26℃
Dnes je 18. červen , svátek má Milan

Nepijte ze škodlivých PET lahví. Poradíme, jak správně vybrat láhev na pití a která bude nejlepší

Další fotky

Pro naše zdraví je důležité nejen to, co pijeme, ale také z čeho. Nabízí se mnoho variant, jak vybrat tu pravou.

Reklama

Pokud s sebou nemusíte nosit láhev, protože vždy pijete jen ze sklenic a hrnků, doma nebo v práci, máte vyhráno. Ale ruku na srdce, kdo z nás někdy nedostal žízeň po cestě a nemusel koupit nápoj v plastové láhvi nebo kelímku? Kromě zbytečného zavalování naší planety odpadem škodíme i vlastnímu zdraví.

Pozor na PET láhve!

Materiál klasických PET láhví je určen k jednorázovému použití a následné recyklaci. Z plastu se mohou uvolňovat škodlivé látky. Dalším rizikem jsou bakterie, které se usazují v prasklinách vzniklých opakovaným napouštěním, mytím a nošením láhve. Ty samozřejmě nejsou vidět, ale pokud jste se nyní zděšeně ohlédli po své několik týdnů používané PET láhvi, nezoufejte. Někteří odborníci se shodují, že ji lze použít i několikrát, pokud bude vždy důkladně opláchnuta vlažnou vodou a jemným, zdraví nezávadným saponátem. I při malém poškození materiálu láhev raději vyhoďte.

Ovocný salát místo párku v rohlíku. Škola volá! Tipy na zdravé svačinky pro děti

Zdravotní nezávadnost na prvním místě

Nejčastěji se setkáváme se třemi druhy materiálu – sklo, kov a plast. Každý z nich má své výhody i nevýhody. U skleněných láhví se nemusíte obávat závadných látek, navíc nepřijímají pachy a nápoje z nich lépe chutnají. Kovová láhev většinou původní chuť tekutiny také nemění a kromě toho je nerozbitná. Oba tyto materiály jsou ale poměrně těžké. Plast je mnohem lehčí, rozbije se jen velmi těžko, ale na druhou stranu může ovlivnit chuť nápoje a uvolňovat do něj škodlivé látky. Obzvlášť pokud je vystaven vyšším teplotám (např. když se zahřeje na sluníčku, v myčce nebo horkým nápojem). Na štěstí i v případě plastu už můžeme sáhnout po tzv. „zdravé láhvi“, která ty nejhorší látky, bisfenol A (BPA) a ftaláty, neobsahuje.

Rizika alternativní výživy. Čím je nebezpečné veganství, dělená strava, makrobiotika a další podobné trendy?

Nejzdravější materiály

Ekologický plast

Nezávadný, velmi odolný a lehký materiál. Ocení jej hlavně děti, pro které mohou být kov i sklo příliš těžké a navíc v případě skla hrozí rozbití a poranění. Pátrejte po lahvích s označením bez BPA a ftalátů. Tyto látky, přezdívané hromadně jako endokrinní disruptory, dokážou zasáhnout do hormonálního systému nepředvídatelným způsobem. Jejich působení je neskutečně individuální a neznáme přesný limit pro lidský organismus. Proto je lepší se jim preventivně vyhýbat nebo kontakt s nimi alespoň omezovat.

Sto lidí, sto chutí. Jaké nové chutě vědci objevili?

Sklo

Voda ze skla chutná nejčistěji a nejlépe. Většina skleněných láhví je vyrobená z tzv. borosilikátového skla, které je odolné vůči otřesům, pádům i vysokým teplotám včetně teplotních šoků. Zároveň bývá lehčí než klasické sklo. Design těchto láhví je na vysoké úrovni a proti rozbití kromě speciálního materiálu často chrání i nejrůznější pletené nebo silikonové obaly.

Korozivzdorná ocel

Láhve z nerezu si svou vyšší hmotnost vykupují vysokou odolností a dlouhou životností. Často se dají zahřívat na plotně nebo do nich můžete nalít nápoje o jakékoliv teplotě.

Hlad versus chuť k jídlu. Odhalte svou slabost a zatočte s ní!

Láhev nejen na parádu

Jakmile máte vybraný materiál, ještě než začnete koukat po barvičkách a designu, zvažte také praktičnost nádoby. V případě zdravé varianty nejde zrovna o levnou záležitost a každodenní používání se na ní jistě projeví. Jak ji budete čistit a půjde případně dokoupit samotné víčko nebo pítko? Až si odpovíte na všechny otázky a najdete tu pravou láhev, můžete konečně říct: „Vím co piju“.

FOTO: Jak vybrat láhev

Jak vybrat láhev - karafaJak vybrat láhev - lahevJak vybrat láhev - lahevJak vybrat láhev - plastJak vybrat láhev - plast
Další fotky
Jak vybrat láhev - lahevJak vybrat láhev - karafa
Včera, 17:30
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
Včera, 16:27
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Včera, 14:00
Americký fyzik Richard Feynman a jeho metoda učení, díky které byl uznávaný za své široké...
Včera, 11:30
Dějiny druhé světové války, zejména pak některé její klíčové okamžiky, jako jsou přesné okolnosti úmrtí...
Včera, 10:00
Česká ptačí říše je asi desetkrát větší než lidská. A přestože tito báječní okřídlení obratlovci...
Včera, 08:00
Však se mu také přezdívalo architekt módy. Uplatnil v ní svůj technický smysl pro proporce,...
16.6.2019
Je normální, že nikdo nemá chuť na milostné hrátky každý den. Frigidita bývá však často...
16.6.2019
Málo známá jaderná katastrofa, které měla být utajena. Celkově třetí největší nehoda tohoto druhu byla...
16.6.2019
Při svém pátrání po zapomenutých památkách jsem cestou na Makovou horu, která je středočeským poutním...
Reklama