25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Neuměl dobře vyslovit ř, trochu koktal a toužil být kominíkem, přesto se Jiří Hrzán stal hercem. Bylo by mu 80

Narodil se 30. března 1939, pár dní po začátku temného údobí Protektorátu, jako nejmladší ze čtyř dětí známého táborského zahradníka (navrhoval zahradu pro dr. Edvarda Beneše).
Od mládí byl aktivním sportovcem, později hrál za fotbalový klub Amfora, tvořený herci, zpěváky a baviči.

Reklama

Po maturitě na gymnáziu (1956) nebyl přijat na DAMU, úspěšný byl ale na námořní škole v polském Štětíně. Ale rozhodl se jinak, pro herectví. Jeho cesta k hraní začala v Divadle mladých v Táboře a tady si ho všiml E. F. Burian a pozval ho do nového divadelního Studia v Praze. Dobrým kamarádem a kolegou se mu tam stal herec Jiří Zahajský. Zde se také prvně setkal s hercem Vladimírem Menšíkem. Na DAMU byl přijat později a v roce 1961 absolvoval. Talent, píle a vůle jej dovedly na profesionální divadelní dráhu, i když to nebylo snadné – v mládí totiž neuměl dobře vyslovit „ř“ a ještě trpěl mírnou koktavostí.

Po studiu hrál ve Východočeském divadle v Pardubicích a v Semaforu, v září 1962 nastoupil vojenskou službu do Armádního uměleckého souboru, kde hrál s řadou svých kolegů z divadla, například Kodetem, Zahajským, Grossmanem a jinými. Tam se začal ještě více profilovat do své typické polohy. Tady se seznámil s Věrou Šmídovou, kterou si vzal za manželku v roce 1963, následujícího roku se mu narodila první dcera Barbora, dnes oblíbená herečka. Po čase se narodila i druhá dcera Tereza, dnes výtvarnice. Krátce působil také v Divadle Petra Bezruče v Ostravě.

Jozef Kroner je pro Slováky hercem XX. století. Dnes by měl 95 let

Když se v letech 1964–65 formovalo složení pražského Činoherního klubu, stal se Jiří Hrzán členem souboru, ve kterém uplatňoval pohybové předpoklady a fantazii klauna.

V prvním filmu si zahrál v roce 1960, výraznou roli dostal až ve filmu Svatba jako řemen (1967), kdy režisér Krejčík dobře využil naivně dětských rysů jeho tváře a z jeho řečového handicapu udělal přednost. Podobně tak i další režiséři dalších filmů – například. filmy: Pane, vy jste vdova, Slaměný klobouk (zde uplatnil i svoji atletickou průpravu), Drahé tety a já (v něm i zpíval) atd. Jeho nejlepší rolí ale byla postava Prcka ve filmu Jindřich Poláka Nebeští jezdci (1968).

V sedmdesátých letech dostal možnost si zahrát v dramatickém filmu Ivana Renče Hlídač (1970). Film byl uložen do trezoru. A poté následovaly komedie Homolka a tobolka (1972), Drahé tety a já (1974), Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974) a také účinkoval v televizních seriálech Byl jednou jeden dům (1974) a Arabela (1979).

Mládí pomine, všecko pomine! Herec Vladimír Hrubý by se dnes dožil pětadevadesátky

Druhá polovina sedmdesátých let přinesla jeho pozvolný ústup. Husákovská normalizace se ho týkala tím, že z repertoáru divadla byly stahovány některé hry, v nichž vystupoval. Po incidentu, při němž spadl z římsy hotelu v Ostravě, mu v roce 1976 nebyla prodloužena smlouva v Činoherním klubu a byl bez angažmá.

S diváky se pak setkával už jen při televizních nebo zájezdových estrádách jako bavič i zpěvák, ale i zde plně odevzdával, co umí. Začal mít ale stále více problémů s životosprávou, alkoholem a sebekontrolou. Na samém konci 70. let ztvárnil ještě role ve filmech Blázni, vodníci a podvodníci a Prázdniny pro psa, ale při filmu Buldoci a třešně v polovině natáčení přišel osudný den.
Hrzán 22. září 1980 v noci v podskalské Ladově ulici číslo 7 spadl z výšky pátého patra, když riskantně šplhal po budově do bytu za přítelkyní. Zemřel – těžce zraněný – po dvou dnech 24. září 1980 v Praze ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí.
Je pochován v rodinné hrobce v Táboře.

Zdroje – Wikipedie; Josef „Tahit“ B.: Československá filmová databáze

FOTO: Jiří Hrzán

Jiří Hrzán - 1 čro severJiří Hrzán - 2 výchč div pard bohumila dolejšováJiří Hrzán - 3 fdbJiří Hrzán - 4 fdb (2)Jiří Hrzán - 5 čt++
Další fotky
Jiří Hrzán - 0 hlídač č t
Před 1 hodinou
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Reklama