Nová ministryně obnoví jednání o Turówu. Voda mizí rychle už teď, upozorňují místní

17.1.2022
Jan Štoll

Ještě před volbami uvázla jednání předchozího ministra Richarda Brabce (ANO) o opatřeních v souvislosti s polským dolem Turów na mrtvém bodě. V období voleb pak ustala úplně. Nová ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) je obnoví. Ochrana vody bude ale problém.

Ministryně Hubáčková obnoví jednání s Varšavou o původní smlouvě. Ta řešila pokračování těžby v hnědouhelném dolu Turów u česko-polské hranice, její dopady a případné kompenzace škod pro českou stranu. Podle vyjádření Hubáčkové se byl nejbližší termín 18. ledna. „Budeme polské straně nabízet jednání ve Varšavě, protože poslední jednání se uskutečnila v Praze,“ řekla Hubáčková. Jednat se podle ní bude o původní smlouvě, kterou měly obě strany v ruce a naposledy o ní jednaly na konci loňského září. „Vím, že polská strana dávala nějaké připomínky, ty ale česká strana nepřijala. Nebudeme tam navrhovat žádné změny,“ dodala. S polskou ministryní životního prostředí Annou Moskwovou se už Hubáčková potkala v Bruselu, smlouvu o Turówu ale neprobíraly. „V té době jsem neměla dostatek informací a nepřipustila jsem tu debatu,“ řekla.

Hubáčková uvedla, že je připravena se s Poláky dohodnout. „Ve smlouvě jsou podchyceny všechny podmínky proto, aby byly ochráněny naše zájmy, tedy životní prostředí na české straně, jsou tam podmínky monitoringu ovzduší, vody, poklesu. Je tam ochrana zemním valem a samozřejmě jsou tam i kompenzace za ztrátu naší vody,“ doplnila ministryně. Pro obce na české straně je dohoda s Polskem klíčová, shodli se dnes přítomní starostové.

Objevují se ale komplikace. „Základní problém je, že smlouva nereflektuje nejnovější data. Bohužel, poklesy vody jsou dramatičtější, než Polsko predikovalo. Už teď jsme na hodnotách, které měly nastat až za několik let,“ uvedl člen sousedského spolku Uhelná Milan Starec.

Starec je k vyjednaným podmínkám velmi kritický. „Nejpalčivější a nejzásadnější téma celé kauzy je českou stranou s prominutím zcela odfláknuto. Naši vyjednavači se spokojili s projektem těsnicí stěny tak, jak je navržený již minimálně dva a půl roku, a to i přesto, že hydrologičtí experti zcela bez váhání tvrdí, že takto navržená těsnicí stěna nemůže mít na stav vody v našem vodním zdroji vůbec žádný vliv,“ uvedl. „Zarážející je, že čeští vyjednavači nenaslouchají vlastním expertům z oboru hydrogeologie, kteří na tento zásadní problém dlouhé měsíce upozorňují,“ dodal. Podle jeho slov Čeští vyjednavači v podstatě na ochranu vody rezignovali, je jedinou podmínkou pro stažení české žaloby u evropského soudního dvora.

Původní smlouva počítala s kompenzacemi pro českou stranu do 50 milionů eur (v přepočtu 1,22 miliardy korun). „Ta částka nevznikla náhodou, těch 50 milionů byl český návrh, částka by měla kompenzovat samosprávám náklady na vybudování náhradních vodovodů, které bude potřeba postavit v nejbližším okolí dolu Turów, a jsou tam také náklady na monitorovací síť,“ řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Podle informací polských novinářů se ale v Polsku mluví o snížení částky zhruba na polovinu. Pro českou stranu to bude zřejmě těžko přijatelné, jen náklady na monitoring do roku 2044 se odhadují na 15 milionů eur (366 milionů korun), vybudování nových vodovodů představuje investice za stamiliony.

Obce v českém příhraničí bojují proti rozšíření dolu už šest let, obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti. Voda přitom z oblasti mizí už teď. Hubáčková se dnes jela podívat přímo do Uhelné, která je polskému dolu na české straně nejblíž. Diskutovala se starosty obcí, kterých se problematika Turówa nejvíc týká a také s vedením Libereckého kraje a zástupci vodárenských firem. Sejít se chce i se zástupci ekologických organizací.

STO/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte