Nevěřím v rituály, ale v to, že jsme dobře připravení, říká trenér plzeňských hokejistů

10.3.2022
Andrea Jančová

Hokejisté Škody Plzeň mají základní část Tipsport extraligy za sebou, již v pátek je čeká vstup do vyřazovacích bojů, soupeřem bude Mladá Boleslav. Přestože zakončili své působení po dlouhodobé části v elitní šestce, nepostupují do čtvrtfinále. Musejí se nejprve prokousat přes předkolo, kde je nelehkým cílem vyřadit jedenáctý tým soutěže mladoboleslavské Bruslaře.

Před zápasy jsme pro Náš region vyzpovídali trenéra modrobílých Miloše Říhu. Pane trenére, co říkáte na soupeře v prvním kole play off?
Do vyřazovacích bojů si nevybíráte soupeře, to nejde. S Mladou Boleslaví to budou těžké zápasy, myslím, že v sezóně jsme s nimi hráli dobře. Určitě si věříme. Neměl jsem v průběhu posledního extraligového kola nějaké tendence spekulovat, jestli to bude ten nebo ten. Beru jako fakt, až když je vše dohrané. Koho vám osud přidělí, na toho se musíte připravit. Nějaké přání nebo tak podle mě nefunguje.

Jak se nyní budete připravovat?
Projdeme si všechny společné zápasy, ale i ty, které oni hráli poslední dobou. Budeme hledat, jestli se něco změnilo, jestli mají něco nového. Já si myslím, že Bruslaři hrají dlouhodobě stejný systém. Letošní sezóna jim příliš nevyšla celkově, dá se říct, že po celý ročník to nebylo určitě takové, jaké by si to sami představovali. Myšleno po sezónách před tím, které se jim povedly. Každopádně celkově si nemyslím, že by se nyní něco extra měnilo na jejich systému hry.

Máte již představu o sestavě?
Máme jasnou představu o sestavě, o speciálních týmech i o tom, co chceme hrát a jak soupeře porazit.

Co od série čekat?
Předpokládám, že zápasy budou vyrovnané a o maličkostech. Mohou rozhodovat speciální týmy, bude to specifické. Na tom bychom měli být vzhledem k základní části dobře, budeme si v tomto ohledu věřit. Musíme ale přidat v situaci pět na pět, v tom je třeba se sami na sebe zaměřit. Soupeř se dá přečíst každý, to děláme celou sezónu. Určitě existuje cesta, jak postoupit, ale my to musíme dostat na led v tom zápase. V trénincích na tom pracujeme, ale více konkrétnější být nemohu.

Jak moc se může promítnout, že Plzeň na poslední chvíli vypadla z postupové čtyřky?
Domnívám se, že by bylo špatné, kdyby tomu tak bylo. Podle mě je třeba hodnotit základní část pozitivně, po prakticky celou dobu jsme se pohybovali hodně vysoko. Před sezónou bychom to asi vnímali jako dobrý výsledek, podle mě nebylo moc špatných zápasů, že by nás někdo přehrál či přestřílel. Mužstvo odvedlo obrovský kus práce a musíme to vnímat pozitivně a od toho se odrazit. Nyní nám začíná nová soutěž, všechno se maže. Je jedno, jestli byl někdo pátý nebo dvanáctý, všechno je pryč. Zklamání jsme určitě cítili, nebudeme se ale na nic vymlouvat, nebudeme se v tom hrabat, je to zbytečné. V v pátek se začíná od nuly a my si musíme z té základní části vzít jen to dobré.

Jak moc hráčům můžete pomoci přepnout do play off módu?
Musíme na ně apelovat, to je jasné. Ale jak si to každý přebere, to už nepoznáme. Jsou to souboje o přežití, o každý metr ledu. Neříkám, že v základní části to tak není, ale v té vyřazovací neexistuje žádné prominutí, žádná další šance, žádný další zápas. Já věřím, že k tomu takto každý přistoupí.

Máte vy osobně nějaký rituál?
To ne, já nejsem pověrčivý. Myslím si, že to takhle nefunguje. Dnes jsme si ukazovali věci, které nám v posledních zápasech nešly, ale které nás před tím zdobily. A když se podíváte, jak jinak to vypadá, když to mužstvo dělá správně… Musíme se prostě vrátit k tomu, co nás zdobilo, když jsme měli vítězné série. A já věřím v naší dlouhodobou práci a v to, že mužstvo má natrénováno a je připravené. Takže v pověrčivost ne, to má každý svoje.

Zdroj :vzNepřehlédněte