• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nová opatření jsou podle podnikatele Valenty nesmyslná a nezamezují šíření nákazy. Obrátil se na soud

  23.11.2021
  Redakce

  Podnikatel a bývalý senátor za Stranu soukromníků Ivo Valenta se kvůli opatření ministerstva zdravotnictví, které se týká lidí neočkovaných proti covidu-19, obrátil se společností Synot Gastro Slovakia na Nejvyšší správní soud. Žádá po něm zrušení částí mimořádného opatření, které zakazuje lidem bez očkování využívat služeb restaurací a hotelů. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělila mluvčí skupiny Synot Magda Pekařová.

  „Opatření je naprostým nesmyslem, postrádajícím špetku zdravého rozumu. Stoprocentně zdraví lidé, kteří by se prokázali laboratorním antigenním či PCR testem, se nemohou v hotelech či restauracích a dalších podnicích najíst ani ubytovat, zatímco očkovaný klient, který je nemocný, ale například bezpříznakový, může službu využít bez jakéhokoliv omezení,“ uvedl Valenta.

  Podle něj takovýto postup není v pořádku. „Opatření je v přímém rozporu s deklarovaným bojem proti šíření nákazy,“ doplnil Valenta.

  Neočkovaní lidé od pondělí až na výjimky nemohou využívat služeb, jako jsou restaurace, ubytování za rekreačními účely, kadeřnictví nebo manikúra, nesmí na hromadné kulturní nebo sportovní akce. Vstup mají povolen jen lidé s dokončeným očkování a ti, kteří v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19.

  Soudy od loňského jara, kdy v ČR začala epidemie covidu-19, několikrát rozhodovaly o vládních protikoronavirových opatřeních a některá z nich byla podle jejich rozhodnutí v rozporu se zákonem a zrušily je. Vzhledem ke změnám opatření a vývoji judikatury však měla rozhodnutí mnohdy jen omezený přesah k aktuální situaci. Některá soudem zrušená opatření nahradilo ministerstvo zdravotnictví jinou verzí a zaneslo do nich mírné úpravy, případně v době rozhodnutí o zrušení některé restrikce již platil jiný obdobný zákaz.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte