9℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Neuvěřitelné, a přesto pravdivé. Stalinův vrchní popravčí střílel odsouzené každé tři minuty

Další fotky

Jaká byla skutečná podoba stalinského totalitního režimu? Ukazuje se, že byl snad ještě horší, než ten hitlerovský. Jeho podobu utvářel i Stalinův vrchní kat Blochin. I když zemřel před víc jak půl stoletím, 3. února 1955, jeho činy zůstávají otřesné dodnes.

Reklama

Sovětský brigádní generál Vasilij Michajlovič Blochin se narodil 7. ledna 1895 v rolnické rodině. V době první světové války sloužil v armádě. Po říjnové revoluci roku 1917 poznal, kde nejvíce může pomoci nové vládě dělníků a rolníků a stal se členem sovětské tajné policie Čeka, zřízené k obraně diktatury proletariátu a k ochraně všech revolucí vydobytých vymožeností. Jak ji také Stalin nazval – neúnavným strážcem revoluce, taseným mečem proletariátu.

Stalinovu pomníku se říkalo „fronta na maso“. Obří monument na Letné vydržel pouhých sedm let

Brzy si jeho nadřízení všimli Blochinovy pracovitosti a oddanosti k práci, a tak nadšený komunista rychle postupoval po služebním žebříčku. Když bylo vytvořeno nové oddělení NKVD, jeho šéfem se stal, už po šesti letech služby, za mimořádné zásluhy, právě Blochin. Ovšem ty vynikající zásluhy spočívaly v nemilosrdnosti, zastrašování, v úkladných a tajných vraždách, mučení a popravách. Toto oddělení NKVD sídlilo na nechvalně známé Lubjance v Moskvě, jeho příslušníky vybíral Stalin a také mu osobně velel. Kupodivu Blochina nepostihly žádné čistky obvyklé v době stalinismu. Blochin se podílel spolu s dalšími popravčími na mnohých hromadných vraždách zvláště v období velkého teroru v letech 1936 až 1938 a během druhé světové války. Vlastní rukou zavraždil desetitisíce lidí, včetně 7 000 polských zajatců během Katyňského masakru v létě 1940. Sovětská propagandistická kampaň z něj tehdy obviňovala nacistické Německo.

Málem vypukla 3. světová válka, když se zelená ještěrka Karibiku změnila na rudou

Blochin zastával funkci velitele vnitřního vězení v Lubjance a vedl skupinu popravčích. Dostával rozkazy přímo od Stalina, který mu plně důvěřoval. Blochin tak osobně popravoval vězně, kteří ještě včera byli na vysokých postech stranického a státního aparátu a upadli v nemilost, jako např. maršál Sovětského svazu Michail Tuchačevskij a dva ze tří šéfů NKVD Gendrich Jagoda (†1938) a Nikolaj Ježov (†1940), pod kterými předtím sloužil. Svou „práci“ vykonával s minimem kontroly, bez oficiálních dokumentů a nějakých byrokratických překážek. Za dobu Stalinova života bylo rozhodnuto o cca 828 000 popravách, které NKVD také vykonala.

Dění v Československu před 17. listopadem 1989. Víme, kdo stál za krvavým zásahem STB

Když začaly v Moskevské oblasti svou činnost současně vykonávat tři speciální trojčlenné soudící komise, bylo odsouzených takové množství, že na to popravčí čety NKVD už nestačily. Jejich život byl jednotvárný. Hned ráno při výdeji pušek a střeliva dostávali vodku, a když se vrátili po vykonaných popravách zpět a odevzdali pušky, dostali tolik vodky, kolik vypili. Pak šli spát. Řešením se ukázaly popravy s použitím výfukových plynů ve speciálních plynových autech [dušegubka], což byl nákladní skříňový vůz přestavěný na plynovou komoru. Bylo to světové prvenství: plynové auto – zkonstruováno a vyrobeno v Sovětském svazu.

Když se příbuzní těch, kteří byli v době Velkého teroru popraveni a neměli žádné zprávy, dotazovali na jejich osud, tajná policie jim sdělila, že zatčení nemají deset let právo na korespondenci. Když uplynulo oněch 10 let a zatčení se nevrátili a příbuzní se znovu dotazovali, tentokrát jim bylo řečeno, že zemřeli ve vězení.

FOTO: Blochin

Blochin - Katyňský masakr – forum24.czBlochin - Vasilij Blochin – Valka.czBlochin - Ljubljanka, obáváné sídlo sovětské tajné policie. – epochaplus.czBlochin - Ježov v srdečném rozhovoru se StalinemBlochin - Blochinův Walther – ExtraStory
Další fotky
Blochin - Sovětská standardní pistole TT-30 – wikipediaBlochin - Ocelové rukavice JežovaBlochin - Visit the USSR’s PyramidsBlochin - THE GREAT PURGE, THE GREAT TERROR, YEZHOVCHINABlochin - KADR Z FILMU PT. KATYNBlochin - Blochin – DeBorahnormansoprano.Blochin - Blochinův hrob – ExtraStory

Blochinův tým popravčích pracoval v noci, vždy po 10 hodin bez přestávky. Za svítání dostali všichni popravčí vodku. Blochin sám popravoval nepřetržitě a rychle, sám byl schopen zastřelit jednoho odsouzeného každé tři minuty. Za své služby byl vyznamenán devíti řády včetně Leninova řádu. Po Stalinově smrti byl degradován a donucen odejít do důchodu. Údajně začal pít a začaly se u něho projevovat sklony k šílenství.  Zemřel v roce 1955, kdy údajně spáchal „sebevraždu“.

 

Před 59 minutami
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Před 2 hodinami
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Dnes, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Dnes, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Dnes, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Dnes, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Dnes, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Reklama