35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

Neskutečně bohatá soukojenkyně královny skončila na popravišti jako čarodějnice

Další fotky

Jestli chcete opravdu poznat, co je to zvrat osudu, začtěte se do životního příběhu Léonory Galigaiové, vlastním jménem Léonory Dori, řečené Galigai, který začal, a to šťastně, 19. května 1568. I když byla jen tesařovou dcerou, dostala do vínku nečekaného žolíka.

Reklama

A tím byl ten fakt, že její matka byla chůvou u medicejského dvora v době, kdy tam roku 1573 přišla na svět Marie Medicejská, dcera toskánského velkovévody. Její rod ji opravňoval k sňatku s příslušníkem té nejvyšší aristokracie, mlékodárný prs však „zdědila“ po naprosto neurozené Léonoře. Tím mezi těmito dvěma ženami vznikl zcela unikátní a velmi blízký vztah, tzv. soukojenectví, a to bez ohledu na to, jak byla která urozená nebo neurozená.

Osudové okamžiky královské milenky Diany de Poitiers. Vynikala jak skvělým poprsím, tak intelektem

V roce 1588 Mariin otec, velkovévoda Francesco, jmenoval Léonoru pokojskou jedné své neteře a potom Léonora sloužila již přímo Marii a stala se posléze její dvorní dámou. A zůstala jí i poté, co se Marie roku 1600 provdala za Jindřicha IV. Francouzského a stala se tak francouzskou královnou. Přední postavení v zemi si Marie udržela i poté, co jejího manžela roku 1610 zavraždil náboženský fanatik. Na trůn po něm nastoupil ve svých devíti letech jejich společný nejstarší syn jako Ludvík XIII. a Marie se jako královna matka stala regentkou a vládla místo syna.

Tip na výlet: Velké Losiny. Místo s malebným zámkem i dějištěm nejrozsáhlejších čarodějnických procesů u nás

Léonora si dobře uvědomovala, jak důležitý je v kruzích, kde se pohybuje, šlechtický titul. Opět měla štěstí, když se jí ho podařilo koupit od staré florentské rodiny jménem Galigai. Postupně se po královnině boku stala jednou z nejmocnějších žen Francie. Na Marii jako na regentce si vymohla i povýšení svého manžela Concina Conciniho na maršála a markýze z Ancre a tento titul s ním jako jeho choť sdílela. Časem díky své šikovnosti, zejména při braní úplatků a jejich dalším investování do nemovitostí a bankovnictví ve Francii a v Itálii, nabyla také doslova neskutečné jmění. Benátský vyslanec jeho výši v roce 1617 odhadl na patnáct milionů liber, což představovalo tři čtvrtiny ročního rozpočtu celé Francie.

Inkvizitorská bible popisuje zločiny čarodějnic. Upalovaly se proto, že mužům zaklínaly penisy

Šťastné chvíle Léonora prožívala i v osobním životě. V roce 1603 nebo 1605 přišel na svět syn Enrico a roku 1608 dcera Maria. Jediným problémem bylo to, že Léonora od zimy roku 1602 trpěla depresemi a epilepsií, které ji velmi vyčerpávaly. Problém byl zvláště s epilepsií, protože tehdejší medicína ji ještě nedovedla léčit. Obecně i u dvora se zároveň věřilo, že ji způsobují démoni.

Proto se Léonora obrací o pomoc ke katolické víře – nechává sloužit mše, odříkává modlitby, organizuje procesí a poutě. Nepomáhá však ani to. Na radu zpovědníka proto podstoupí praktiky exorcismu, také marně. V zoufalství se obrací roku 1606 na Elie Montalta, židovského lékaře, který se jí opravdu věnuje. Zjišťuje u ní „bulbus hystericus“, pocit cizího tělesa v krku za situace, kdy tam žádné cizí těleso není. Jeho péče a nařízená dieta, neboť Léonora byla obézní, slaví rychlé úspěchy a pacientka se brzy považuje za vyléčenou.

Za špatnou náladu a deprese může serotonin. Z čeho můžeme hormon štěstí získat?

I když se uzdravila, od dvora se o ní přece jen začínají šířit pochybovačné řeči. Exorcismus, čili vymítání ďábla, je součástí katolického náboženství. Ale v jejím případě se však mluví o tom, že ve skutečnosti nejde o regulérní exorcismus ale o škodlivé magické rituály. Léčba předepsaná lékařem Moltaltem se jeví jako podezřelá, protože je esoterická. Zatím je klid a obvinění z čarodějnictví nepřichází, ale zřejmě je na spadnutí. Od kabaly ke kouzlu, od magie k čarodějnictví, od čarodějnictví k paktům s ďáblem – kde končí světlé a začínají temné síly? Žádná přesná hranice mezi nimi není a záleží jen na individuálním názoru člověka, který o tom rozhoduje. A v případě Léonory se všechno smíchá v jednom zmatku. Když se objeví žaloba, stojí v ní, že Léonora se provinila tím, že se odvrátila od tradičních prostředků, které používá křesťanství, a uchýlila se k židovským praktikám. K tomu všemu jí ještě z dnes již neznámých příčin 2. března 1617 zemřela dcera Maria.

Paralelně tu však běží ještě jeden děj. Ludvík XIII. pomalu dospívá a ve svých 16 letech začíná usilovat o to, aby mohl začít vládnout Francii již sám, bez účasti své matky. Hlavní oporou jejího zřejmě ne zcela legitimního regentství je přitom Léonořin manžel Concini a jeho armáda o 7000 mužích. Brzy tedy přichází příkaz k jeho likvidaci. 14. dubna 1617 se ho královští gardisté pokusí zatknout, Concini se brání a je podle králova tajného rozkazu zastřelen královým spojencem vévodou z Luynes.

Neklidný život Napoleonova nemanželského syna. Tři ženy, sedm dětí i cizinecká legie

Léonora, kterou již královna nemohla dále chránit, byla obviněna z čarodějnictví. Po krátkém pobytu v Bastile a rychlém soudním procesu byla odsouzena jako čarodějnice, 8. července 1617 sťata a její tělo spáleno. Majetek manželů Conciniových, včetně hradu Lésigny a pařížské budovy Rue de Tournon, byl jako „vedlejší zisk“ celé této operace zabaven a král jím obdaroval Conciniho vraha. Dospívající Enrico Concini  skončil na 5 let ve vězení, pak byl propuštěn a dostal důchod 2000 scudi. Potom opustil Francii a odstěhoval se do Florencie, kde založil rodinu a roku 1631 zemřel, zřejmě při epidemii moru.

 

FOTO: Léonora Galigai

Léonora Galigai - Leonora Galigai – wikipediaLéonora Galigai - Concino Concini – wikipediaLéonora Galigai - Marie Medicejská (1611) – wikipedieLéonora Galigai - Francouzský král Ludvík XIII. – wikipedieLéonora Galigai - Erb Concino Concini, manžela Eleonory – wikipedia
Další fotky
Léonora Galigai - Kardinál de Richelie – facebook.Léonora Galigai - Poprava Leonory galigaiové – wikipedieLéonora Galigai - LE MONDE DE D ARTAGNAN

Královna matka – regentka, ne zcela dobrovolně, předává záhy faktickou vládu v zemi synovi. Její sekretář, kardinál Richelieu, přešel v té době již zcela na stranu mladého krále, od roku 1615 ostatně již ženatého s Annou Rakouskou. Tím se pomalu dostáváme do obecně již známější doby slavných Tří mušketýrů – D´Artagnan přijíždí do Paříže někdy kolem roku 1630. Teoreticky se tak mohl potkat i s královnou matkou, která zemřela v požehnaném věku 67 let roku 1642. Zcela jistě se potkal s již dospělým králem Ludvíkem XIII., jeho chotí Annou Rakouskou i kardinálem Richelieu.

 

Před 37 minutami
Došlo k tomu v bitvě u Brodů, jedna z největších tankových bitev v dějinách, která...
Před 2 hodinami
Vynálezem pana Guntenberga problémy spisovatelů, malířů, o hudebnících ani nemluvě, s reprodukcemi jejich uměleckých děl...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Před 2 hodinami
Má za sebou desítky let v českých i slovenských divadlech, spolupráci s vynikajícími umělci, jeho...
Dnes, 08:00
Všichni známe přirovnání „je chytrý“ nebo „je mazaný jako liška“. Jak to ale s onou...
Včera, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Včera, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Včera, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Včera, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Včera, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Včera, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Reklama