• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Novým děkanem fakulty s „turbotituly“ pro zahraniční studenty bude Kapounek

  24.1.2023
  Jan Štoll

  Svatopluk Kapounek dosud zastává funkci prorektora pro tvůrčí činnost. Děkanem jej zvolil akademický senát fakulty. Ve funkci děkana nahradí 1. února Pavla Žufana. Ten se začátkem prosince minulého roku rozhodl rezignovat v souvislosti s kontrolou Národního akreditačního úřadu.

  Jako prioritu označil Kapounek dokončení nápravných opatření v doktorském programu Economics and Management, na který se zaměřila kontrola Národního akreditačního úřadu. „Jsem přesvědčený o tom, že naše fakulta nabízí vzdělání, nikoliv tituly. Základem postgraduálního studia je tvůrčí činnost doktorských studentů vyžadující poměrně vysoké finanční náklady i vysoké nároky na čas školitelů. Budu proto podporovat individuální přístup při výběru talentovaných studentů i při sestavování jejich individuálních studijních plánů,“ uvedl Kapounek.

  Kapounek se chce zaměřit také na zvýšení kvality výuky ve všech stupních studia, posílení strategického řízení a na zodpovědné finanční řízení fakulty. Její rozvoj chce podpořit i z materiálního a technického hlediska.  „Docentu Kapounkovi blahopřeji a v roli děkana mu přeji především dostatek elánu a vytrvalosti. Pevně věřím, že jako nový děkan akceleruje započaté pozitivní změny a pomůže v dohledné době očistit dobré jméno Provozně ekonomické fakulty. Jménem vedení celé univerzity samozřejmě nabízím, ale i očekávám úzkou spolupráci,“ uvedl rektor univerzity Jan Mareš.

  Kontrola Národního akreditačního úřadu zjistila pochybení v doktorském studiu univerzity loni. Podle úřadu nebyl v doktorském studiu ekonomických oborů na Mendelu dostatečný systém zajišťování kvality vzdělávací a tvůrčí činnosti a jejího hodnocení, což jsou podmínky pro institucionální akreditaci. Univerzita nedokázala vyhodnotit jako rizikové, že značný počet posluchačů doktorského studia končí studium za dobu výrazně kratší, než je standardní tříletá doba. Někteří podle úřadu absolvovali studium za 22 až 30 měsíců. Univerzita nyní přišla o institucionální akreditaci pro doktorské studium ekonomických oborů. Jde o možnost povolování studijních programů samotnou školou, kterou zavedla novela vysokoškolského zákona schválená v roce 2016. První školy tuto akreditaci získaly v roce 2018 a Mendelova univerzita je první školou, která o ni přišla. Zároveň rada akreditačního úřadu odebrala univerzitě možnost uskutečňovat doktorské studijní programy ekonomika a management v českém a anglickém jazyce.

  „Je to nepravomocné rozhodnutí, je to usnesení rady, v tuto chvíli bude následovat rozhodnutí a samozřejmě opravné prostředky ze strany univerzity,“ řekl šéf úřadu Robert Plaga. Univerzita vzala rozhodnutí na vědomí, čeká na písemné odůvodnění a na jeho základě rozhodne o dalším postupu. „Pořád čekáme na oficiální písemné zdůvodnění,“ potvrdila mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová. Na dotaz, do jaké míry měla za pochybení zodpovědnost bývalá rektorka Danuše Nerudová, Plaga řekl, že primární zodpovědnost má děkan fakulty a garanti jednotlivých oborů. O odebrání institucionální akreditace rozhodl úřad podle Plagy na základě toho, že Rada pro vnitřní hodnocení Mendelovy univerzity nedokázala na zjištěná pochybení náležitě zareagovat. Radě předsedala Nerudová.

  Sto/ČTK  Nepřehlédněte