Lidé by se v Nymburce mohli dočkat nové lávky přes Labe už příští rok v létě

Nymburk by měl vybrat stavitele lávky přes Labe na přelomu letošního dubna a května. Její stavba má trvat rok. Lidem by se tak mohl zjednodušit pohyb po městě už příští léto.

Nová lávka přes Labe, by mohla být veřejnosti otevřena už příští rok v létě, redakci to potvrdil mluvčí města Petr Černohous s tím, že stavba lávky by měla začít už letos v létě. Město předpokládá, že stavební práce by měly trvat jeden rok.

To platí za předpokladu, že nenastanou komplikace ve výběrovém řízení na zhotovitele stavby a stavbě samotné. „Podle všech zákonných lhůt by mohl být zhotovitel znám nejdříve na přelomu dubna a května. Začít stavět by se mohlo už v létě,“ informoval Černohous.

„Prozatím nám jde vše podle plánu, máme stavební povolení a nyní na řadě další úkol, a to najít zhotovitele lávky. Věřím, že vybrat vhodnou stavební firmu se podaří v daném termínu a stavbu nové lávky zahájíme co nejdříve,“ řekl místostarosta města Bořek Černý.

Z výsledku výběrového řízení na zhotovitele stavby vzejde i konečná cena lávky. Ta se postupem času zvyšovala, z původního předpokladu 40 milionů korun se cena dostala na více než dvojnásobek. „Projektantem vyčíslené náklady na výstavbu lávky přes Labe vycházející z odevzdané projektové dokumentace činí k dnešnímu dni 105 milionů korun,“ řekl Černohous.

Město také žádá o finanční podporu od Státního fondu dopravní infrastruktury, kam byla v lednu podána žádost o finanční příspěvek. Ten by měl pokrýt až 100 procent uznatelných nákladů na výstavbu lávky.

Samotná výstavba může začít počátkem letošních prázdnin. Radnice má pravomocné stavební povolení a hotový projekt, odevzdány byly všechny příslušné stupně projektové dokumentace včetně dokumentace pro provádění stavby. „Nová lávka nebude pouze vizuálně jiná, bude široká čtyři metry a nově ji budou využívat cyklisté i pěší,“ dodává mluvčí.

Zavřená a později stržená lávka přes Labe lidem komplikuje přesun po městě. Radnice kvůli ní musela upravit lávku nad zdymadlem, ke slovu se dostal i přívoz.

Nymburk chce vyhlásit architektonickou soutěž na novou lávku. Ta původní je již půl roku zavřená

Kontroverzní návrh

Návrh nové lávky provází kontroverze. Navrhla ji inženýrská kancelář SHP – Stráský, Hustý a partneři, v čele s profesorem Jiřím Stráským. Stráský navrhl i předchozí most, který byl stržen kvůli havarijnímu stavu, navrhoval i lávku v pražské Troji, která se zřítila do Vltavy.

Kvůli pádu trojské lávky v Praze podle informací ČTK obžaloval státní zástupce dva lidi. Jeden z obviněných podle mluvčího Městského státního zastupitelství v Praze Aleše Cimbaly při vypracování projektu ve výpočtech zcela nebo zčásti nezohlednil vliv zatížení větrem a teplotou a v technické zprávě neuvedl postup injektáže kanálů předpínacích lan. „Zároveň bylo v projektu zvoleno takové uložení nosných a předpínacích lan, které pro jejich vzájemný dotyk neumožňovalo obalení po celém jejich povrchu injektážní maltou, tj. dostatečnou ochranu nosného systému,“ doplnil. Podle Cimbaly také systém odvzdušnění neplnil svou funkci.

Obviněný podle obžaloby navíc nevykonával jako projektant řádně autorský dozor, což vedlo k nekvalitnímu provedení prací a nedostatečné ochraně nosné konstrukce lávky před korozí. „Byť technická norma upravující mosty z předpjatého betonu stanoví, že se u těchto staveb musí provádět stálá kontrola a opravy injektáže, uvedla obviněná osoba v technické zprávě, že vlastní konstrukce údržbu nepotřebuje,“ doplnil Cimbala.

Lávku vybrala komise, město se jistí posudkem

Připomeňme, že návrh nové lávky vybrala odborná porota a návrhy byly posuzovány anonymně, aniž by porotci znali jména jednotlivých autorů návrhů. Porota byla složená z předních architektů, jako je Václav Aulický, Lukáš Ehl a Jan Pešta, mostních inženýrů Jana L. Vítka, Milana Komínka a Petra Vítka i zástupců Městského úřadu v Nymburce  – starosty Pavla Fojtíka, místostarostů Adrieny Gabrielové a Jana Rittera a městského architekta Jana Němce. Jednání se zúčastnili také experti na dopravu, ekonomiku, památkovou péči, statiku a další zástupci Městského úřadu v Nymburce.

Město si raději nechalo k vítěznému návrhu budoucí lávky vypracovat oponentní posudek. „Také v souběhu s projekčními pracemi probíhá řešení oponentního posudku, který provádí prof. Ing. Jan Vítek, CSc. Posudek se zabývá posouzením a připomínkami k celkové koncepci lávky, samotným konstrukčním řešením, postupem výstavby navrženým projektantem a také přepočtem konstrukce na vybrané rozhodující zatěžovací stavy pomocí nezávislého numerického modelu,“ uvedl mluvčí.

Konstrukce lávky by tak podle města měla být v pořádku. „Její konstrukce bude snadnější na kontrolu a je koncipována s důrazem na minimalizaci případné koroze,“ uzavřel mluvčí.

FOTO: Zeman na sjezdu KSČM v Nymburku

Zeman na sjezdu KSČM v Nymburku - Sjezd KSČM Zeman 2 – foto ACZeman na sjezdu KSČM v Nymburku - Sjezd KSČM Zeman 3 – foto ACZeman na sjezdu KSČM v Nymburku - Sjezd KSČM Zeman protest 4 – foto ACZeman na sjezdu KSČM v Nymburku - Sjezd KSČM Zeman protest 5 – foto AC
Včera, 14:38
Konkrétně hudební klub v Malostranské besedě kvůli zmenšení kapacity zvedl vstupné na 400 korun. Koncerty...
Včera, 12:36
Kralupy nad Vltavou na Mělnicku chystají úpravu ploch u železničního nádraží, kde by měl být...
Včera, 11:12
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 11:12
V květnu město zahájilo stavební práce na rekonstrukci chodníků a komunikace v lokalitě Pod Hájem....
Včera, 07:52
V centru Kutné Hory bude 12. června při akci Noc kostelů otevřený pouze chrám svaté...
25.5.2020
Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) dnes po více než dvouměsíční odstávce obnovila výrobu,...
25.5.2020
Zoopark Zájezd na Kladensku zpřístupnil pro návštěvníky novou expozici jihoamerických pěvců. Najdou ji v pavilonu...
25.5.2020
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
25.5.2020
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
25.5.2020
RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku, zaměřené na poválečné vozy především ze zemí někdejšího východního bloku,...
25.5.2020
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Reklama