„Nemusíme se cpát do škatulek a můžeme být sami sebou!“ říká slavný vizážista celebrit Pavel Kortan

6.8.2022
Doris Drienová

Žijeme v úžasné době, kdy se nemusíme cpát do škatulek a můžeme být sami sebou,“ myslí si vyhledávaný vizážista celebrit Pavel Kortan. Také nám prozradil, co nejbizarnějšího při své práci zažil… Budete překvapeni!

 

Jako profesionální vizážista pracujete už bezmála 12 let. Co vás na vaší práci stále baví a naplňuje?

Máte pravdu, stále mě to baví, jednoduše miluji kontakt s lidmi. (smích) Asi to bude znít jako klišé, ale pořád mám obrovskou radost, když se žena podívá do zrcadla, je nadšená a líbí se sobě sama. To je pro mne velkým hnacím motorem. Ten pocit, když je moje klientka spokojená je úžasný a stále mě nabíjí.

Co je dnes vlastně symbolem ženské krásy? Na jednu stranu vidíme velký důraz na přirozenost a la francouzská ležérní elegance, ale na druhou stranu je plný Instagram, a nejen sociální sítě, umělých řas, vytetovaného obočí a zvětšených rtů. Někdy mám pocit, že existují jenom tyto dva protipóly, nic mezi nimi.

Instagram to samozřejmě velmi ovlivnil, ale nesmíme zapomínat, že jsou to stále jen obrázky, které jsou upravované. Nejde u všech o reálný svět… Skutečná krása, elegance, čistota a přirozený půvab nikdy nevyjdou z módy. A to je pro mě symbol opravdové krásy.

Jak vnímáte ženskou krásu? Jak by podle vás měla vypadat dokonalá tvář? Co by z ní mělo vyzařovat?

Ženská krása má mnoho podob. Je to spojení osobnosti a přirozeného šarmu. Sám na sobě pozoruji, že už si všímám na tvářích žen úplně jiných věcí než dřív. Dokonalá tvář by měla vyzařovat spokojenost a zdravou dávku sebevědomí. Asi už začínám být starej. (smích)

Trpíte profesní deformací? Prohlížíte si lidi na ulici, jak jsou nalíčení, upravení? Jak jsou oblečení?

Nebudete mi to věřit, ale vůbec! Tohle je jedna z věcí, od kterých jsem dokonale oproštěn. Samozřejmě rád se podívám na upravené lidi, kterým to sluší, jako každý z nás, ale ne všichni se překrásnými narodíme a ne všichni máme vrozenou eleganci. Snažím se nesoudit knihu podle obalu, jestli mi rozumíte…

Kde se vám ženy líbí vůbec nejvíce?

Pokud se mě ptáte, kde jsou nejkrásnější ženy, asi bych neuměl jednoduše odpovědět. Miluji křehkost francouzských žen, odvahu a krásu Slovenek a Češek a široké úsměvy a umění žít u Španělek a Italek. Ale všude jsou krásné ženy, nemyslíte?

Na ženské tváři se podepisuje nejen věk, ale také práce, stres, nedostatek spánku, slunce, a konečně také sociální status. Poznáte vy, jako znalec ženských tváří, čím se majitelka třeba živí a jak žije?

Řekl bych, že poznám, že se o sebe klientka málo stará, to ano! A zároveň bych řekl, že to nemusí vypovídat o jejím společenském postavení. Zanedbaný zevnějšek dost často souvisí se sebeláskou a ochotou udělat si na sebe čas a dělat pro sebe lepší rozhodnutí… Ať už to znamená přestat kouřit, koupit si lepší krém na tvář, nebo si dopřát day-off jen tak pro sebe. Ale vy ženy máte úžasnou zbraň, a tou je make-up! Nedávno jsem měl příležitost líčit paní, která strávila několik let na ulici. Pomáhám občas sociálnímu podniku PRAGULIC, který ukazuje příběhy lidí z ulice nám všem. Věřte nebo ne, nakonec se mi podařilo na její tváři zdůraznit to krásné, a myslím, že byste nepoznali, čím si prošla.

Rozdělujete líčení dle ročního období? Jaký bude letošní letní trend?

Doby, kdy se líčení rozdělovalo na období a trendy je podle mě už dávno pryč. Naopak dnes vítězí jedinečnost a hravost. Můžeme v létě potkat dívku s černou rtěnkou a pořádnými smokey eyes a stejně tak potkat v zimě jarní vílu. (smích) A to mě baví. Žijeme v úžasné době, kdy se nemusíme cpát do škatulek a můžeme být sami sebou. Make-up je o uměleckém a vizuálním projevu každého člověka, který si zábavu s ním chce užít. Odložte ostych a vyzkoušejte odstíny, o kterých dlouho sníte! Uvidíte, že vám to zvedne sebevědomí.

Jak nejlépe chránit pleť před sluncem? A jak se bezpečně opalovat?

Pojem bezpečné opálení už úplně neexistuje. Dnes už víme, že sluneční  paprsky škodí vždy. Pleť může získat pigmentové skvrny a naopak ztratit elasticitu a hydrataci. Nikdy nezapomeňte na ochranný faktor SPF 50. Vždy se natírejte tak půl hodiny předtím, než půjdete na sluníčko. Dnes už můžete běžně zakoupit make-up se slunečním faktorem a zabijete tím dvě mouchy jednou ranou, takže žádné výmluvy. (smích)

Jaké líčení máte nejraději, výrazné? Či jen decentní? A jak se stavíte k permanentnímu make-upu?

Jsou příležitosti, které si zasluhují výraznější líčení a stejně tak situace, kdy výrazný make-up může působit zcela nemístně. Mám rád ženy, které jsou přirozené a zároveň se nebojí být někdy DIVA s výrazným líčením. Baví mě změny, a to s permanentním make-upem od podstaty nejde. Nebudu tajit, že nejsem velkým přítelem permanentního make-upu a občas ho i svým klientkám rozmluvím. Máme u nás samozřejmě specialisty, kteří dokážou udělat skvěle svoji práci, ale těch je, podle toho co vidím na ulici, skutečně málo.

Jako vizážista jste se potkal s řadou celebrit, Ivou Janžurovou, Reginou Rázlovou, Simonou Krainovou či Lucií Bílou. Koho byla radost líčit? A s kým to je naopak krapet těžší?

Nebudete tomu věřit, ale i celebrity jsou jen lidé. (smích) Mívají horší a lepší dny, ale za každé setkání jsem nesmírně vděčný a nemám žádnou vyloženě negativní zkušenost. Nezapomínejte, že když už si mě někdo slavný objedná, jedná se vždy o událost, která je spojena se stresem, takže stejně jako my všichni, i oni jsou nervózní a můj úkol je to, co nejvíce eliminovat. A ve skutečnosti je jedno, jestli připravuji nevěstu na její nejvýznamnější den, nebo největší československou zpěvačku na mega koncert. Pracuji vždy se stejným nasazením. 

S modelkou Anetou Vignerovou vás pojí dlouholeté přátelství. Jak jste se seznámili a v čem je líčení její tváře specifické?

Když vyhrála Aneta Vignerová v roce 2009 Miss, byl jsem úplně nadšený, že v takové soutěží může vyhrát i netradiční krása. Aneta je sofistikovaná a ukázala, že zajímavý typ modelky může být na českém trhu velmi dlouho atraktivní. Byl jsem její fanoušek od začátků, když jsme se konečně seznámili asi o pět let později, strašně jsme si sedli i jako přátelé. Líčím její tvář moc rád a vždy je to super setkání. Moc jí sluší výrazné smokey líčení i jednoduchá linka. Myslím, že je jedna z mála českých žen, kterou máme spojenou s rudými rty, a umí je skvěle vynést. Momentálně se naplno věnuje mateřským povinnostem, takže na mě nemá tolik času, ale věřím, že si to vynahradíme.

Co nejbizarnějšího jste při práci vizážisty zažil?

Pořád i po těch letech je tato práce pro mě v mnohém překvapením. Stále jsem v pohybu, cestuji za zakázkou někdy i stovky kilometrů. Dost často musím reagovat na nová místa a být připraven rozložit svůj „beauty salon“ takřka kdekoli. Líčil jsem například na skalách na ostrově Kréta, kde jsme museli sestupovat několik metrů za pomoci lana a taky jsem například líčil přehlídku Beaty Rajské pro onkologické pacienty v místnosti, která se jmenovala výtluk vajec a taky to tam stejně vonělo. (smích)

 

Zdroj: Kateřina Staňková, Innspirace

 

 Nepřehlédněte