Nezveřejněné vzpomínky. Vychází kniha o rodině Milady Horákové

22.6.2020
Fefík

V mimořádně otevřených osobních rozhovorech se dcera doktorky Horákové Jana Kánská svěřila autorovi s pozoruhodnými detaily, které má více než 70 let stále před očima. Třeba když vzpomíná na poslední setkání s maminkou pár hodin před popravou, které ona i teta se strýcem proplakali, zatímco odsouzená Milada jim dodávala odvahu. Nebo když rekapituluje osudy své rodiny, jejíž členové byli komunistickým režimem systematicky pronásledováni a trestáni. „Nemohla studovat a jakékoliv vážnější známosti se vytratily, když jim oznámila, čí je dcerou,“ upozorňuje Daniel Anýž, který se s Janou Kánskou seznámil ve Washingtonu, kde působil jako zahraniční zpravodaj. V dochovaných materiálech StB jsem pak dohledal, jak komunistická tajná policie Janě a její tetě Věře, u které Jana žila, vyhrožovala vězením. Ony při tom proti režimu nic nepodnikaly, komunisté jim ale nedali pokoj,“ prozrazuje autor knihy.

Čtenáře v knize čekají i doposud nezveřejněné strojopisné vzpomínky Bohuslava Horáka, manžela Milady Horákové a Janina otce. Ten byl za první republiky známým a respektovaným novinářem s vlastním, velmi populárním rozhlasovým pořadem. „Bohuslav zachytil, jak mu komunisté znemožnili návrat do Českého rozhlasu, kde byl dřív programovým ředitelem, jak se převlékaly kabáty, jak přístup k dobrým místům, ke kariéře, korumpoval jeho bývalé kolegy a známé. A jak nemilosrdně se k Miladě Horákové zachovaly její kolegyně z ženského hnutí. Nebyla komunistka, proto byla ‘zrádkyně’ – a proto musela zemřít,” říká k očekávané novince Daniel Anýž, komentátor Hospodářských novin a redaktor Aktuálně.cz.

Ostudnou praxi komunistického režimu s židovskými náhrobky dokumentuje výstava v Jeruzalémské synagoze

Po emigraci do Německa a poté do USA pracoval Bohumil Horák pro exilovou zpravodajskou skupinu generála Františka Moravce. Snažil se kontaktovat rodinu v Praze, několik agentů chodců mělo dokonce hned několikrát za úkol převést Janu přes hranici. Proč se tak ale nestalo? Jak žila dcera popravené političky v komunistickém Československu? Jak vypadalo shledání otce a dcery po osmnácti letech odloučení? A jak dnes osmasedmdesátiletá, stále vitální Jana Kánská vzpomíná na svou maminku, tatínka a na pár let, které prožili svobodně a dohromady jako rodina? I na tyto otázky kniha Daniela Anýže Jdu s hlavou vztyčenou odpovídá a je tak zároveň silným svědectvím o 20. století s apelem k současnosti.

„Přijde mi neuvěřitelné, ale zároveň hrozně nebezpečné, že současní komunisté znovu a stále silněji svůj zločinný, krvavý režim 50. let, obhajují. Se vzrůstající drzostí lžou o kruté, zlé podstatě své ideologie, a dokonce už zpochybňují i osobnost Milady Horákové. Doufám, věřím, že kniha české veřejnosti připomene, že zlo nelze přehlížet, že je potřeba na zlo ukázat. Bránit to, za co proti dvěma totalitám bojovali manželé Milada a Bohuslav Horákovi. Demokracii a svobodu,“ uzavírá Daniel Anýž.

FOTO: Rodina Milady Horákové

Rodina Milady Horákové - 01 V prosinci 1933 01se manželům Bohuslavu a Miladě Horákovým narodila dcera Jana_foto archiv Jany Kánské_repro zdarmaRodina Milady Horákové - 2_Jdu s hlavou vztyčenou_foto Nakladatelství ZEĎ_repro zdarmaRodina Milady Horákové - 3_Svatební foto novomanželů Milady a Bohuslava Horákových_únor 1927_foto archiv Jany Kánské_repro zdarmaRodina Milady Horákové - 5_Manželé Bohuslav a Milada Horákovi byli velmi pracovně vytížení, na nedělní procházku s malou Janou si ale vždy našli čas_foto archiv Jany KánskéRodina Milady Horákové - 9_Fotografie manželky Milady byla tou nejcennější věcí, kterou si Bohuslav vzal na útěku přes hranice_foto archiv Jany Kánské
Další fotky
Rodina Milady Horákové - 14_Kresbu maminky Milady Horákové vytvořil Janin všestranně talentovanýtatínek Bohumil_Obrázek zdobí Janin washingtonský byt_foto archiv Jany Kánské


Nepřehlédněte