• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Noc kostelů představí i obnovený interiér kolínského chrámu

    Většinu proměn vnitřních částí kolínského chrámu sv. Bartoloměje budou moci lidé vidět během páteční akce Noc kostelů. Farnost dokončuje rozsáhlou obnovu interiérů a mobiliáře, v kostele jsou po zrestaurování zpět všechny předměty.

    Novinkou je umělecky ztvárněná kovaná mříž pod kůrem za západními vstupními dveřmi. Vznikla podle architektonického návrhu a ukrývá zápis svatováclavského chorálu, řekl kolínský farář Ján Halama.

    Nová mříž má dvě boční pevné části a prostřední otevíratelnou. „Není to jen mechanická zábrana, chtěli jsme, aby lidé mohli do chrámu v sezoně nahlédnout, i když je právě zavřený. Díky neobvyklému architektonickému návrhu se podařilo unikátní provedení, v mřížích je totiž zakomponován kód svatováclavského chorálu, a to notový i slovní záznam,“ řekl Halama. Do vodorovných částí nosného rámu mříže je promítnuta pomyslná notová osnova. „Jednotlivé pruty, které značí noty, jsou do ní přesně umístěné. Různý průměr prutů značí různou délku not,“ vysvětlil jeden z autorů návrhu, architekt Tomáš Hladík. Text chorálu je podle něj zakódován v mřížích na zlatavých páscích na prutech.

    Ke ztvárnění svatováclavského chorálu autory inspirovalo i to, že v kapli je oltář sv. Václava. „Zároveň bylo úkolem vložit do chrámu současný prvek, který se stane soudobým vkladem architektury, jak se o to snažily generace před námi,“ uvedl Hladík.

    První část mříže byla instalována minulý týden, do pátku by mohly být hotové další části. „Instalace je náročná, kvůli památkové ochraně se totiž například muselo kotvit do podlahy, nikoliv do zdí,“ doplnil Halama.

    Lidé si v pátek budou moci prohlédnout i zrekonstruovaný kůr a úpravy na půdě s provozní pochozí lávkou a osvětlením. V chrámu jsou zpět zrestaurované obrazy či sochy. Na výrobu zatím čeká pískovcový oltář podle návrhu sochaře a architekta Václava Ciglera. Má mít skleněnou výplň, kde se uloží ostatky svatých. Nejpozději do podzimu by měly do kostela přibýt i nové informační prvky a dotykový displej s detaily chrámu.

    Zřejmě na podzim se do kostela po kompletním zrestaurování vrátí i chrámové varhany, v provozu by měly být do konce roku. Opravují je restaurátoři ve dvou moravských dílnách. Plánovaná částka 20 milionů korun ale nezahrnuje rozšíření nástroje o další rejstříky a třetí manuál, na které přispívají lidé ve sbírce. V takzvané adopci píšťal už se sešlo přes půl milionu korun.

    Farnost začala s opravou interiéru kostela zhruba před třemi lety, většinu z 60milionových nákladů pokryla evropská dotace.

    Součástí páteční Noci kostelů bude také výstava sochaře Martina Kocourka. Na Kolínsku se v pátek lidem při akci otevřou téměř tři desítky kostelů a kaplí.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte