Nemocné ledviny zpravidla nebolí. I ony potřebují péči

Ledviny plní v našem organismu mnohé zásadní funkce. Starají se například o rovnováhu vody v těle a pročištění krve, regulují krevní tlak, také aktivují vitamin D důležitý nejen pro růst kostí, ale také pro jejich sílu a pevnost, a produkují hormon důležitý pro tvorbu červených krvinek.

Onemocněním ledvin trpí každý desátý Čech nad padesát let

Chronické onemocnění ledvin způsobuje nejméně 2,4 milionu úmrtí za rok a je v současnosti šestou nejrychleji rostoucí příčinou úmrtí. Může vzniknout u mužů i žen. Mnozí lidé ani nevědí, že se u nich zákeřná choroba právě rozvíjí. Nemocné ledviny totiž zpravidla nebolí.

Ledvinám škodí nevhodná strava a stres

Správná funkce ledvin přispívá k naší celkové pohodě, a proto péče o tento důležitý orgán v našem těle musí být každodenní. Začíná přiměřeným a pravidelným přísunem čisté vody a zdravou a vyváženou stravou s nízkým obsahem soli. Nezapomeňte, že ledvinám může škodit také sůl skrytá v jídle, hojně zastoupená v polotovarech, slaných i sladkých dobrotách a dochucovadlech. Výborné jsou močopudné potraviny jako okurky, jablka, meloun, řepa, petržel a další zelenina a ovoce.

Stravování Čechů se výrazně změnilo. Obědváme, jíme lehčí jídla a spěcháme

Aktivní a intenzivní podpora ledvin

Naše ledviny neúnavně bojují o udržení našeho těla bez odpadů a toxinů, jejichž vlivům v moderním světě nikdo z nás neunikne. Toxiny, které ledviny prostřednictvím moči z těla vyplavují, mohou pro jejich vlastní buňky představovat nebezpečí. Pomoci mohou bylinné extrakty z jehlice trnité, z olivového listí či vysoce koncentrovaného výtažku z plodů kanadské brusinky společně s riboflavinem a selenem. Obsažený selen napomáhá chránit buňky a riboflavin udržet normální stav sliznic.

Pokud už jste někdy prodělali onemocnění močových cest, jako například ledvinové kameny, nebo jste v rekonvalescenci po jiných ledvinových obtížích anebo hledáte podporu po zkušenostech s opakující se infekcí močového ústrojí, dopřejte svým ledvinám aktivní a intenzivní oporu.

Přivítejte slunné dny plni energie a dobré nálady. Pomůže očista jater

Máte nárok na vyšetření

Nezapomínejte ani na pravidelné kontroly hladin cukru v krvi, kontroly krevního tlaku a funkce ledvin. Máte na ně nárok v rámci preventivní prohlídky u vašeho praktického lékaře jednou ročně. Na Světový den ledvin máte navíc možnost nechat si ověřit kondici vašich ledvin ve vybraných nefrologických a urologických ambulancích nebo v dialyzačních střediscích. V České republice je jich přes dvacet, například je to dialyzační středisko v Roudnici nad Labem, nebo dialyzační střediska v Praze nebo v Plzni.

 

Dnes, 17:53
Soutěž Auto roku letos vstoupila do 26. ročníku. Hodnocení vozů, které má pod palcem Svaz...
Dnes, 17:30
Když je člověk nešťastný, je ochoten podstoupit cokoliv, co mu jen trochu pomůže. I to,...
Dnes, 16:00
Čekankový puk je buď bílý, nebo nafialovělý. Oba druhy se náramně hodí jako přílohy do...
Dnes, 14:00
Chtěl přinést zemi klid, přál si být spravedlivým císařem a prvních pět let jeho vlády...
Dnes, 13:55
Jak je možné, že žil v Paříži na počátku 20. století a zůstal nedotčen kubismem...
Dnes, 11:30
Kde končí klišé a začíná umělecké dílo? Otázka, na kterou svými příběhy odpověděl Jack Warner...
Dnes, 10:00
Vedle jógových cviků si někdy můžete vyzkoušet také tibetské. Sestava s názvem pět tibeťanů byla oblíbená...
Dnes, 08:00
Také milujete pokrmy z hub? Jistě nám dáte za pravdu, že není nad to, připravit...
Včera, 17:30
Tak dlouho, v letech 2001 – 2004, byla Megawati prezidentkou země, která se teprve nedávno, v roce...
Včera, 16:00
Polovinu života strávil ve vězení, respektive v psychiatrické léčebně, která zabírá jedno křídlo věznice. Společně...
Reklama