3℃
Dnes je 16. prosinec , svátek má Albína

Neutronová bomba jako americké eso ve studené válce. Jimmy Carter ho však nevynesl. Naštěstí

Další fotky

Tento úspěch americké vědy a zbrojního průmyslu převážil pomyslnou misku vah během studené války na chvíli na americkou stranu. Nosiče s neutronovými bombami už byly dokonce rozmístěné v západním Německu, ale 7. dubna 1978, se Jimmy Carter rozhodl stáhnout. Proč?

Neutronová bomba je typ taktické jaderné zbraně, která ve zvýšené míře vyzařuje neutrony. Je to termojaderná zbraň, u níž je až polovina energie uvolněna ve formě ionizujícího záření, z nějž přes polovinu připadá na neutronové záření. Ačkoli sama má stále silné tepelné a tlakové účinky, jejím hlavním cílem jsou živé organismy. Běžná představa, že neutronová bomba zabíjí, ale infrastrukturu neničí, není zcela správná, v okruhu několika set metrů ničí stejně jako obyčejná jaderná zbraň o ekvivalentu zhruba kilotuna TNT. Člověka ale dokáže zabít svým zářením na vzdálenost mnohokrát větší.

Ledový závan studené války – v Brdech vám zatrne v unikátním Atom muzeu Javor 51

Zatímco po výbuchu atomové bomby zůstává radioaktivní spad, který znečišťuje místo výbuchu po mnoho let až staletí, radiace z neutronové bomby vcelku rychle zmizí. Dr. Cohen, „otec neutronové bomby“, nazval svoje „dítě“ jako nejčistší a nejmorálnější zbraň, která kdy byla vyrobena. Měla být použita pro zastavení případného útoku tankových vojsk Varšavské smlouvy na Západ. Pancéřování tanků totiž není pro neutronové záření překážkou.

Před 131 lety se narodil „architekt studené války“. Komu nemohli komunisti přijít na jméno?

Po oznámení Spojených států, že vlastní neutronovou bombu, nastal v ústředním výboru Komunistické strany Sovětského svazu a v Sovětské armádě doslova poprask. A sovětská propaganda začala pracovat naplno. Zbraň byla označena za barbarskou, nehumánní a útočnou. Nikita Chruščov, první tajemník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu, ji odsoudil jako „kapitalistickou zbraň“ navrženou tak, aby zabila člověka „způsobem, při němž se oblečení nepotřísní krví a lze je čisté nepříteli odejmout“. Jeho slova přejali míroví aktivisté na Západě. Nejenom slova, ale i ohromné množství dolarů poskytované sovětskou tajnou službou na pobuřování a organizovaní demonstrací proti vlastní vládě. Jak kdysi Lenin nazval takové lidi „užitečnými idioty“.

Před 51 lety mohla vypuknout jaderná válka. Jak se tomu podařilo zabránit?

Převaha v pozemním vojsku a tancích, vybudovaná při velké ekonomické zátěži, se ukázala zbytečnou. V té době měly síly Varšavské smlouvy v Evropě velkou převahu v tancích, i když si NATO udrželo celkovou strategickou převahu. V roce 1981 disponovala 19 500 tanky (z toho 12 500 u sovětských jednotek). NATO mělo 7000 tanků. Poměr byl tedy 1 : 2,785; 28 divizí NATO proti 78 divizím Varšavské smlouvy. V naší republice to bylo přes 3750 tanků naší a Sovětské armády. (V roce 1948 to byl ještě horší poměr – 1 : 4,8; 15 amerických divizí proti 72 divizím Sovětského svazu rozmístěných na západní hranici ve Východním Německu, v ČSR a v Maďarsku.)

Kde se vzala Železná opona? Kupodivu nejde o pojem vymyšlený komunisty

Zabíjení neutronovým zářením po výbuchu bomb může být řízeno přesněji, omezeno na vojenské cíle a použito stranou od civilního obyvatelstva. Pokud je živá síla ve vzdálenosti 300 metrů od epicentra, nastává smrt během dvou dnů, při 700 metrech během 7 dnů. Nevýhodou jsou opožděné účinky. Zasažení ve větší vzdálenosti se dočasně proberou a několik dní se cítí relativně dobře. Vše, co bylo vystaveno působení neutronů, bude dočasně radioaktivní. Záleží na příslušné látce a množství neutronů, které jí prošly. Vybuzené radioaktivní záření může být zpočátku tak silné, že bude po několik dní ohrožovat všechny osoby v blízkosti ozářeného materiálu. Zatímco destrukční účinky tepelnou a rázovou vlnou jsou v případě neutronové pumy minimální, její vliv na živé organismy je mnohonásobně vyšší než u klasických jaderných zbraní. Výhodou je, že tato zbraň by zabránila hromadné invazi tanků. Útočník by byl nucen rozptýlit tanky v terénu a ty by mohly být zničeny vcelku jednoduchými protitankovými zbraněmi.

Kam zmizel ostrov na řece Ussuri? Prý se úplně vypařil!

Několik amerických prezidentů postupně odmítlo využít této technologie zejména proto, že by mohla urychlit závody ve zbrojení, až prezident Jimmy Carter ohlásil v roce 1978, že tuto bombu zařadí do bojových hlavic. Dlouhá jednáním se spojenci v NATO, konkrétně s Nizozemím, Dánskem a NSR vedla zprvu k tomu, že neutronové bojové hlavice byly v roce 1978 umístěny v Německu. Zařazení neutronové bomby do výzbroje mělo primárně vyvinout tlak na Sověty, aby snížili počty tanků ve své výzbroji.

Prezident Jimmy Carter, však po značném váhání, 7. dubna 1978 oznámil, že Spojené státy náhle program neutronových bomb zrušily. O tom, co ho k tomu vedlo, můžeme jen spekulovat. Možná se tak rozhodl proto, že se objevily informace, že kromě USA tuto zbraň už má nejen SSSR, ale i Francie a v Čína. Toto rozhodnutí značně nahněvalo členy NATO, zejména německého kancléře Helmuta Schmidta. Ten musel věnovat mnoho času a energie, aby přesvědčil členy vlastní strany v parlamentu podporovat rozmístění neutronových bomb v Německu. Bylo mu, jak řekl, jako by mu někdo podtrhl koberec pod nohama.

FOTO: Neutronová bomba

Neutronová bomba - Raketa MGM-52 Lance mohla dopravit na cíl neutronovou bombu – dostřel 70 až 120 km podle druhu hlavice – Hlavní přehledNeutronová bomba - Účinky neutronové bomby – mosquit.oooNeutronová bomba - Dělostřelecký náboj s neutronovou náloží – Hlavní přehledNeutronová bomba - Atomové dělostřelectvo USA – houfnice 200 mm – historynetNeutronová bomba - Atomové dělostřelectvo USA – houfnice 200 mm -maximální dostřel 17 km – youtube
Další fotky
Neutronová bomba - Dislokace divizí západního a východního bloku ve střední Evropě v létě 1948 – zhruba pětinásobná převaha sovětských divizí nad západnímiNeutronová bomba - Dislokace divizí západního a východního bloku ve střední Evropě v létě 1988 – takřka trojnásobná převaha sovětských divizí nad západnímiNeutronová bomba - Náboj do atomového kanonu USA – spiritegg.Neutronová bomba - Neutronová bomba byla uprovena i jako dělostřecký náboj – WikiwandNeutronová bomba - Demonstrace proti neutronové bombě v USA – financované Sovětským svazem – ThoughtCoNeutronová bomba - Protest proti neutronové bombě v Číně (1981) – mosquit.oooNeutronová bomba - Sam Cohen

Později Reaganova vláda rozhodla o výrobě 700 neutronových bomb, údajně proto, aby neutralizovala sovětské tanky ve východní Evropě, ale jejich zařazení do výzbroje bylo odloženo kvůli protinukleárním protestům po celé Evropě a nakonec bylo zrušeno prezidentem G. H. W. Bushem (tj. Bushem st.). Mezitím došlo k pokrokům v dalším vývoji konvenčních přesných protitankových zbraní, které jsou nyní schopné, pokud jde o ničení tanků, neutronovou bombu nahradit.

 

Včera, 18:30
Jej osud by mohl docela dobře posloužit jako základ pro některý z romantických a dobrodružných románů...
Včera, 17:00
Odulý muž v purpurové tóze svírá v ruce kitharu. Z výšin aquaduktu hledí na hořící...
Včera, 15:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 15:00
Mojžíš Maimonides mu říkali v Evropě, on sám používal akronym Rambam. Patřil k největším židovským...
Včera, 12:30
Nejen Vánoce, ale také Silvestr se blíží. Oslavy konce roku bývají bujaré a neméně finančně...
Včera, 11:00
Svatý Spyridon z Trimithonu, též Spiridon a česky Duchoslav či Dušan se narodil roku 270. Živil se...
Včera, 09:00
Lenochod se chová, jako kdyby se skládal hned z několika zvířat najednou. Nemá pohyblivé oči,...
14.12.2019
Princezny jsou nezbytnými postavami každé české pohádky. Většinou bývají pyšné, zlé na chudý lid, marnivé,...
14.12.2019
Studenti aikida označují tvůrce aikida tituly jako Kaiso, tedy „zakladatel“ nebo Ósensei – „velký učitel“. Jmenoval se...
14.12.2019
Začátek 20. století se nesl ve znamení dobývání pólů. Zatímco na ten severní se v...
14.12.2019
Narodil se 14. prosince 1854 v rodině krejčího ve Vídni. Jeho otec byl velkým vlastencem...
Reklama