16℃
Dnes je 24. červenec , svátek má Kristýna

Nemrtví, kteří se živí krví smrtelníků, děsili lidi odpradávna. Dracula z Mělníka

Další fotky

Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo mlsáte něco dobrého před televizní obrazovkou. Horší situace nastane, pokud bydlíte na vesnici a kadibudka je ještě na dvoře. Blíží se půlnoc, měsíc svítí, v dálce štěkají psi, a vy se ohlížíte po každém stínu. Přečkat noc ve starém hradu, eventuálně na hřbitově? Psychika pracuje, vzpomínky na dětství, pohádkové bytosti a strašidelné příběhy. Racionalita je pojednou fuč a strach je něčím opravdu reálným. Na nočním Václaváku vám sice hrozí větší nebezpečí, ale to si mezi náhrobky neuvědomíte.

Reklama

Letos uplyne sto let, kdy se na pultech objevila v češtině kniha Brama Stokera, s názvem Dracula. Přeložil ji z angličtiny český učitel, polyglot a překladatel Josef F. Khun. Nevím, jestli se v roce 1919 lidé, při četbě, opravdu báli. Možná, že se jen trpně usmívali, kdo ví. Hlavně ti, kteří prošli hrůzami zákopů první světové války.

Drsný příběh skutečného „upíra“ Draculy. Jak zemřel krvelačný kníže Vlad?

Upíři patří ke klasickým démonům hlavně ve slovanských lidových pověrách a také v pověrách balkánských národů již od prastarých dob. Nemrtví, kteří se živí krví smrtelníků, děsili lidi odpradávna.  Obranné prostředky byly nasnadě. Odříznutí hlavy, probodnutí srdce osikovým kůlem, věnec česneku, svěcená voda, a desítky a desítky jiných bezpečnostních prvků. V představách slovanských to byla odulá postava, nasáklá krví, s tmavou kůží. V západoevropské kultuře to byla a je vysoká, hubená postava aristokrata, s bledou až zsinalou tváří. Taková představa je mnohem známější a přesně tak vylíčil Stoker i svého Draculu.

Předobrazem jeho knihy byl valašský kníže Vlado III. Dracul, který žil v letech 1431 – 1476. Vládl knížectví, které se rozkládalo na území dnešního jižního Rumunska, mezi bulharskou hranicí a Karpaty. Tento kníže proslul mezi poddanými a hlavně mezi Osmany svoji přezdívkou Tepes, neboli naražeč na kůl. To byla jeho oblíbená praktika a neváhal ji použít, kdykoliv to považoval za nutné.

Tajemné ostatky upírů v Česku. Víte, kde žila upíří princezna?

Pro nás je však zajímavější teorie o tom, že předobrazem Draculy byla šlechtična a krumlovská vévodkyně Eleonora Amálie, narozená v červnu 1682 na Mělníku. Pocházela z rodu Lobkowiczů a provdala se za Adama Františka ze Schwarzenbergu. Manželství to nebylo příliš šťastné. Bylo poznamenáno ze strany Eleonory mnoha milostnými skandály. Nakonec se přeci jen situace uklidnila a Eleonora svému muži porodila ve svých jedenačtyřiceti letech syna. Stalo se to o Vánocích na Krumlově, v roce 1722. Od té chvíle začala pracovat lidová tvořivost. Mezi lidmi kolovaly pověsti, že Eleonora pila vlčí mléko, aby porodila syna, podle staré římské tradice.

Je faktem že milovala hony a lov. Při jednom z nich dokonce skolila medvěda. Nikdy však nestřílela na vlky. Je také pravdou, že chovala v klecích vlčice a opravdu pila vlčí mléko. Vlčice při dojení vyly a tento zvuk utvrzoval poddané v jejich vampýrských názorech.

FOTO: Dracula z Mělníka

Dracula z Mělníka - Eleonora AmálieDracula z Mělníka - Vlado Dracul IIIDracula z Mělníka - Vlad Tepes, naražečDracula z Mělníka - Vlado III. DraculDracula z Mělníka - Bram Stoker
Další fotky
Dracula z Mělníka - český Dracula, Ilja RacekDracula z Mělníka - Eleonora Amálie se synem

Když došlo k tragédii a jejího manžela na lovu omylem zastřelil krátkozraký císař Karel VI., spadlo břímě správy panství na Eleonoru. Její zdraví nebylo nejlepší, studovala magii, léčitelství, okultismus. Se synem několikrát navštívila i Karlovy Vary.

Smrt ji dostihla v roce 1741. Pitva proběhla velice rychle. Dokonce by se dalo říci, že byly hledány důkazy o jejích upírských sklonech. Výsledky se na veřejnost nedostaly. Pohřeb byl uskutečněn rovněž rychle, a za rakví nešel nikdo z urozených. Její syn začal zametat stopy. Likvidoval matčiny okultní knihy, propustil služebnictvo, přestavěl celý interiér místností. Protiupírská hysterie a násilné otevírání hrobů lidí, o kterých se myslelo, že jsou upíři, dosáhlo tak hrozivého stupně, že Marie Terezie musela vydat zákaz hanobení hrobů pod přísnými tresty.

 

Včera, 17:30
V protektorátu Čechy a Morava nebylo nenáviděnějšího nacisty než Karla Hermanna Franka. To on stál...
Včera, 17:09
Pražský magistrát stále hledá místo pro umístění Slovanské epopeje. V současné době prověřuje prostory, které...
Včera, 16:00
Pamatujete si ještě na Moniku Lewinskou? Jako stážistka byla po vůli americkému prezidentovi Billu Clintonovi...
Včera, 14:00
Zákolany u Kladna jsou u starší generace neodmyslitelně spjaty s dělnickým hnutím. Ladislav Zápotocký –...
Včera, 11:30
Což je záliba pro kapitána dopravního letadla trochu neobvyklá. Robert „Bob“ Pearson ovšem miluje létání...
Včera, 11:03
Kouzelné Jižní Čechy patří k nejvyhledávanějším oblastem České republiky. Tato dvě místa nedaleko Českých Budějovic...
Včera, 10:24
Ringhofferovi byla pražská německá rodina podnikatelů a průmyslníků. Zprvu vyráběli pivovarské a cukrovarnické zařízení, později...
Včera, 10:00
Na zahrádce všechno kvete a bují. Za pár týdnů budeme sklízet například první rajčata. Aktuálně...
Včera, 08:30
Obliba velkých i malých pivovarů je stálá a tak není divu, že sou často cílem...
Včera, 08:00
Známý americký spisovatel a humorista Mark Twain prohlásil: „Kdyby bylo možno zkřížit člověka s kočkou,...
Reklama