25℃
Dnes je 17. červen , svátek má Adolf

Nesmírně schopný a pracovitý španělský král Filip II. Habsburský doplatil na příbuzenské sňatky

Další fotky

Můžete se narodit do jedné z nejmocnějších panovnických rodin, jako právě on 21. května 1527, můžete se snažit sebevíc, a přesto se vám nemusí podařit uspět. Filip měl dvě hlavní starosti. Snažil se ze Španělska udělat tu vůbec nejmocnější velmoc a zplodit následníka trůnu.

Reklama

Svoje přízvisko Moudrý – El Prudente – si vysloužil právem, přinejmenším pokud jde o panovnické záležitosti. Byl panovníkem nejen schopným, ale také pracovitým. Jeho obraz v dějinách poněkud zkresluje to, že pokud o něm jako o předním katolickém panovníkovi referovali protestanti, tak pochopitelně nepříznivě. V rodinném životě se mu nedařilo, i když měl celkem čtyři manželky. A pokud tušil, že za problémy s narozením dědice stojí blízké příbuzenské sňatky, vyhnout se jim nemohl.

Habsburské prokletí, krásná a modrooká Jana I. Kastilská, řečená Johana Šílená

Co bylo v jeho životě rozhodující?

 • Jako jediný syn prvního španělského krále (a zároveň římského císaře) Karla V. a Isabely Portugalské byl předurčen k tomu, aby usedl na trůn jedné z tehdejších velmocí. Jeho ambicí se pak stalo učinit ze Španělska nejmocnější zemi na světě.
 • Dětství trávil v královských rezidencích s matkou a se sestrami, které velmi miloval. Otce vídával zřídka, protože ten se musel věnovat císařským povinnostem a většinu času trávil mimo domov. Když mu bylo 12 let, zemřela mu matka a jeho výchovu převzali poručníci. Princ měl rozsáhlý a obsažný studijní plán, kromě literatury, latiny, matematiky, historie a zeměpisu do něj patřila také jízda na koni, lov, hudba a tanec. Kupodivu neměl hodiny moderních jazyků. Byl schopen porozumět francouzštině, italštině a portugalštině, ale plynně těmito jazyky nehovořil. Zřejmě se předpokládalo, že zbytek světa se prostě naučí španělsky.

Před invazí do Afriky dal přednost boji o německý císařský trůn. Nepodařilo se mu ani jedno

 • Když bylo Filipovi kolem deseti let, uchvátil ho lov. Císař musel omezit týdenní počet jeho úlovků, neboť hrozilo nebezpečí, že vyloví všechny jeleny.
 • Protože Filip měl zdědit říši, kde slunce nikdy nezapadá, zajímal se hodně o kartografii. Nechal zhotovit množství map, které byly aktuálně upravovány podle nejnovějších poznatků. Když mu bylo jednadvacet let, podnikl „kavalírskou“ cestu po Evropě. Navštívil Ženevu, Milán, Mnichov, Brusel a Holandsko.
 • V roce 1556 jeho otec císař Karel V. abdikoval. Filip II. ve svých devětadvaceti letech jako jeho následník musel začít spravovat nesourodou směs politických a správních jednotek po celém světě – Kastilii, Aragonii, Neapol, Sicílii, Sardinii, Nizozemí a državy v Portugalsku a Americe. Vzhledem k vzdálenostem, které je dělily, a rychlosti, tedy spíše pomalosti, tehdejšího cestování bylo téměř nemožné tuto říši kontrolovat. Jeho strategie, pokud šlo o vládu nad říší, se opírala o čtyři základní pilíře:
 1. Spoléhal na informace své rozvětvené rozvědky. Svoje špiony platil mnohem lépe, než bylo zvykem v okolních zemích, a proto prý byl nejlépe informovaným panovníkem.
 2. Na svém dvoře se obklopil chytrými a vzdělanými dvořany.
 3. V důsledku svých čtyř sňatků získal nové spojence.
 4. Byl fanatik práce. Spolupracovníkům příliš nedůvěřoval. Byl schopen denně přečíst a podepsat i 400 listin a případně na okraj napsat poznámku. Malý stolek si vozil s sebou i na cesty, protože během cestování četl a podepisoval. To obnášelo tak 9 pracovních hodin denně. K tomu ještě nemalou část dne musel strávit na mších a při modlitbách.

Díky němu se v Brazílii mluví portugalsky. Sám však zemřel v ústraní a zřejmě nešťastný

 • Filip dbal na to, aby země měla dost kvalitních a nestranných soudců. Nechal postavit ojedinělý stavební skvost „Escorial“ (1563 – 1566) a osobně pravidelně dohlížel na postup stavby. Sám vyhledal „stavební parcelu“, nad níž se tyčí skála a nechal si v ní vytesat schody, aby mohl z jejího vrcholku pozorovat postup stavby.
 • Navenek se jevil jako osamělý a mlčenlivý, ale mimo „službu“ to byl pro své děti především milující otec. Na ulici si dovedl popovídat s prostými lidmi. Našel si čas i na své zájmy, jezdil na osamělé vyjížďky a rád rybařil.
 • Reformace způsobila, že se Evropa nešťastně rozdělila na země katolické a protestantské a právě pro tyto protestanty se stal Filip II. podvodníkem, krvelačnou šelmou, trýznitelem zvířat, krvesmilníkem a dokonce i vrahem vlastního dědičně postiženého syna Dona Carlose, o kterého ale ve skutečnosti s velkou láskou a obětavostí v rámci synových možností pečoval. Tomu všemu protestanti rádi věřili, i když nakonec ve způsobu, jak uchvátit moc a udržet pořádek (např. i pomocí upalování čarodějnic jako rozkladných živlů) nebyli o nic lepší než katolíci.

Den, kdy Kolumbus získal svolení objevit Ameriku. Jenže ta už byla dávno objevena

 • Od začátku ho provázely problémy se zajištěním svého nástupnictví. Jeho první manželka Marie Portugalská (1527 – 1545 ) byla jeho vlastní, stejně stará sestřenice 1. stupně, s níž se oženil v roce 1543. Manželství trvalo jen dva roky, protože Marie zemřela čtyři dny po porodu následníka trůnu prince Dona Carlose, od narození postiženého. Filip a Marie si byli příbuzensky blízcí tak, že měli společné prarodiče, mezi nimi Janu I. Kastilskou, známou jako Johana Šílená.
 • Druhá manželka Marie I. Tudorovna (1516 – 1558), dcera Jindřicha VIII. a Kateřiny Aragonské,  anglická královna, byla o více než 10 let starší než Filip. V době sňatku, v roce 1554, mu bylo 27 let a toto manželství považoval především za politickou záležitost. Filip měl během něj několik mimomanželských vztahů, nejspíš i proto, že Marie trpěla zdravotními problémy a nakonec zemřela zřejmě v důsledku nádoru žaludku, dělohy nebo vaječníků. Proto zřejmě také nikdy neotěhotněla a manželství zůstalo bezdětné.

Královnou se stala přes postel a přišla o hlavu. Pohrávat si s králem se prostě nevyplácí

 • Sňatek s třetí manželkou, o 18 let mladší francouzskou princeznou Alžbětou z Valois (1545 – 1568), se v roce 1559 konal v zastoupení. Když se manželé poprvé setkali tváří v tvář, Alžběta se dlouho na Filipa dívala, až se jí se smíchem zeptal: „Díváte se, zda nemám bílé vlasy?“. K naplnění manželství došlo roku 1561. V manželství se ze čtyř těhotenství narodily dvě dcery – Isabela Klára (1566 – 1633) a Kateřina Michaela (1567 – 1597). Prožili spolu šťastné manželství. Filip jí byl velmi oddán a velkou oporou, když onemocněla. Dostala pravé neštovice, na které pak ve 22 letech zemřela.

Ani ryba, ani rak. Královna Kristýna, podivná žena i královna, vydrancovala i Čechy

 • Čtvrtá a poslední Filipova manželka Anna Rakouská (1549 – 1580), dcera císaře a českého krále Maximiliána II. a sestra Rudolfa II., s níž se Filip oženil v roce 1570), byla Filipova o 21 let mladší vlastní neteř. K tomuto sňatku ho vedla pouze snaha získat dědice, neboť Don Carlos roku 1568 zemřel. A i kdyby se tak nestalo, nebyl pro své postižení schopen vládnout. Svatba se konala v zastoupení v Praze na Pražském hradě. Papež Pius II. zprvu nechtěl dát souhlas ke sňatku právě kvůli blízkému příbuzenství, nakonec ho povolil a dobře udělal. Navzdory věkovému rozdílu to bylo šťastné manželství. Z deseti těhotenství se narodilo pět dětí, i když čtyři zemřely ve věku 6, 2, 7 a 3 roky a dospělosti se dožil pouze syn Filip, budoucí král Filip III. (1578 – 1621). Anna zemřela ve třiceti letech na srdeční mrtvici, poté, co se nakazila od manžela chřipkou. Filip nesl její smrt velmi těžce a po dvou letech, v den výročí Anniny smrti, napsal v dopise své dceři z předchozího manželství: „Budu vždy na tu noc vzpomínat, i kdybych žil tisíc let.“ Svůj slib splnil. Annu přežil o 16 let. Zemřel 13. září 1598 a už se nikdy neoženil.

FOTO: Filip II. Habsburský

Filip II. Habsburský - Král Filip II. Španělský – wikipedieFilip II. Habsburský - Znak z doby nástupu – wikipedieFilip II. Habsburský - Filip II. Španělský – Valka.czFilip II. Habsburský - 1. manželka Filipa II. – Marie Portugalská – wikipedieFilip II. Habsburský - 2. manželka Filipa II. – Marie Tudorovna (1554) – wikipedie
Další fotky
Filip II. Habsburský - 2. manželka Filipa II. – Marie Tudorovna s manželem – wikipedieFilip II. Habsburský - 3. manželka Filipa II. – Alžběta z ValoisFilip II. Habsburský - 3. manželka Filipa II. – Alžběta z ValoisFilip II. Habsburský - 4. žena Filipa II. – Anna Habsburská – wikipedieFilip II. Habsburský - 4. žena Filipa II. – Anna Habsburská v roce 1571 autor portrétu Alonso Sánchez Coello – wikipedieFilip II. Habsburský - Rozsah iberského panství za vlády Filipa II. – wikipedieFilip II. Habsburský - Znak Filipa II. wikipedieFilip II. Habsburský - Znak Španělska – wikipediaFilip II. Habsburský - Znak Filipa II. wikipedie

Tato část historie španělské větve rodu Habsburků je názorným dokladem degenerace vznikající v důsledku příbuzenských sňatků. Spadá tam dědičné postižení prince Carlose i problémy Filipových manželek, s nimiž byl příbuzný, s otěhotněním, udržením těhotenství a zdravotním stavem narozených dětí. Četná těhotenství vedla potom k celkovému vyčerpání manželek a předčasným úmrtím a nakonec i k vymření celých linií habsburského rodu. Ostatně psychicky nenormální syn, don Julius d´Austria, se narodil i Rudolfu II., bratrovi Filipovy čtvrté manželky. Příbuzenské sňatky však šlechta považovala za jednu z mnoha svých výsad, kterými se odlišovala od prostého lidu. Vzdát se jí proto nemínila ani za tuto cenu.

 

Před 39 minutami
Však se mu také přezdívalo architekt módy. Uplatnil v ní svůj technický smysl pro proporce,...
Včera, 17:30
Je normální, že nikdo nemá chuť na milostné hrátky každý den. Frigidita bývá však často...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Málo známá jaderná katastrofa, které měla být utajena. Celkově třetí největší nehoda tohoto druhu byla...
Včera, 14:00
Při svém pátrání po zapomenutých památkách jsem cestou na Makovou horu, která je středočeským poutním...
Včera, 11:30
Tato málo známá kapitola německé historie značně připomínající náš 21. srpen 1968 se jmenuje „Aufstand...
Včera, 10:00
Stalo se tak horké červnové neděle 16. června 1426. Husitům už v té době začínaly...
Včera, 09:27
"Psaní poezie vychází z potřeby, cítím přetlak nebo nějaký pocit, který chci zaznamenat. Z toho...
Včera, 08:00
Pokud se chceme dostat přes ostrov Štvanice na opačnou stranu Vltavy, vydáme se po prvním...
15.6.2019
Způsob, jakým sevřete ruku v pěst, vypovídá hodně o vašich podvědomých úmyslech a také o...
15.6.2019
Milovníci historie si jistě dobře pamatují na skvělý, pětidílný seriál, slovenské televize. Je již trochu...
Reklama