16℃
Dnes je 17. říjen , svátek má Hedvika

Nemůžete v životě udělat podstatnou změnu? Poradíme vám!

Udělat změnu v životě nemusí být sice pro někoho složité, další však zažívá samá selhání. Jenže něco změnit obvykle není snadné, takže byste měli být na tento praktický krok teoreticky připraveni.

Reklama

Začněte žít zdravěji

Přejít na zdravější životní styl je změna sama o sobě, navíc nejdůležitější. Pokud však budete žít zdravěji, tělo bude mít více energie, vy se budete cítit lépe a jakákoli další změna bude snazší. Takže využijte nějakou slevu či slevový kupón, pořiďte si sportovní oblečení a vyrazte si třeba zaběhat. Zpočátku přitom nemusíte zvládnout maratón, ale stačí pár set metrů.

Přísnost vždy nepřináší růže

Mnozí lidé se snaží o dokonalost. Jenže to není dobrá motivace. Dokonalý není nikdo. Měli bychom být tedy spokojeni s tím, čeho jsme prozatím dosáhli. Příliš vysoké cíle navíc mohou způsobit, že budete sami se sebou stále nespokojeni a dříve či později takové jakékoli opustíte, protože na sebe vytvoříte nesnesitelný tlak. A taky si je dobré uvědomit, že na něco zkrátka a dobře nemáme.

Moc změn najednou škodí

Znáte to, blíží se Silvestr, a vy už přemýšlíte, co všechno byste chtěli změnit do příštího roku. Jenže jak se říká, kdo chce víc, nemám nic. Daleko efektivnější je se vrhnout na jednu změnu a teprve potom zkusit udělat další. Tělo má jen omezené zdroje energie či vůle, která se mimochodem může rovněž spalovat, takže pokus učinit příliš mnoho změn najednou obvykle zapříčiní, že do konce nedotáhnete ani jednu.

Změny nedělejte ve stresovém období

Stres je všudypřítomný. Ačkoli byl dříve naším spojencem, aktuálně na nás působí příliš mnoho stresorů – nezdravá strava, nedostatek pohybu, špatné životní prostředí, neurotické potíže či pošramocené vztahy. Navíc se ukazuje, že stresem trpí tři z pěti zaměstnanců. Změnu byste navíc neměli činit v enormně stresovém období, protože sama změna je stres. Tělo totiž takto vnímá odchýlení od každodenního režimu.

Nemějte o sobě pochybnosti

Mnoho lidí má tendence házet flintu do žita, ještě než s nějakou životní změnou skutečně začne. Poraženecká nálada ale ještě nikdy nikomu neprospěla. Pokud o sobě člověk celkově pochybuje, což je zapříčiněno nedostatkem sebevědomí, těžko si bude věřit, že nějakou změnu zvládne. Učit se většímu sebevědomí proto rozhodně není od věci, neboť to pozitivně ovlivní celý váš život.

Pamatujte, že síla vůle není určující faktor

Často si racionálně zdůvodníme, proč děláme to a to špatně, a že nám zkrátka ony dvě krabičky cigaret denně pravděpodobně škodí. Následně zapojíme sílu vůle a pokusíme se přestat. Ačkoli se to někomu může podařit, další se ke svému zlozvyku dříve či později vrátí. Mnohem důležití jsou totiž emocionální síly. Takoví kuřáci musí plně procítit, že se mají rádi a chtějí být zdraví.

Jděte na to postupně

Zůstaneme-li u kuřáků, tak není dobré jeden den „vytáhnout“ čtyřicítku a druhý den se pokusit vůbec nekouřit. Naše tělo potřebuje čas, aby si zvyklo na novou situaci. Říká se tomu adaptace. Pro mnoho lidí tak může být daleko účinnější počet cigaret postupně snižovat. To vše ale platí třeba i pro změnu jídelníčku, protože ze dne na den nejde zcela nahradit klobásy, šunku a bůček čerstvým ovocem a zeleninou.

Při selhání nepropadejte panice

Pokud se vám nějaká změna už v minulosti nepodařila dotáhnout do konce, rozhodně nezoufejte. Lidský život není doprovázen samými úspěchy a selhání k němu neodmyslitelně patří. Pamatujte, že žádný učený z nebe nespadl, takže se nesvazujte předchozími neúspěchy. Navíc i neúspěšné pokusy o změnu jsou cennými zkušenostmi, které vám mohou pomoci v dalším snažení.

PR

Před 1 hodinou
Velké Karlovice nabízejí spoustu zážitků, navíc leží v krásné přírodě Javorníků a Vsetínských Beskyd.
Dnes, 11:30
Přitom na to měla plné právo. Marie Alexandrovna Romanovová, jediná dcera ruského cara Alexandra II., se...
Dnes, 10:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 10:00
25. srpna 1845 se narodil v Mnichově Maxmiliánu bavorskému a jeho ženě Marii syn, jenž...
Dnes, 08:00
Jezdit do Paříže za učením je už stopadesátiletou tradicí českých výtvarníků. Žádný jiný ale tak...
Včera, 17:30
Moani Lunga postoupil vpřed. Popadl z otrokářových rukou naběračku, vnořil ji do nádoby, vyňal ji...
Včera, 16:00
Enver Halil Hodža (albánsky Enver Hoxha, 16. října 1908 – 11. dubna 1985) pocházel ze zámožné muslimské rodiny a od svého strýce...
Včera, 14:00
Hrdina od Zborova, jeden z nejvlivnějších českých důstojníků za druhé světové války, divizní generál. Hned...
Včera, 11:30
Zámek Brandýs nad Labem patří k významným renesančním památkám. Původně se jednalo o gotický hrad...
Včera, 10:11
Organizátoři minulých novoročních ohňostrojů v Praze založili spolek Ohňostroj pro Prahu a chtějí uspořádat show...
Včera, 10:00
Podzim je tady naplno, ale víme vůbec co nosit? Jaké jsou letošní barvy a trendy?...
Reklama