20℃
Dnes je 19. duben , svátek má Rostislav

Neuvěřitelné! Moravská šlechtična se stala průkopnicí letectví. Jaké prvenství jí patří?

Další fotky

Jde o Marii Kristinu z Ditrichštejna, dceru pokrokového šlechtice hraběte Jana Josefa Thun-Hohensteina a jeho první manželky Marie Kristiny. Vyrůstala v početné rodině s celkem 23 vlastními i nevlastními sourozenci, ale přesto se jí dostalo mimořádného vzdělání. A nechyběla jí ani podnikavost!

Reklama

Mariin otec byl osvícenský člověk. Nejen, že kladl velký důraz na vzdělání synů, ale také na vzdělání dcer, což nebylo v těchto i pozdějších dobách obvyklé. Pokud byli synové mladší, dostávali je do péče domácí učitelé, starší se vydávali na tzv. kavalírské cesty, při kterých si doplňovali vzdělání a získávali praktické zkušenosti. Ženy takhle cestovat nemohly, a proto získávaly „nejvyšší“ vzdělání pobytem u některého evropského dvora jako dvorní dámy. A protože to bylo v Rakousku, tak nejvýznamnější byl dvůr vídeňský. Dvorní dámy tvořily malou a uzavřenou skupinu stálých společnic. Pozice u dvora jim zajišťovala byt, stravu a většinou i nějaký plat. Pocházely téměř výhradně z předních aristokratických rodin. Výstižný je název pro dvorní dámy v angličtině – „lady-in-waiting“.

Hudba Antonia Vivaldiho byla skládaná i pro Prahu. Kterému českému šlechtici věnoval své nejslavnější dílo Čtvero ročních období?

Dvorní dámy musely sice zastat nějakou práci, ale zato se dále vzdělávaly, především v oblasti etiky a dvorského protokolu. Naučily se pohybovat a chovat ve vysoké společnosti. Často se u dvora seznámily se svými budoucími manžely, k čemuž by asi těžko došlo, kdyby zůstaly doma na svých zámcích.

Marie Kristina se stala dvorní dámou na vídeňském dvoře u arcivévodkyně Marie Alžběty, třetí dcery Marie Terezie. Urozeným pánům se líbila a nezávazně s nimi koketovala, až získala přezdívku „sličná koketa“. S knížetem Janem Karlem z Ditrichštejna si hned při prvním setkání padli do oka. Jan Karel ji neobdivoval jenom pro vnější krásu, ale především pro tu vnitřní krásu, která se projevovala moudrostí a přívětivostí. Kromě toho byla všestranně vzdělaná, což u současných dam byla spíše výjimka.

Láska se trůnům nevyhýbá. Příběh Ferdinanda Tyrolského je jak z červené knihovny

Svatba se uskutečnila 30. ledna 1764 ve Vídni za účasti celého dvora. Bydleli ve vídeňském Ditrichštejnském paláci. V listopadu se jim narodil první syn a pak přišli v následujících letech na svět další potomci.

V roce 1769 Janův otec předal svému synovi správu majetku v Čechách a na Moravě. Kníže pak dojížděl z Vídně na panství, aby se věnoval jejich řízení. Nechtěl se však vzdát společenského života u dvora a „povinností“ z toho vyplývajících, tak se roku 1777 správy majetku ujala Marie Kristina.

Sadistická šlechtična z Čech si nezadala ani s Čachtickou paní. Proč zůstaly její kruté činy zapomenuty?

Jan Karel a Marie Kristina žili a šli s duchem doby – osvícenstvím a podporovali vědu. Na mikulovském zámku instalovali patrně nejstarší hromosvod na Moravě.

V roce 1784 se kněžna Marie Kristina dočetla v novinách o vypouštění horkovzdušných balónů ve vídeňském Prátru. Inspirována touto zprávou nechala vzlétnout v zahradách židlochovického zámku balón naplněný horkým vzduchem. Údajně ho ušila sama kněžna. V koši byl vzkaz psaný německy a česky, aby nálezce odevzdal balón kněžně, a za to dostane tučnou odměnu. Nikdo však nepřišel. Jednalo se o první let neřízeného horkovzdušného balónu na Moravě.

FOTO: Marie Kristina z Ditrichštejna

Marie Kristina z Ditrichštejna - Marie Kristina z Ditrichštejna – wikipedieMarie Kristina z Ditrichštejna - Zámek Mikulov, sídlo moravských Ditrichštejnů – wikipediaMarie Kristina z Ditrichštejna - Franz Xaver Winterhalter – Císařovna Eugenie a její dvorní dámy – obrazynaplatne.Marie Kristina z Ditrichštejna - Erb Dutrichštejnů – na štítu jsou dva nože, které se používají při vinobraní a jimž se říká vinné nože – hrady.dejiny.czMarie Kristina z Ditrichštejna - Dietrichštejnský palác na Hradčanech v Praze – wikipadia
Další fotky
Marie Kristina z Ditrichštejna - Ditrichštejnská hrobka v Mikulově – wikipediaMarie Kristina z Ditrichštejna - Ditrichštejnský palác na Zelném trhu v Brně, dnes budova Moravského zemského muzea – wikipediaMarie Kristina z Ditrichštejna - Ditrichštejnský palác v Praze, současné sídlo apoštolské nunciatury v Česku – wikipediaMarie Kristina z Ditrichštejna - Dvorní dámy a Sisi (druhá zprava – Alzbeta-sisi – Blog.czMarie Kristina z Ditrichštejna - Erb rodu Thun-Hohenštejnů – wikipediaMarie Kristina z Ditrichštejna - Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská – 2 Historique blog – WebnodeMarie Kristina z Ditrichštejna - Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská – Historique blog – WebnodeMarie Kristina z Ditrichštejna - Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská – wikipedieMarie Kristina z Ditrichštejna - Zámek Libochovice – wikipedia

Původní okouzlení knížete z manželky celkem brzy vyprchalo. Jan Karel byl známý svými zálety. Když Marie Kristina 4. března 1788 ve věku padesáti let zemřela, vzal si neurozenou a vychytralou ženu z Vídně, která se ho snažila obrat o majetek. Nenávratně byly její zásluhou např. ztraceny starožitné šperky kněžen z Ditrichštejna.

 

Včera, 17:30
Elisabeth Anderson Sierra je Američanka žijící v americkém státě Oregon. Má syndrom hyperaktivity, který způsobuje,...
Včera, 16:00
Uklízení je pro vás jako za trest a raději si libujete v nepořádku a chaosu?...
Včera, 14:00
Nelze pochopit Borgie, aniž je zasadíme do kontextu jejich doby. Rok 1492, kdy byla objevena...
Včera, 13:24
V minulém článku jsme se zaměřili na ceny ročních předplatních kuponů na městkou hromadnou dopravu....
Včera, 11:30
Barevná vajíčka, pomlázka, mazanec. Svátky jara už jsou za dveřmi, a proto jsme si pro...
Včera, 10:00
Tento kamenný kostelík se zvláštní věží a přilehlým hřbitůvkem nalezneme nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Při...
Včera, 08:00
Už jen proto, že Thor Heyerdahl se nebál. Nebál se práce v terénu ani riskantních...
17.4.2019
Kryštof Kolumbus byl odvážný. Byl umíněný. Byl nenasytný ve své touze nejen po objevitelských úspěších,...
17.4.2019
Panenku Barbie ještě neznala snad žádná československá holčička, přestože na Západě už ovlivnila generace dívek....
17.4.2019
Najdete ji v galerii pražského Klementina a nese podtitul víc než lákavý – Svobodné zednářství...
Reklama