22℃
Dnes je 16. červenec , svátek má Luboš

Notoricky známá školní pomůcka i zdroj malérů a poznámek v žákovských knížkách. Glóby do celého světa

Další fotky

Notoricky známá školní pomůcka, běžná součást každého kabinetu, i zdroj malérů a poznámek v žákovských knížkách. Planeta Země v měřítku odpovídajícímu lidským představám. Starší generace, které se audiovizuální technika, při výuce zeměpisu, příliš nedotkla, si na ni jistě velmi dobře pamatuje.

Reklama

První glóby nezpodobňovaly planetu Zemi, nýbrž hvězdnou oblohu. V těchto případech jistě lze říci okřídlenou větu, již staří Řekové a Římané. Podobný glóbus měl již Archimédes dvě století před naším letopočtem. Glóby planety Země přišly na řadu mnohem později. Ne, církev je v tom tentokrát nevinně. Ve středověku již byla ochotna připustit kulatost našeho světa. Byl to tak nezpochybnitelný fakt, že už nemělo smyslu bránit jeho přijetí. Je za tím i mnohem hlubší, filozofický problém, ale zde ho nemíním řešit.

Západ žije kulturou, nabídka je pestrá!

První globus vyrobil německý vědec Martin Behaim, na žádost norimberské městské rady, v roce 1492. Rodina tohoto vědce, či spíše předkové, pocházejí z Čech, což už napovídá příjmení. Pravděpodobně z Českého Krumlova, nebo okolí. To je ale vedlejší. Tento globus je dodnes ve městě, které o něj požádalo. Rok 1492 těm pozornějším školákům jistě něco připomíná. Ano, v tomto roce Kolumbus oficiálně objevil Ameriku. Behaim však vyrobil svůj glóbus zřejmě před osudným dvanáctým říjnem, protože na něm ještě Amerika zanesena není. To by o historii glóbu mohlo stačit a nyní bychom mohli přeskočit do dnešní doby.

Dobřichovický červen nabitý kulturou

Můj tip na výlet vás přivede do Středočeského muzea v Roztokách u Prahy, na výstavu o rodinné firmě J. Felkl a syn. Byla to největší rakousko-uherská manufaktura na výrobu glóbů. Výstava probíhá ve spolupráci s Geografickou sekcí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Vernisáž výstavy sice již proběhla před třemi měsíci, ale výstava ještě další tři měsíce potrvá, takže k návštěvě máte času víc než dost. Seznámíte se s výrobky firmy, která neměla ve své době a ve svém oboru konkurenci.  Její výrobky byly špičkové po celou její stoletou historii (1854 – 1952). Osm různých velikostí, desítka různých provedení a v neposlední řadě také sedmnáct jazyků světa. Glóby nebyly zdaleka jediným výrobkem této firmy. Do sortimentu patřila planetária, teluria i ostatní pomůcky k demonstraci nejznámějších astronomických úkazů. Získali takový kredit, že jejich výrobky certifikovalo tehdejší ministerstvo školství, jako předepsané školní pomůcky.

Hvězdy za každého počasí. Užasněte v pražském planetáriu nad majestátem vesmíru

O kvalitě jejich výrobků se pochopitelně dozvěděla i cizina a export po Evropě či za moře na sebe nenechal dlouho čekat. Česká firma Jana Flekla byla něčím, co lze právem označit jako zlaté české ručičky, a to prosím bez jakékoliv ironie. Důkazem je řada ocenění z mnoha výstav po celém světě.

 

FOTO: Felkl a syn

Felkl a syn - Felkl a syn 1Felkl a syn - výstava glóbůFelkl a syn - výrobek Felkl a synFelkl a syn - zaměstnanci firmy FelklFelkl a syn - Pan Felkl
Další fotky
Felkl a syn - faktura firmy FelklFelkl a syn - fenomén FelklFelkl a syn - telluriumFelkl a syn - zámek Roztoky u Prahy

Na této výstavě si můžete prohlédnout více než šest desítek nejrůznějších glóbů i ostatních, výše jmenovaných výrobků, pro názornou výuku astronomie. Dnes vám některé pomůcky mohou připadat směšně jednoduché a primitivní, ale vývojové etapy vědy se přeskakovat nedají. Tehdejším žákům jistě otevíraly nové obzory stejně dobře, jako pomůcky dnešní doby.

Naleznete zde i potřebnou výrobní techniku, litografický lis, i s potřebnými kamennými deskami, do kterých byly informace zaneseny s nekonečnou pečlivostí a precizností. Nechybí zde ani život a pracovní podmínky dělníků, historické dokumenty a fotografie. Vše je podepřeno videoprezentací. Výstava rozhodně stojí za shlédnutí. Po důkladné prohlídce expozice jistě nenecháte návštěvní knihu bez povšimnutí. Předměty na výstavu zapůjčily: Mapová sbírka PřF UK, Národní technické muzeum, Městské muzeum Chrast, Muzeum hlavního města Prahy, Královská kanonie premonstrátů na Strahově, soukromí sběratelé a další.

 

Před 1 hodinou
V téhle rodině se vyskytlo snad už všechno. Smrt nejstaršího syna Josepha ve válce a...
Před 3 hodinami
Odpovědět na otázku, kdo je Mata Hari, není vůbec snadné. Pro mnoho mužů byla erotickým...
Dnes, 14:00
Malebný zámek Mníšek pod Brdy, hojně navštěvovanou kulturní památku nejen díky své dobré dopravní dostupnosti...
Dnes, 13:44
Ochrana majetku se stává v dnešní době stále aktuálnějším tématem. Vyloupených objektů přibývá a zloději...
Dnes, 11:30
Gibraltarský průliv, na nejužším místě široký jen 15 km, byl pro arabské státy v severní...
Dnes, 11:04
Řada škol ve středních Čechách se přes léto proměnila ve staveniště. Tak jako v minulých...
švestky, ovoce
Dnes, 10:00
Tisíce ovocných keřů a stromů rostou asi v šedesátce sadů po celé Praze. A úroda švestek,...
Peníze.
Dnes, 09:02
V rámci jednání sněmovního výboru pro sociální politiku nedošlo k dohodě mezi ministryní práce a...
Dnes, 08:00
Léto, prázdniny, dovolené – to je období, ve kterém se právě nacházíme. Letní měsíce se...
Včera, 17:30
Jedovatost některých hub, jako například muchomůrek zelené a tygrované, jejichž jed je pro člověka smrtelný,...
Reklama