Odshora dolů
Při kontrole domu postupujte odshora dolů. Začněte tedy střechou a kontrolou krytiny, tedy nejčastěji tašek. Prasklé tašky v místech, na která snadno dosáhnete, opravíte sami. Na poškození většího rozsahu a na místech hůře přístupných raději povolejte odborníka.
Letošní zima byla na sníh nadprůměrně vydaná. Střechu domu byste měli zkontrolovat o to poctivěji. Na průzkum se vydejte sami nebo s pokrývačem. Vše závisí na tom, jak jste sami odborně zdatní, jak dobře svou střechu znáte, případně jak moc je střecha členitá. Pokud jste si tedy jisti, které protisněhové zábrany mohly být poškozeny nebo jak mají vypadat odvětrávací komínky, dejte se do práce sami. Prohlédněte klempířské prvky kolen průniků, plechy komínů, vikýřů, světlíků i odvětrávacích částí.
Komín by měl vidět odborník
Pozvěte si odborníky na kontrolu plynového kotle a komína. Zda zdivo komína neodpadává, zvládnete zkontrolovat sami. Komín, respektive spalinové cesty, by měl však alespoň jednou do roka vidět odborník. Měli byste mít od kominíka vypracovanou písemnou zprávu o kontrole. Nepodceňujte to, v případě maléru byste velmi litovali, kdybyste chtěli po pojišťovně plnění marně.
I malá skulinka způsobí škody
Samostatnou kapitolou jsou při kontrole střechy okapy, žlaby a odtokové roury. Vše bude určitě potřeba alespoň vyčistit. Jelikož ale máme za sebou na srážky vydatnější zimu, věnujte kontrole větší pozornost. Zkontrolujte, zda někde nestojí voda, která by mohla okap poškodit. Další fáze kontroly střechy již bude pohodlnější, zvládnete ji udělat z podkroví. Zkontrolujte střešní okna a jejich těsnění. Prohlédněte podstřešní systémy, zda do nich nezatéká Nezapomeňte ani na prostory, které neobýváte I malá skulinka propouštějící vlhkost může do budoucna způsobit rozsáhlé škody.
Poklepejte kladívkem na fasádu
Důkladnou pozornost věnujte obvodovému plášti domu. Zkontrolujte, zda někde nepraskla fasáda. Při kontrole vám pomůže kladívko, kterým poklepete na fasádu. Zjistíte, zda se někde neodloupla. Pokud ano, vše hned opravte, zvládnete to sami. Nejdřív poškozené místo očistěte a napenetrujte. Pokud je ale podklad podmáčený, pozvěte profesionála, protože boj s vlhkostí ve zdech byste sami nemuseli zvládnout.
Aby dovnitř nefoukal vítr
Zkontrolujte, zda se někde neodchlíplo těsnění, a ověřte, zda neprofukuje oknem či dveřmi do místnosti vítr. Narazíte-li na plíseň, odstraňte ji pomocí k tomu určených přípravků. Samozřejmostí je potřeba namazat panty. A rovněž je potřeba vše umýt, čímž životnost oken i dveří prodloužíte.
Je potřeba seřídit okna nebo vstupní dveře? Pokud si na to netroufáte, zavolejte profesionála, který dnešní technologicky pokročilejší okna a dveře seřídí tak, aby do domu celý rok netáhlo.
Nezapomeňte ani na okolí
K domu vedou různé cestičky či chodníčky. I zde sledujte drobné praskliny na nežádoucích místech, u nichž by mohlo dojít k zatékání a následnému poškození konstrukce. U dlažby zkontrolujte těsnost spár. Nezapomeňte ani na plot. Období časně z jara je to nejideálnější na jeho natření.