Nová výstava těšínského muzea přiblíží vývoj českých a polských mincí

17.1.2022
Redakce

Nová výstava Muzea Těšínska představuje vývoj mincovnictví v českých zemích a Polsku. Zaměřuje se především na prvky, které se na obou stranách státní hranice v minulosti prolínaly. Výstava Česko-polské mincovní inspirace bude v Historické budově Muzea Těšínska k vidění od 20. ledna do konce března.

Autorkou panelové výstavy je historička Moravského zemského muzea Dagmar Grossmannová. „Výstava sleduje několik témat z oblasti peněžní historie českých zemí a Polska. Zaměřuje se zejména na takové prvky v mincovnictví, které jednotlivé země různým způsobem propojují,“ uvedla náměstkyně ředitele muzea Lenka Ježová Bichlerová.

Jde například o námětově stejné mincovní obrazy objevující se na denárech ve 12. století, české vzory na polských mincích ve středověku nebo o ražbu zlatých mincovních nominálů. „Dalším propojujícím tématem je mincovnictví Jagellonců v českých zemích, Vladislava II. a jeho syna Ludvíka,“ řekla.

Dodala, že osobou, která propojuje tyto historické země, je i česká princezna a první polská kněžna Doubravka, jež se objevuje na polských bankovkách 20. století. „Prezentovány jsou rovněž počátky mincovnictví v jednotlivých zemích. Výstava tak připomíná vzájemnou provázanost těchto historických zemí v dějinách peněz v průběhu mnoha staletí. Většina numismatického materiálu prezentovaného na této výstavě pochází ze sbírek Numismatického oddělení Historického muzea Moravského zemského muzea,“ řekla. Výstava bude doplněna o exponáty mincí a medailí polských králů ze sbírek Muzea Těšínska.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte