Péče především o předčasně narozené děti je tak bezpečnější, řekla staniční sestra novorozeneckého oddělení Hana Dražilová. V boskovické nemocnici se ročně narodí okolo 800 dětí, z toho tři až pět procent přijde na svět předčasně. Lůžko pořídila díky dotačnímu programu React EU.
Základní funkcí lůžka je zahřívání novorozence a udržování jeho tělesné teploty na požadované hodnotě, včetně režimu pozvolného zahřívání. Teplotu novorozence snímají dvě čidla, přičemž měřené hodnoty lze ukládat pro jejich průběžné vyhodnocování v čase. Lůžko může být dovybavené gelovou matrací, která poskytuje doplňkové teplo.
„Lůžko je z moderních lehkých a odolných materiálů a díky čtyřem bržděným kolečkům je plně pojízdné. Přístup k lůžku je ze všech stran, což je výhodné nejen pro nás, ošetřující personál, ale i pro rodiče, kteří mohou být miminku neustále nablízku i během všech léčebných procedur. Nespornou výhodou je i jeho velmi nízká hlučnost, dále také integrované čidlo pro monitoraci vitálních funkcí, jako je saturace a srdeční frekvence,“ sdělila Dražilová.
U starších typů lůžek, které neměly zabudované některé funkce, museli zdravotníci více hlídat, zda je u novorozenců vše v pořádků. Nová technologie pro ně znamená usnadnění práce. Pro menší sestřičky je také ulehčením možnost výškové nastavení lůžka, dodala Dražilová. Městská Nemocnice Boskovice funguje pro spádovou oblast okresu Blansko, tedy zhruba pro 110.000 obyvatel. Lékaři v ní ročně provedou kolem 320.000 ošetření.
Zdroj: ČTK