Nová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů. Byl více než jen symbolem doby normalizace…

Další fotky

Ani oslavná, ani negativně zaujatá… Slavnostní křest knihy Gustáv Husák historika Michala Macháčka, vydaná nakladatelstvím Vyšehrad, se uskutečnil v Domě slovenské kultury v pražské Soukenické ulici.

 

Pohled s odstupem času

O titulu pohovořil velvyslanec Slovenska v ČR Peter Weiss, který je rád, že se životopisu Gustáva Husáka ujal mladý historik, který nežil v období, kdy byl Husák prezidentem a generálním tajemníkem ÚV KSČ, a mohl tak najít odstup a schopnost posoudit jeho život. „Generační odstup umožňuje, aby český i slovenský čtenář konečně dostal syntetický obraz života Gustáva Husáka i toho, co ovlivňoval,“ řekl. Ocenil, jak Macháček prostudoval archivy, s kým vším mluvil… „Vypořádat se s minulostí znamená především se s tou minulostí seznámit, poznat ji,“ podotkl Weiss.

FOTO: Nová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů

Nová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů - Gustav Husák vítá Leonida brežněva, polibek, komunisti, KSČ, totalitaNová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů - Prezident_Husák_17_Slovakia1Nová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů - Gustav Husák vítá Leonida brežněva, polibek, komunisti, KSČ, totalitaNová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů - G Husak krest 9 – foto ACNová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů - G Husak krest 7 – foto AC
Další fotky
Nová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů - G Husak krest 5 – foto ACNová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů - G Husak krest 3 – foto ACNová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů - G Husak krest 2 – foto ACNová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů - G Husak krest 1 – foto AC

Co vynesly na světlo ruské archivy?

Profesor Jan Rychlík řekl, že Macháček se Husákem zabýval už jako student, byl tématem jeho disertační práce. „Odhalil řadu materiálů, o kterých jsem vůbec nevěděl. Dostal se i do ruských archivů v Moskvě, kde zjistil, jak byl Husák sledován. Je to bohatý faktografický materiál,“ uvedl. Kniha byla i proto navržena na Cenu československých historiků za rok 2017.

Podívejte se, jak soudruzi budovali metro B. Tento měsíc slaví 32 let

„Jsem rád, že je o dílo zájem,“ poznamenal Macháček. Studiu Husáka se věnoval devět let, shodou okolností stejný počet let, který si Husák odseděl v padesátých letech v kriminálech – kniha totiž pojednává nejen o jeho politické kariéře v 70. a 80. letech, ale i o jeho účasti ve Slovenském národním povstání či o tom, jak v 50. letech čelil výslechům.

Prohlédněte si dosud nikdy nezveřejněné fotografie ze 17.listopadu 1989. Byly teprve nedávno objeveny…

Přináší kniha objektivní pohled?

Macháček řekl, že během oněch devíti letech nebyl je pohroužen archivů, normálně při tom žil, sportoval, chodil do hospody na pivo… Díky setkávání se s různými lidmi, kteří se s Husákem znali, poznal mnoho zajímavých osudů, dobré vztahy měl i s archiváři, kteří mu vycházeli vstříc.

Unikátní svědectví o 17. listopadu 1989: Smrt nás ještě nechala být

„Říká se, že mezi historiky a archiváři bývá rivalita, já jsem to vůbec nezažil, naopak,“ doplnil. Uvedl, že se netváří, že se jedná o stoprocentně objektivní pohled na politika, který se stal symbolem doby normalizace. Přiznal i, že vztah k Husákovi se u něj měnil, jak jej poznával. „Na začátku jsem o něm skoro nic nevěděl,“ uvedl. Když ho poznal, mizel černobílý pohled, „nabývalo barevnosti a mnohovrstevnatosti“.

 

Dnes, 08:00
Muž, který se stal synonymem italského filmu, se narodil před stoletím, 20. ledna 1920. Za...
Včera, 17:30
Dnes bychom měli výhrady už jen k jeho původu, začátkem šedesátých let byly obecně etické...
Včera, 16:00
V chilské poušti Atacama je zbudovávána moderní astronomická observatoř. Jejím úkolem je mimo jiné zaznamenávat...
Včera, 14:00
Přestože Karel VI. trpěl vážnou duševní chorobou, která značně poznamenala jeho vládu i dlouholetý válečný...
Včera, 13:14
Město Březnice, proslavené těžbou stříbrných rud a zámkem, leží na říčce Vlčavě. Zámek byla původně...
Včera, 11:30
Příroda - či Bůh - byli k Hedy Lamarrové štědří rovnou dvakrát. Díky své kráse natočila...
Včera, 10:00
O tom, že krátké zamračené dny neprospívají duševnímu zdraví, ví snad dnes už každý. Skrývají...
zelenina bylinky nať
Včera, 08:00
I v zimě můžete mít k dispozici do kuchyně čerstvé bylinky či zeleninovou nať. Je...
18.1.2020
Přišel na něj Oskar Troplowitz (18. 1. 1863 - 27. 4. 1918) pocházející z polského...
18.1.2020
Vize markýze de Sade byly plné nejtemnějších zákoutí lidské sexuality a nevídané perverze. Od prvních...
Reklama