35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

Není závislost jako závislost. Každý má právo najít si svoji cestu

Další fotky

Závislost jako taková není všeobecně vnímána příliš pozitivně. Ale člověk může být závislý i na pozitivních věcech. Například na zdravé stravě, dobrých skutcích nebo třeba pohybu.

Reklama

Není to tak neuskutečnitelné přání. Zdravé návyky si můžeme vypěstovat stejně tak, jako si někteří vypěstují závislost například na alkoholu či psychotropních látkách. Začněme malými krůčky a objevme, co nám bude opravdu sedět a z čeho budeme mít dobrý pocit. Možností, jak toho docílit, je bezpočet.

Téměř každý z nás si někdy řekl: „Mohl bych začít běhat.“ Pokud to zkusíme a nepřináší nám to zrovna euforický pocit, nepřemáhejme se. V klidu a bez výčitek můžeme běžecké boty uklidit do skříně a hledat jinou zábavu. Každý je stavěný jinak a má jiné dispozice pro různé sporty.

Horolezectví jako nejlepší sport na babí léto. Kde všude se dá lézt?

Poslouchat vlastní tělo
Místo běhání můžeme vyzkoušet třeba nordic walking nebo in-line brusle. Mezi mladými dnes často vítězí workoutové cvičení, které využívá váhu vlastního těla a má bezpočet výhod. „Výhodou venkovního cvičení je, že dýcháme čerstvý vzduch, což je pro tělo obrovská výhoda. Každý sval je tak dostatečně okysličován,“ říká Marek Mesiereur, nadšený sportovec a trenér z Velkých Přílep. „Workout umožňuje cvičit komplexně, samozřejmě se ale můžeme zaměřit jen na jednotlivé partie. Je vhodný stejně pro muže i pro ženy různých věkových kategorií.“ A tvrzení, že je cvičení venku záležitost pouze teplých měsíců, není tak úplně pravda. „Opravdový nadšenec může provozovat workout po celý rok. V zimním období můžeme chodit i do posilovny a trénovat například silové cviky jako jsou dřep, benchpress, mrtvý tah, přítahy v předklonu, shyby, kliky na bradlech nebo výpady. Neměli bychom ale zapomínat na cvičení středu těla. Při příznivém počasí můžeme samozřejmě cvičit i venku,“ vysvětluje Marek a dodává, že důležité je poslouchat vlastní tělo a umět rozpoznat, co mu sedí a co ne.

Říct si o pomoc není ostuda
Stále je víc těch, kdo si neví rady a nenašli to pravé, a takřka stojí na místě. V takovém případě se můžeme obrátit na odborníky, kteří každému na základě antropometrického měření a diagnostiky pohybového aparátu poradí, jaký druh pohybu a hlavně jaký druh sportu je vzhledem k individuálním proporcím a výsledkům nejideálnější. Totiž: když dva dělají totéž, nemusí to být vždy totéž. Tím se také řídí týmy zdravotně sportovních center, kde ke každému přistupují individuálně, poradí, na co se soustředit, a na co je nejlépe úplně zapomenout. Nehledě na zdravotní stav, kondici a věk se dozvíme něco nového o svém těle, jakou zátěž sneseme, kde jsou naše slabá místa a proč nás například stále něco bolí. Dozvíme se také, jak správně posilovat a jaké dávky jsou pro vás vhodné, abychom úspěšně a rychle shazovali přebytečné zásoby tuku a formovali si postavu správným způsobem. Jsou totiž případy, kdy si člověk, i s přesvědčením, že pro sebe dělá něco dobrého, vlastně ubližuje.

5 důvodů, proč je chůze tím nejlepším sportem. Kdy začít? Okamžitě

Důležité je cítit se dobře
Mít fajn pocit, jako třeba u tabulky čokolády, můžeme mít i u cvičení. Tělo totiž reaguje velmi podobně a vyplavuje dopamin, hormon neřesti a očekávání, který v mozku způsobuje pocit uspokojení. Budeme-li před každou sportovní výzvou nebo návštěvou tělocvičny bojovat v hlavě s myšlenkami, proč tam nejít, je něco špatně. Pak je lépe zaměřit se na jinou aktivitu, protože to, co má být zábavou a prospívat nám, nemůže být v žádném případě otravou nebo dokonce stresujícím momentem. Při dnešní nabídce sportovního vyžití si každý může vybrat to, co mu bude vyhovovat a co mu bude prospěšné.  Vyplavené endorfiny při oblíbeném sportu způsobují pocity radosti a euforie, které budeme chtít opakovat. A pozitivní návyk je na světě. Pro někoho to může být deset minut jógy každé ráno, pro jiného třikrát týdně zaběhnou deset kilometrů a někomu bude vyhovovat dvakrát týdně dlouhá procházka s kamarádkami.

FOTO: Sport jako závislost

Sport jako závislost - 7Sport jako závislost - 1_gumaSport jako závislost - 2Sport jako závislost - 4_stojkaSport jako závislost - 5
Další fotky
Sport jako závislost - 6Sport jako závislost - 13737562_1289830754362884_6520043154228298978_oSport jako závislost - 30073642_1959933450685941_5271275484755232933_oSport jako závislost - 31946698_1996467800365839_4350903378105073664_oSport jako závislost - in-line, Lipno.cz

Pohybem proti depresím
Občas nás připoutají černé myšlenky se sáčkem chipsů v ruce na pohovku k televizi. A nelze říct, že bychom se na dně celofánového pytlíku cítili lépe. Uspokojení z brambůrek vydrží jen chvilku a připlíží se výčitky. Stačí jen se zvednout a zahnat chmury fyzickou aktivitou. Dostatek pohybu a vyvážená strava hrají v budování kondice a zbavování se chronického stresu zásadní roli. Odměnou za změnu životního stylu bude více síly do života, úsměv na tváři, krásnější tělo, správná hladina cukru v krvi, snížený krevní tlak, prokrvené svaly a orgány, budeme lépe dýchat, zbavíme tělo škodlivin, depresivních stavů a hlavně nám právě získané endorfiny vydrží podstatně déle než pytlík chipsů nebo kyblík zmrzliny u televize. Zásadní je jen vybrat to, co nám nejvíc sedí a potom u toho vydržet.

 

Před 1 hodinou
Došlo k tomu v bitvě u Brodů, jedna z největších tankových bitev v dějinách, která...
Před 2 hodinami
Vynálezem pana Guntenberga problémy spisovatelů, malířů, o hudebnících ani nemluvě, s reprodukcemi jejich uměleckých děl...
Před 3 hodinami
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Před 3 hodinami
Má za sebou desítky let v českých i slovenských divadlech, spolupráci s vynikajícími umělci, jeho...
Dnes, 08:00
Všichni známe přirovnání „je chytrý“ nebo „je mazaný jako liška“. Jak to ale s onou...
Včera, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Včera, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Včera, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Včera, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Včera, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Včera, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Reklama