4℃
Dnes je 19. listopad , svátek má Alžběta

Nezapomeňte dát před zimou do pořádku komín a kotel

Chladné počasí zalézá pod kůži a je čas si přitopit. Jenže nestačí jen vyčistit komín. Odborníci upozorňují na důležitost kontroly komína. Lidé také zapomínají, že povinná revize kotlů připadá na letošní rok.

Pro spotřebiče na pevná paliva s výkonem do 50 kW a při celoročním provozu platí, že čištění spalinové cesty je nutné třikrát ročně, dvakrát ročně na kapalná paliva a jednou ročně na plynná paliva. Sezonní provoz o stejném výkonu stanovuje potřebu čištění na dvakrát ročně u pevných paliv, u kapalných paliv jednou ročně. U plynu je předpis stejný, tedy jedenkrát za rok.

V případě, že máte ke komínu připojený spotřebič na pevná paliva o výkonu do 50 kW, můžete si komín vyčistit sami. Avšak pozor, jednou ročně musí komín zkontrolovat oprávněný kominík.

„Pokud si člověk pozve kominíka na čištění a kontrolu, měl by mít jistotu, že jeho spalinová cesta bezpečně odvádí spaliny do volného ovzduší. Když kominík zjistí nedostatky, informuje uživatele, popřípadě navrhne řešení problému. I malá prasklina, která při běžném topení nezpůsobuje potíže, je při zahoření sazí v komíně velký problém.  Komín musí být navržen a provozován tak, aby byl bezpečný za jakýchkoliv podmínek,“ říká Petr Kadlec z Kominictví Kadlec Líšná u Zbiroha.

Špatně čištěný nebo porušený komín přitom způsobí ročně zhruba tisícovku požárů v rámci republiky. V topné sezoně 2017/2018 evidovali hasiči 965 požárů komína. V 887 případech se v komíně vznítily saze. Nevhodná stavební konstrukce spalinové cesty pak zavinila 79 požárů a zazděný trám v komíně 37 případů.

„Vzpomínám si na komín z Rokycanska, který byl šest let zcela v pořádku. Po dvouměsíčním topení syrovou břízou byl tak zadehtovaný, že musel být ubourán do půdy, odfrézován, dodatečně vyvložkován a dostavěn. Rekonstrukce v řádu desítek tisíc korun,“ říká Kadlec.

„Jinak sršní hnízda v komínech u rekreačních objektů, živí ptáci v krbových kamnech, to jsou takové perličky, které člověka spíš pobaví při stereotypních činnostech,“ dodává Kadlec.

Lhůty čištění a kontrol spalinové cesty

Výkon připojeného spotřebiče paliv Činnost Druh paliva připojeného spotřebiče paliv
Pevné Kapalné Plynné
Celoroční provoz Sezonní provoz Celoroční provoz Sezonní provoz
do 50 kW včetně Čištění spalinové cesty 3x za rok 2× za rok 2× za rok 1× za rok 1× za rok
Kontrola spalinové cesty 1× za rok 1× za rok 1× za rok
nad 50 kW Čištění a kontrola spalinové cesty 2× za rok 1× za rok 1× za rok

 

Pozor na revize kotlů

Většina spalovacích zdrojů na tuhá paliva napojených na teplovodní soustavu ústředního vytápění domů, tedy včetně krbových vložek a kamen s výměníkem, měla do konce roku 2016 projít kontrolou technického stavu a provozu. Ministerstvo životního prostředí v roce 2018 novelizovalo zákon o ochraně ovzduší, díky tomu stačí mít revizi pouze každé tři roky. Znamená to, že povinnost revize je pro všechny v letošním roce.

„Kontrola kotlů se provádí kvůli ochraně ovzduší. Kontroluje se nejen jeho emisní třída, ale hlavně způsob zapojení celé otopné soustavy. To znamená teplota vratné vody, bezpečnostní prvky, dopojení kouřovodu a další. To, jestli se z komína kouří, nebo ne, dělá většinou obsluha kotle než emisní třída. I ve 20 let starém spotřebiči se nechá topit tak, abych neobtěžoval sousedy. Paradox je, že většinou si revizáka objednají ti lidé, kteří to mají relativně v pořádku,“ dodává Kadlec.

Revizi může podle zákona o ochraně ovzduší provádět pouze tzv. odborně způsobilá osoba. Jedná se o technika, který byl proškolen přímo výrobcem spalovacího stacionárního zdroje a má od něj udělené oprávnění k jeho instalaci, provozu a údržbě.

Co můžete zkontrolovat sami

  • řádné upevnění kouřovodu
  • jestli není spotřebič nebo kouřovod propálený
  • funkčnost uzávěry komínových dvířek
  • funkčnost přívodní šňůry a zásuvky u kotle
  • dimenzování pojistek v případě elektrických spotřebičů
  • celistvost komína, jeho neprodyšnost, stav spár a omítek
  • dostatečný odstup zařízení domácnosti od tepelného zdroje, případný stav a použité tepelné a nehořlavé izolace

Co dělat, když začne v komíně hořet

Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Neotvírejte žádný z čisticích otvorů komína. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.

Včera, 17:30
Taková je bilance tragické události označované jako největší sebevražda v dějinách. I když to není úplně...
Včera, 16:00
Do veřejného povědomí vstoupil počátkem šedesátých let, kdy začaly velké změny na hudební scéně, vznikala...
Včera, 15:26
Pokud máte dům se zahradou, parkování na vlastním pozemku je nejen ideální, ale často i...
Včera, 15:16
Zájem o hypotéky klesá, a tak se banky snaží ke konci roku zachránit, co se...
Včera, 14:00
A to nejspíše proto, že jeho příběhy pro děti a dospělé se drží klasických, dalo...
Včera, 11:30
Alan Turing se narodil v Anglii 23. června 1912 a již od dětství projevoval známky...
Včera, 10:00
Rady, tipy a vychytávky z dob minulých jsou často využitelné a hojně vyhledávané i dnes. Sice...
Včera, 09:01
Výlovy rybníků jsou v plném proudu a rybáři hlásí, že ryb letos bude dostatek. U...
Včera, 08:00
Onemocněním štítné žlázy trpí především ženy a je jich opravdu mnoho. Mezi nejčastější onemocnění, kterými...
Včera, 06:58
Most plánuje přestěhovat městskou knihovnu do kulturního domu Repre. Budova na Mostecké je ve špatném...
Reklama