22℃
Dnes je 16. červenec , svátek má Luboš

Nový portál poradí, jak bezpečně cestovat autem do zahraničí

Autoklub ČR ve spolupráci s Platformou VIZE 0 spustil nový webový portál pro motoristy, kteří vyrážejí na dovolenou do zahraničí. Web obsahuje informace o pravidlech provozu v zahraničí a také o aktuální situaci na hlavních tazích. Na stránkách návštěvník najde i aktualizované přehledy cen paliv.

Reklama

Na český Autoklub se obracejí se svými dotazy spousty řidičů po celý rok, před prázdninami se však frekvence otázek logicky zvyšuje. Řidiči se většinou ptají na nejrůznější možná úskalí, která je při cestě do zahraničí mohou potkat. Webové stránky autoklubu navštíví denně v průměru 8000 uživatelů. „Proto jsme se rozhodli ve spolupráci s Platformou VIZE 0 vytvořit specializované webové stránky, kde motoristé najdou vše potřebné. Tyto stránky budou k dispozici celoročně a poslouží tak nejen při letních, ale i zimních zahraničních cestách,“ řekl Libor Budina z Autoklubu ČR.

Nabídka informací, které cestovatelé na webových stránkách najdou, bude široká. Roman Budský z Platformy VIZE 0 k tomu uvedl: „Motoristé na našem webu najdou rady, jak připravit auto na zahraniční dovolenou, jaké doklady si s sebou musí vzít i jak bezpečně a přitom pohodově cestovat i do vzdálenějších destinací. Nacházejí se zde i hlavní pravidla silničního provozu v jednotlivých turisticky atraktivních státech, přehled cen pohonných hmot a také termíny, kdy začínají a končí školní prázdniny či státní svátky ve státech Evropské unie.“

Konkrétní informace se dají nalézt na webových stránkách Autoklubu ČR (www.autoklub.cz) i Platformy VIZE 0 (www.platformavize0.cz) v sekci „Vozidlem do zahraničí“.

Ceny pohonných hmot v zahraničí

V polovině května byla v rámci 28 států EU nejnižší cena bezolovnatého benzinu 95 v Rumunsku (1l/1,16 €), dále v Bulharsku (1,17 €), Litvě (1,2 €), Polsku (1,22 €) a překvapivě i Lucembursku (1,32 €). Pro srovnání v ČR to bylo 1,27 eura. Nejdráž je v Nizozemsku (1,85 €). Drahé je i Portugalsko, Řecko a Itálie (1,63 €). Nafta je nejlevnější v Litvě (1,1 €), Lucembursku (1,16 €) a Bulharsku (1,2 €). Nejdražší je v Belgii (1,57 €) a Švédsku (1,54 €). Na Kypru, v Maďarsku, v Rumunsku a ve Velké Británii je nafta dražší než bezolovnatý benzin. Výrazně levnější pohonné hmoty jsou ve východoevropských zemích – na Ukrajině v Bělorusku a v Rusku.

Stále záhadný krysař z Hamelnu. Dávná pověst může mít pozadí reálné i ezoterické

Před 1 hodinou
V téhle rodině se vyskytlo snad už všechno. Smrt nejstaršího syna Josepha ve válce a...
Před 2 hodinami
Odpovědět na otázku, kdo je Mata Hari, není vůbec snadné. Pro mnoho mužů byla erotickým...
Dnes, 14:00
Malebný zámek Mníšek pod Brdy, hojně navštěvovanou kulturní památku nejen díky své dobré dopravní dostupnosti...
Dnes, 13:44
Ochrana majetku se stává v dnešní době stále aktuálnějším tématem. Vyloupených objektů přibývá a zloději...
Dnes, 11:30
Gibraltarský průliv, na nejužším místě široký jen 15 km, byl pro arabské státy v severní...
Dnes, 11:04
Řada škol ve středních Čechách se přes léto proměnila ve staveniště. Tak jako v minulých...
švestky, ovoce
Dnes, 10:00
Tisíce ovocných keřů a stromů rostou asi v šedesátce sadů po celé Praze. A úroda švestek,...
Peníze.
Dnes, 09:02
V rámci jednání sněmovního výboru pro sociální politiku nedošlo k dohodě mezi ministryní práce a...
Dnes, 08:00
Léto, prázdniny, dovolené – to je období, ve kterém se právě nacházíme. Letní měsíce se...
Včera, 17:30
Jedovatost některých hub, jako například muchomůrek zelené a tygrované, jejichž jed je pro člověka smrtelný,...
Reklama