16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

Nevyzývala jsem k zapalování policejních vozů, brání se dívka, která stane před soudem

Loňského letního Alt-Pride se zúčastnila i tehdy sedmnáctiletá dívka, vzhledem k její nezletilosti neuvádíme jméno, ale říkejme jí třeba Pavla. Nesla transparent s nápisem „Fuck gender take a Molotov, burn the police“, což v překladu znamená „Kašli na gender, vezmi si Molotov a zapal policii“. Pavla, která říká, že šlo o její individuální akci, s kterou organizátoři nemají nic společného, a že to byla nadsázka, za to stane před soudem.

Reklama

Fotka Pavly s transparentem se objevila u zpravodajského textu a na sociální síti Facebook. „Všimla si jí Petra Lhotáková z policejních odborů, která ji sdílela a prezentovala tak, že vyzývám k útokům na policisty, což jsem nevyzývala, užila jsem neživé podstatné jméno policie, nikoli policista, šlo o nadsázku, kritiku některých policejních zákroků. Jsem anarchistka a nesouhlasím s existencí státu a policie,“ uvedla Pavla pro Náš REGION. Bylo podáno trestní oznámení na neznámého pachatele, policie později zjistila, že se jedná právě o Pavlu.

„Oznámení bylo podáno i na člověka nesoucího transparent s nápisem ´Ser na nájmy, obsaď dům sexistickým hovadům´. Ten se však nakonec k soudu nedostane,“ uvedla Pavla, kterou policie identifikovala zřejmě podle fotek na Facebooku. „Hledali mě na severní Moravě, kde mám trvalé bydliště,“ řekla. Policie kontaktovala její matku, která byla vyslýchána. Po Pavle bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Zadržena byla v Praze, na loňské levicové demonstraci 17. listopadu.

Policie transparent spojuje s kauzou Fénix

„Odmítla jsem vypovídat i cokoli podepsat. Převezli mě na otisky, fotili mi obličej, vzali vzorek DNA, domů mě pustili asi za dvě hodiny,“ vzpomíná. V usnesení Policie ČR-Obvodního ředitelství Praha 1 o zahájení trestního řízení z 21. listopadu loňského roku, jehož kopii má Náš REGION k dispozici, je uvedeno že „se jedná o osobu pohybující se v prostředí LEX scény, kdy se opakovaně účastnila akcí pořádaných levicovými subjekty“.

Svolavatelé protestu proti návštěvě čínského prezidenta uspěli u Ústavního soudu, případ se vrací k projednání!

„Vzhledem ke zjištěné náklonnosti k prostředí LEX lze s největší mírou pravděpodobnosti předpokládat, že text předmětného transparentu má souvislost s událostmi minulých let, kdy docházelo k zapalování policejních vozů, včetně zveřejňování návodů k jejich zapálení, a to ze strany osob z řad krajní levice, jako reakce na policejní akci Fénix, která se týkala zásahu policie vůči krajně levicovému prostředí,“ dodává policie.

LEX znamená levicový extrémismus, lidé obžalovaní v kauze Fénix I. byli osvobozeni, s lidmi obžalovanými v kauze Fénix II. probíhá soud, obžalovaní se brání tím, že se zapalováním aut nemají nic společného. O případné vině, nebo nevině rozhodne soud. „Považuji je za nevinné a s žádným zapalováním aut opravdu nic společného nemám,“ uvedla Pavla.

Nejvyšší soud ČR rozhodne, kdo bude případ řešit

Proti usnesení podala odpor. Zatím neví, kdy se bude konat soudní stání. Nyní Nejvyšší soud ČR rozhoduje o tom, zda věc dostane na stůl soud v Praze 1, kde s transparentem šla, nebo v Karviné, kam spadá její trvalé bydliště. Obvodní zastupitelství pro Prahu 1 v obžalobě, jejíž kopii má Náš REGION k dispozici, uvádí, že transparent „nelze chápat jako vtip, nadsázku či kritiku policie, jednoznačně vyzývá k násilnému jednání vůči policejnímu orgánu, nacházejícímu se rovněž v místě průvodu“.

Brazilští policisté založili instagramový účet na podporu gayů, leseb či transgender lidí, proti násilí a předsudkům

Podle státního zastupitelství Pavla „podněcovala osoby nacházející se na Václavském náměstí minimálně ke spáchání trestného činu násilí proti úřední osobě“. I tomu se Pavla brání a odvolává se na svá slova, že použila neživé podstatné jméno, nikoho nechtěla zapalovat ani k tomu nevyzývala. I o její případné vině, nebo nevině rozhodne soud.

Dnes, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Dnes, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Dnes, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Dnes, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Dnes, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Dnes, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Dnes, 11:30
Příslušníci královských rodin to mají někdy komplikované a bez ohledu na konkrétní rodinné vazby stejně...
Dnes, 10:00
Rodiny s dětmi v kočárku hledají obvykle trasy výletů obtížně. Máme hned dvě místa, která...
Dnes, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Reklama