Neuvěřitelně dráždili svými názory nacionalisty ve svých zemích. Dva velcí fyzikové Einstein a Eddington

Zažil to každý z nás. V každé době se to děje, je to jakási generační setrvačnost. Já ti ty kamarády z hlavy vyženu. Koukej se radši učit. Ten kluk od sousedů je pěkný sígr, přivede tě do kriminálu. Byla i horší varianta. Pozor, jeho táta je v base, radši s ním vůbec nemluv, víš, že tatínka mají udělat vedoucím. Ještě se taky do něčeho zapleteš. Rodičovský flašinet, který jsme kdysi všichni upřímně nenáviděli. Zakazovat dětem kamarády, kvůli čemukoliv, patří k rodičům neodmyslitelně. Mnohem horší však je, zakazují-li to dospělí těm dospělým.

Jmenovali se Einstein a Eddington. Ti dva muži se od sebe lišili snad ve všem. Einstein narozen v židovské rodině, jeho anglický kolega pocházel z rodiny kvakera. Postačí říci, že kvakeři pokládají práci za svou povinnost a odmítají válku, podle úsloví, udeří-li tě někdo do jedné tváře, nastav mu i druhou.

Nenávist k válce a fyzika, to bylo to, co je spojovalo. Neuvěřitelně dráždili svými názory nacionalisty ve svých zemích. Zbabělci a vlastizrádci, plivali po nich plátky druhořadé úrovně. Lůza potřebovala obětní beránky. Čteš německé knihy? Posvítíme si na tebe. Čteš anglické knihy? Dej si dobrý pozor, my si tě ohlídáme. Pokud vám to něco připomíná, jedná se o podobnost čistě náhodnou.

Slavná Einsteinova fotografie. Jak vznikla fotka s vypláznutým jazykem?

To je však teprve budoucnost. Eddington se stává asistentem ředitele hvězdárny v Greenwichi, zatímco Einstein pracuje jako technický asistent na Švýcarském patentovém úřadě. Mohl by sice vyučovat, ale říká příliš nahlas, co si myslí, a to se nelíbí většině školních ředitelů.

Pak přichází Einsteinův hvězdný rok 1905. Téměř doslova, protože jeho objevy se vesmíru bytostně týkají. Newtonův vesmír se začíná otřásat v základech, a tak se o nových fyzikálních objevech dozvídá i Eddington. Jak jinak, modla světové fyziky, jeho krajan Newton, je ohrožován. Zkrátka Eddington byl na novou teorii natolik zvědav, že navázal s Einsteinem korespondenci. Eddingtona, který byl nejen výborný matematik, ale i mystik a hluboce věřící člověk, začala nová teorie fascinovat. Viděl v ní popis Řádu vesmíru, tak jak byl na počátku stvořen.

Slunce jako součást historických událostí. 5 zatmění, která potvrdila vědecké teorie nebo zachránila lidské životy

Einstein byl sice k těmto názorům skeptický, nicméně na prvním místě byla u něho matematika a fyzika a v té Eddington dokázal s Einsteinem držet krok. Konzervativní Brit se stává ředitelem hvězdárny, zatímco Einstein putuje z místa na místo. Na dva roky zakotví i v Praze. Jako perličku je dobré uvést, že teprve v Praze začal uvažovat o času, jako o čtvrtém rozměru. Ironií osudu odchází v roce 1914 do Berlína, císař mu milostivě navrací německé občanství a on se stává profesorem na Pruské akademii věd. To ho zachrání před mobilizací, která záhy přijde.

Německo a Británie jsou protivníky ve válce. Oba fyzici však protivníky nejsou. Nechápou, proč by měli být? Dál spolu korespondují, ale jejich dopisy už jsou v hledáčku. Bůhví, co ti dva si píší, samé rovnice, není to nějaká špionážní šifra? Nastupují vlastenci na obou stranách. I Max Planck se k Einsteinovi chová odtažitě. Pečlivě propočítává dráhy dělostřeleckých granátů a je nacionalisticky poplácáván po ramenou. Do reality se vrátí ve chvíli, kdy mu na frontě padne syn. V roce 1915 přednese Einstein na akademii svoji Obecnou teorii relativity a tím se stane pro fyziku nesmrtelným. Čas je relativní, a tak ani válka netrvá věčně. Německo je poraženo a Einsteinovi je to naprosto jedno. Už může volně psát a tím to pro něj končí.

FOTO: Einstein a Eddington

Einstein a Eddington - vesmirEinstein a Eddington - Einstein a EddingtonEinstein a Eddington - zatmění SlunceEinstein a Eddington - EddingtonEinstein a Eddington - Einstein

Deformace prostoru v blízkosti hmotných těles. Zajímavé, ale jak to ověřit? Naštěstí jedno opravdu hmotné těleso máme nedaleko. Osm světelných minut. Eddington dostane nápad. Pokud prochází paprsek od vzdálené hvězdy těsně kolem Slunce, musí se v jeho gravitačním poli ohnout, nepatrně změnit směr. Ideální příležitost nastane v roce 1919, kdy dojde k úplnému zatmění Slunce.

Eddingtonovi jde o fyziku, a řeči o tom, že je vlastizrádce, protože nevěří Newtonovi, ho nezajímají. Vypraví vědeckou expedici na Princův ostrov do Atlantiku. Počasí mu nepřeje, poničí se mnoho fotografických desek. Nicméně i ty, které se podařilo zachránit, dokázaly, že pravdu měl Einstein.

 

Dnes, 16:38
Zbyly nám oči pro pláč a smysl pro humor. Vybrali jsme pro vás ukázku z...
Dnes, 16:00
Dovolená v zahraničí letos zřejmě vyjde málokomu. To není škodolibost, nýbrž konstatování holého faktu. Netřeba...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:00
Aby příloha k řízku či sekané nechyběla, oloupeme a uvaříme brambor více. Zbudou a je...
Dnes, 13:11
Krásný, zdravý a zářivý úsměv je zřejmě snem nejednoho z nás. Prvním krokem k jeho...
Dnes, 10:00
Otázka pogromů a honů na Židy se proplétá historií jako červená nit. Největší zásah do...
Dnes, 09:03
Od pondělí 25. května se uvolnila další z řady protikoronavirových opatření. Mezi to patří také...
bezinky
Včera, 14:00
Před lípou smekni, před bezem klekni, říká stará pověra. Bezinky nám teď pokvetou, zpracovávat se...
Včera, 12:22
Hrady a zámky otevřely své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
Včera, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Včera, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Reklama