Nymburské kino se opraví na etapy: Rekonstrukce musí probíhat citlivě

Kino projektoval světoznámý architekt Osvald Polívka (1859–1931), autor řady nymburských významných budov, mimo jiné je i autorem nymburské secesní vodárenské věže.

Jedno z prioritních zadání pro rekonstrukci tedy plyne z tohoto historického faktu. Opravy musí probíhat velmi citlivě.

 Kino Sokol slouží městu od roku 1928 a zásadnější rekonstrukcí prošlo naposledy v 70. letech minulého století. Poté se uskutečnily jen dílčí zásahy, například v roce 2012 se modernizovala promítací technika, v minulých letech bylo opraveno foyer a letos toalety.

 O tom, že nymburské kino potřebuje rozsáhlejší opravy, se mluví už mnoho let, až nyní se rada města rozhodla uskutečnit zásadní krok k jeho výrazné rekonstrukci.

„Dlouho jsme nejen s provozovatelem diskutovali o tom, jak by měla rekonstrukce probíhat, a hlavně, jaký by měl být její výsledek. Jsem ráda, že se věc neuspěchala, došli jsme ke společné shodě a rada města mohla jednomyslně schválit zadání architektonické studie. Více než rok jednáme s velmi zkušenou architektkou Marcelou Steinbachovou, která bude studii zpracovávat,“ informovala o výsledcích jednání rady města místostarostka Stanislava Tichá. „Rozhodli jsme se, že rekonstrukci rozdělíme do tří etap,“

Ptačí chřipka zasáhla Střední Čechy, hlavně chovy na Nymbursku

„Rekonstrukce bude rozložena do etap s předpokládaným finálním ukončením prací v roce 2028, tedy tak, aby bylo možné důstojně připomenout sto let fungování kina na jedné adrese. Zadání studie předcházela řada kroků – Nymburské kulturní centrum nechalo provést revizi elektra, posoudit možnosti vybudování vzduchotechniky. Proběhl odborný restaurátorský průzkum omítek a také řada jednání za účasti architekta města Jana Němce nebo odborné veřejnosti,“ dodává Pavla Kukalová, tisková mluvčí z Městského úřadu Nymburk.

„V první etapě rekonstrukčních prací by mělo dojít k opravám podlahy, stěn, zpřístupnění balkónů a zejména k přečalounění či výměně sedaček. Postupovat budeme podle doporučení paní architektky. Chceme k rekonstrukci přistoupit s maximální citlivostí a pokorou, ale současně je pro nás důležité co nejrychleji zvýšit komfort návštěvníků kina. První etapu tedy zahájíme co nejdříve, nejlépe ještě letos,“ zmiňuje místostarostka.

Prostředky na tyto práce jsou k dispozici v investičním fondu Nymburského kulturního centra. V dalších dvou etapách se projekt zaměří na kompletní řešení foyer s ohledem na jeho multifunkční využití, včetně bezbariérového přístupu k toaletám, půjde také o optimalizaci vytápění a instalace vzduchotechniky. Jako poslední přijde na řadu plášť budovy a kulttivace venkovního prostoru.

„Rekonstrukce kina je nákladným během na dlouhou trať, pokud má ale kultura v Nymburce vzkvétat, je nutné ji odstartovat. Doufám, že i díky pečlivé přípravě a výběru zkušené architektky se podaří projekt připravit tak, abychom v něm mohli plynule pokračovat více let. Děkuji všem, kteří se na zadání architektonické studie podíleli. Kino Sokol si naši péči zaslouží a doufám, že první výsledky uvidíme co nejdříve,“ slibuje závěrem místostarostka Tichá.

 

21.5.2021
Andrej Babiš už není předsedou vlády, alespoň ne v Lysé nad Labem. Lokální rošádu ve...
12.5.2021
Basketbalisté Nymburka vstoupili do semifinálové série Kooperativa NBL vítězně, když doma udolali Brno 85:64. Druhý...
12.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
12.5.2021
V úterý večer napadl v nymburské nemocnici neznámý pachatel zdravotní sestru lopatou. Žena skončila v...
20.4.2021
Ve středních Čechách způsobila ptačí chřipka největší škody na Nymbursku, kde zasáhla komerční chovy. Bylo...
14.4.2021
Dostat se do těžké situace může každý. Stalo se to kupříkladu samoživitelce Romaně, matce dvou...
9.4.2021
Pokud má zaměstnanec jakékoliv pochybnosti o postupu zaměstnavatele, ať se jedná o pozastavení výroby nebo...
7.4.2021
Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvítězili na hřišti Dinama Sassari 91:73 a připsali si čtvrté...
31.3.2021
Lukáš Palyza je ostříleným hráčem, jeden ze tří třicátníků v týmu, který má za sebou...
30.3.2021
Město nyní nabízí občanům možnost přispět na rekonstrukci a posunout ji o krok dál. Kdo...
30.3.2021
Péče o stromy vychází z pasportu zeleně. Na něj navazuje projekt Revitalizace zeleně města, který...
Reklama