Neoblíbený režisér dostal při natáčení infarkt, film je dnes klasikou

Málokterý film se může „pochlubit“ tolika zajímavými i smutnými okolnostmi natáčení jako ten o dvou náborářích, kteří získávají zaměstnance na základě vydírání a podobných praktik. Ano, Já to tedy beru, šéfe…! je dnes už klasikou, stačilo však málo a ani by se nedotočil.

Režisér filmu Petr Schulhoff byl velmi akurátní osobou a vždy vyžadoval striktní dodržování daných pravidel. To ovšem příliš nesedělo představitelům obou hlavních rolích, Luďku Sobotovi a Petru Nárožnému. „Neměli akurátnost pana režiséra rádi. Byli zvyklí improvizovat, tvrdili, že jim zbytečně přistřihává křídla. A tak Petru Schulhoffovi říkali „Školní dvůr“, což je český překlad jeho německého jména,“ řekla před časem pro ahaonline Iva Janžurová.

Nebyl to však jediný film, ve kterém Luděk Sobota narážel na povahu a praktiky režiséra Schulhoffa. Ve filmu Co je doma, to se počítá měl Sobota říct svůj text do telefonního sluchátka, režisér mu ale přesně nadiktoval, jak to má udělat. Vzít telefon pravou rukou, přeložit si ho do levé, dát ho k levému uchu, říct repliku a podívat se za odcházející Ivou Janžurovou. Jenže Janžurová tam nebyla, její záběr se točil den předtím. Luďka tato situace rozhodila, říkal něco do prázdna, pletl si ruce, uši, slova, zmatkoval a režisér Schulhoff ho k tomu oslovoval Ludečku, což nesnášel. Scénu tímto způsobem Sobota pokazil asi pětkrát, načež vybuchl: „do prdele, snad ještě umím telefonovat“. Režisérova reakce byla pozoruhodná, rozehnal celý štáb a Sobotu vyhodil před ateliér na déšť, kde ho nechal pět minut stát. Potom ho vtáhnul dovnitř a on zopakoval repliku bezchybně na první pokus.

Byl filmovým režisérem, stal se předsedou KSČM a stranu chtěl dokonce přejmenovat

Co nikde nebylo

Nikde v tehdejším Československu se nevyskytovala obec Čulice ani Čurice, ve které s pomocí vyděračských praktik získali náboráři svářeče Karla Augustu. Ve filmu zazněla hláška „čučet v Čuricích“, patrně záměrně si filmaři nevybrali název obce nedaleko Brna Čučice, která by se ale k dané hlášce více hodila.

Neexistoval ani bar Virginia v Popradu. Do Popradu přijeli oba náboráři kvůli jeřábnici, kterou se snažili získat pro svůj podnik v Praze. Pozvali ji do baru Virginia na sklenku vína, tento bar v Popradu ale nikdy nebyl.

Rudolf Jelínek, zapomenutý playboy československého filmu

Infarkt i další nemoci

V průběhu natáčení prodělal režisér Schulhoff jeden ze svých infarktů, nebyl však jediným, jehož zdravotní stav zkomplikoval natáčení. Také Míla Myslíková coby manželka Petra Nárožného onemocněla a nemohla se zúčastnit namlouvání postsynchronů. Proto jí v 70. minutě, kdy na schodech mluví s Ivou Janžurovou, musela propůjčit svůj hlas Dana Hlaváčová.

Dnes, 13:41
Pomeranče jsou jedny z nejoblíbenějších citrusových plodů. Obsahují spoustu zdraví prospěšných látek. Jejich pravidelná konzumace...
Sčítání lidu 2021
Dnes, 13:30
Po deseti letech bude probíhat další sčítání, které organizuje, Český statistický úřad a uskuteční se...
Dnes, 12:18
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 12:18
Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. V novele zákona...
Dnes, 11:48
Namibská poušť tvoří velkou část pobřeží jihozápadní Afriky. Slovo „Namib“ pochází z námštiny, místního jazyka,...
Dnes, 10:46
Celorepubliková síť elektro prodejen Electro World se v ČR rozroste o 21 prodejen K+B Expert....
Dnes, 10:20
Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny pracovníky svých 23 obchodů. Firma Pietro Filipi...
Dnes, 06:00
Ačkoliv se to tak nemusí zdát, Erik Pardus alias strážmistr Zahálka z Četnických humoresek byl...
Včera, 18:20
Zaměstnanci těžební společnosti OKD, kteří ke konci února přejdou pod státní podnik Diamo, už absolvovali...
Včera, 15:06
Na konci letošního ledna skončí platnost dálničních známek na rok 2020 a s nimi skončí...
Včera, 13:25
Moravští Chorvaté žili na Břeclavsku od 16. století. Paradoxně, samostatná Československá republika pro ně znamenala...
Reklama