našich ratolestí velkých i malých odstartuje prázdninové období ve kterém se počítá s tím, že dítěti budeme přinejmenším věnovat více času, dopřejeme mu nějaký ten zážitek v podobě dovolené u moře, pod stanem a nebo ho pošleme chtě nechtě na tábor, nebo k příbuzným.

Reklama

Ale co vysvědčení? Jak na něj reagovat a víme vůbec dopředu, jaké bude? Přemýšlíme někdy nad tím s jakými pocity a náladou nám ho náš potomek vkládá do rukou, pokud právě nepatří mezi pubertiózní typ, který jaksi neprožívá prakticky nic…a nebo je mu spíše všechno jedno…

Dostojíme slibům, které naše dítě mělo motivovat, nebo si najdeme důvod, jak se ze slibu na který jsme zapomněli nebo ho vlastně nemysleli vykroutit…

Ničemu se nedivme

To, jaké přinese naše dítě vysvědčení, by jsme měli jako správní rodiče vědět už nějaký čas dopředu. Pokud sledujeme jeho celoroční studium, neměla by pro nás být čtyřka z matematiky žádnou novinkou. Žákovskou knížku máme totiž kdykoliv k nahlédnutí a o studijním prospěchu dítěte se dozvídáme i od pedagogů. Pokud má tedy naše ratolest známky, které nejsou zrovna výstavní, nebo dokonce propadlo, je s největší pravděpodobností vina i na nás, protože jsme ho nedokázali dovést k lepším výsledkům. Hlídejme si proto prospěch dítěte pravidelně, v průběhu celého školního roku a nehroťme to poslední měsíc před prázdninami.

Nejlepší odměna za vysvědčení. Čeho si nejvíc cení samy děti? Peníze a dárky to kupodivu nejsou

Vysvědčení jen tak nepřejděte

Pro dítě je konec školního roku ikdyž si to možná nemyslíme a zapomněli jsme jak jsme to vnímali … velkou událostí, kterou by nebylo dobré odbít tabulkou čokolády nebo dokonce vyhubováním za špatné známky. Jestliže dítě vložilo do studia maximum a i přesto nemá samé jedničky, přejděte to. Tím spíš, pokud je na základní škole. Jedna, nebo i pár dvojek na vysvědčení není žádná tragédie a dítě si zaslouží pochvalu za celoroční práci. Mnohem lepší, než pár facek, je dítě motivovat a ne pořád jen sekýrovat.

Sliby se mají plnit

Slibujete celý rok dítěti, že když bude mít na vysvědčení samé jedničky, vyznamenání, nebo se vyhne trojce z fyziky, že mu koupíte nové kolo? Pokud dítě vaše požadavky splní, kupte mu ho. Není nic horšího, než když ten, kdo má jít příkladem, neplní své sliby.

Nechte to na dítěti

Odměnu ale můžete nechat i na dítěti. Až přinese vysvědčení domů, pochvalte ho a zeptejte se ho, jak by samo sebe ohodnotilo a co si myslí, že si za své známky zaslouží. Pokud se vám bude zdát jeho požadavek přijatelný, kývněte na jeho návrh a co nejdříve jej splňte. Čím menší dítě, tím reálnější je, že bude vymýšlet nesplnitelné věci. Tak ho jen trochu nasměrujte, aby vědělo, jaké jsou jeho možnosti.

Adekvátní finanční odměna

Větším dětem můžete za hezké vysvědčení věnovat i nějaké peníze. Na prázdniny se jim jistě budou hodit, ať už pojedou na tábor, k babičce, na chalupu nebo budou chodit s kamarády na zmrzlinu či do kina. Výši finanční odměny pečlivě zvažte.

Netrestat ale motivovat

Pokud vysvědčení vašeho dítěte nesplňuje vaše požadavky, nekřičte na něj a už vůbec ho nebijte. Popřemýšlejte nad tím, proč má dítě špatné známky:

  • Učí se, ale stejně nemá samé jedničky? Snažte se to pochopit. Někdo umí matiku, někdo češtinu a někdo jazyky. Každý nemůže být génius. Zavzpomínejte, měli jste vy vždycky samé jedničky?
  • Neumí se učit? Učte se s ním vy osobně! Věnujte mu svůj čas a denně se s ním chvíli učte a poté ho z látky vyzkoušejte.
  • Učit se mu nechce? Asi nemá dostatečnou motivaci. Můžete najet na režim, že každá jednička v žákovské je deset korun, každá dvojka pět a za čtyřku mu pět odečtěte. Na konci měsíce mu dejte tolik, kolik si za své studium vydělal. Kolik dáte za kterou známku je jen na vás.

Motivovat ale můžete jakkoliv – odměňujte dobré známky výletem do zábavního parku, rodinnou večeří, udělejte oslavu jen tak a napečte oblíbené zákusky, starší děti vezměte do kina nebo na koncert. Samozřejmě nekupujte lístek do kina za každou jedničku, ale odměňujte tak, aby si toho dítě všímalo.

Berte to tak, že pro děti je studium povinnost, nikoliv zábava. Stejně jako pro většinu z vás práce. Vy dostáváte peníze, děti nedostávají nic. Ano, dostávají známky, ale to pro ně není dostatečná odměna. Tu jim musíte dát vy. A není řeč pouze o penězích. Někdy pochvala od rodiče a uznání za dobře vykonanou práci vydá za deset sáhnutí do peněženky.

Pár rad kam děti poslat a jak prázdniny udělat veselejší

Nezapomenutelné zážitky na táboře

Tábory jsou stále jasnou volbou pro spoustu rodičů. Sami jsme si je v dětství užili, a tak i dnes se k nim přikláníme. Ovšem oproti létům dávno minulým máme dnes na výběr neuvěřitelné množství variant.

Sportovní a outdorový tábor, inline tábor, letní tábor s keramikou, se štětcem v ruce, výlety do pohádek, letní stanový tábor, fotografický tábor, tábor u koní, lesnický tábor, vodní tábor… Možností je skutečně nespočet. Jenže který z nich tedy vybrat?

Pomohou reference, ohlasy samotných táborníků z předchozích let, ale hlavně názor Vašeho potomka! Zeptejte se ho, kam by chtěl jet a co by chtěl zažít. Není totiž nic horšího, než prázdniny strávené na nuceném táboře.

Kouzlo příměstských táborů

Pokud nemáte tolik finančních prostředků či takové možnosti, můžete využít i nespočet příměstských táborů. Těch je stejné množství jako klasických táborů. Stačí si opět vybrat z nejrůznějších typů.

K babičce na prázdniny

Na táboře jsou sice děti se svými vrstevníky, ale s babičkou nebo s dědečkem je to taky fajn. Ukáží spoustu vychytávek z jejich mládí, povypráví samé zajímavé příběhy ze života a ti nejhodnější dovolí i zmrzku před spaním. Takové prázdniny mohou dokonce předčit i ten nejlepší tábor.

Škola o prázdninách

I když jsou prázdniny o odpočinku a zábavě, někdy není menší opáčko na škodu. Zejména pokud doma nemáte premianta třídy. Na druhou stranu není ani prázdninová škola ničím nudným! Děti většinou celý den stráví někde v přírodě, kde se učí fyzikální, přírodovědné nebo biologické principy. Výjimkou není ani návštěva nejbližších památek či matematika v praxi.

Letní výukové kurzy

Podobnou náplní prázdnin jsou také letní výukové kurzy. Ty mohou existovat v podobě velice intenzivního učení, kdy se například celý týden piluje pouze jeden předmět. Mohou ale mít i podobu odpočinkových táborů doplněných například o cizí jazyk. A z vlastní zkušenosti víme, že i na tyto tábory děti dlouho rády vzpomínají.

Rodinná dovolená

Poslední možností je samozřejmě rodinná dovolená. Přece jen je fajn, když je rodina pohromadě a užije si krásného počasí. Vyrazit můžete na blízké hrady a zámky, do přírody, na koupaliště nebo za hranice naší země.

 

Před 1 hodinou
Však se mu také přezdívalo architekt módy. Uplatnil v ní svůj technický smysl pro proporce,...
Včera, 17:30
Je normální, že nikdo nemá chuť na milostné hrátky každý den. Frigidita bývá však často...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Málo známá jaderná katastrofa, které měla být utajena. Celkově třetí největší nehoda tohoto druhu byla...
Včera, 14:00
Při svém pátrání po zapomenutých památkách jsem cestou na Makovou horu, která je středočeským poutním...
Včera, 11:30
Tato málo známá kapitola německé historie značně připomínající náš 21. srpen 1968 se jmenuje „Aufstand...
Včera, 10:00
Stalo se tak horké červnové neděle 16. června 1426. Husitům už v té době začínaly...
Včera, 09:27
"Psaní poezie vychází z potřeby, cítím přetlak nebo nějaký pocit, který chci zaznamenat. Z toho...
Včera, 08:00
Pokud se chceme dostat přes ostrov Štvanice na opačnou stranu Vltavy, vydáme se po prvním...
15.6.2019
Způsob, jakým sevřete ruku v pěst, vypovídá hodně o vašich podvědomých úmyslech a také o...
15.6.2019
Milovníci historie si jistě dobře pamatují na skvělý, pětidílný seriál, slovenské televize. Je již trochu...
Reklama