Neobvyklá křestní jména jsou stále populárnější. Na jihu Čech najdeme Aylin i Diega

30.12.2021
Jiří Bydžovský

Podle českobudějovického matričního úřadu vybírají rodiče pro své potomky většinou tradiční jména. Najdou se ale i jména, která se tradici vymykají. I odborníci z Českého statistického úřadu, kteří od roku 1999 sledují křestní jména dětí narozených v lednu, zaznamenali vzrůstající počet netradičních jmen.

Není až příliš jednoduché, nebo naopak příliš zvláštní? Takovým otázkám čelí při výběru snad každý rodič. Vedle klasických jmen, která jsou v Česku stále v oblibě, se v poslední době začínají objevovat i neobvyklá křestní jména. „U nás na jihu vedou ta klasická jména. U chlapců Janové,Jakubové nebo Tomášové . U dívek pak Terezy,Elišky a Barbory,“ řekl primátor Jiří Svoboda /ANO/.

To potvrzují i celorepublikové statistiky. Eliška zvítězila předloni už popáté za sebou, Jakuba sesadil z pomyslného trůnu za posledních osm let jen jednou Jan.

Někdy se ale rodiče rozhodnou pro netradiční křestní jména. Letos tak na jihu Čech přivítali na svět dívky Lolu, Deboru, Malvínu, Aylin a chlapce Ervína, Torjana, Waltera i Diega,“ uvedl primátor , který pravidelně přichází osobně vítat do nemocnice prvního občánka narozeného v Českých Budějovicích.

„Epidemická situace je nepříznivá a rozhodně není nakloněna osobnímu kontaktu ve zdravotnickém zařízení, a tak je spíše pravděpodobné, že budu gratulovat až později. Dárek tak možná předám rodičům přímo na radnici, kam je rád pozvu,“ dodává primátor.

Zdroj:vzNepřehlédněte